Różnice w językach programowania

0

Witam, programowaniem zajmuję się od kilku miesięcy. Pierwszym moim językiem był VB.Net, jednak podczas przeglądania internetu odkryłem również inne języki takie jak:
-C++
-C#
-Java
-Pascal itp..

Ponieważ korzystałem z programu Visual Studio 2012 odkryłem ,że w tym programie też mogę pisać w tych językach. Jednak np. przy C++ większość poradników jest zaprezentowanych nie w Visualu tylko w notatnikach++ i tutaj występuje moje pytanie. Czy te języki się czymś różnią? A może Visual C++ tak samo jak Visual C# są okrojone? tzn. mają mniejsze możliwości? W takich sprawach jestem zielony i zdecydowałem się napisać wątek tutaj o tym.. Jeżeli już taki był to przepraszam ale osobiście nic nie mogłem na ten temat znaleźć..

Pozdrawiam. :)

0

Wpisać w google: Wikipedia język C++, przeczytać
Wpisać w google: Wikipedia język C#, przeczytać
Wrócić tu i zadać pytanie o ile jeszcze będzie.

0

C# i C++ to jedna rodzina (ich ojcem jest C).
C# - piszę w nim więc się wypowiem na jego temat. Jest to bardzo łatwy język (jeżeli rozumiesz obiektowość w programowaniu), ma bardzo lekką i przyjazną dla oka składnię. Wszystko działa pod platformą .NET.
C++ pisałem w nim ale stwierdziłem że ma trochę niedopracowań oraz ma dziwną składnię (tzn. sam w sobie jest dla mnie niezrozumiały). Jest doskonały na początek ponieważ nie narzuca nam programowania obiektowego który początkujący programista nie musi rozumieć (jeżeli będziesz w nim dłużej pisał sam stwierdzisz że jest niewygodny ;p).
Java - nie pisałem nigdy, lecz patrząc na przykładowe kody jest dosyć podobna do C#. Posiada dużą społeczność z tego co się orientuję ;)
O VB.NET i Pascalu się nie wypowiem ponieważ nigdy w nich nie pisałem.

0
Nieloo napisał(a):

Witam, programowaniem zajmuję się od kilku miesięcy. Pierwszym moim językiem był VB.Net, jednak podczas przeglądania internetu odkryłem również inne języki takie jak:
-C++
-C#
-Java
-Pascal itp..

Ponieważ korzystałem z programu Visual Studio 2012 odkryłem ,że w tym programie też mogę pisać w tych językach.

W Javie i Pascalu? Nie sądzę.

Jednak np. przy C++ większość poradników jest zaprezentowanych nie w Visualu tylko w notatnikach++ i tutaj występuje moje pytanie. Czy te języki się czymś różnią?

"notatnikach++" - masz na myśli Notepad++, jeden z wielu edytorów tekstowych?

Visual C++ to Microsoftowa wersja C++, która udostępnia pewne biblioteki, które nie są częścią standardu, albo są charakterystyczne dla Windowsa i nieprzenośne. Zatem, owszem, są różnice, ale standardowe elementy języka powinny działać zgodnie ze standardem (czyli w zależności od implementacji. :D)

A może Visual C++ tak samo jak Visual C# są okrojone? tzn. mają mniejsze możliwości?

Mniejsze możliwości niż co?

Trebuh napisał(a):

C# i C++ to jedna rodzina (ich ojcem jest C).

C nie jest ojcem C#. C# i C++ to absolutnie nie jest jedna rodzina. C++ w ogóle nie ma rodziny.

1

To, że jakiś język ma składnię podobną do składni C to jeszcze nic nie znaczy. Moim zdaniem bez jakiegoś wielkiego problemu dałoby się zrobić pochodną Haskella ze składnią przypominającą C (np na tyle na ile C# przypomina C) i nazwać go np C%.

Pewnie mózg niejednego filozofa widzącego podobieństwa między C i C# przez pryzmat bardzo podobnych nazw by wybuchł z hukiem.

4

VB.NET i C# to języki praktycznie równoważne - oba działają w bardzo podobny sposób, opierają się na platformie .NET, mają dostęp do identycznej biblioteki standardowej, kompilowane są do identycznego kodu pośredniego. Różnią się w zasadzie tylko składnią i paroma bardzo niewielkimi szczegółami. No i faktem, że C# jest o wiele bardziej popularny.

W Visual Studio możesz pisać w C++, C#, VB.NET, F#, JavaScripcie i kilku innych językach - np. Python, TypeScript. Fakt, że poradniki nie przewidują Visual C++ do pisania w C++ nie musi bardzo przeszkadzać, ale może. C++ ma różnorodne implementacje biblioteki standardowej, różne implementacje różnych wersji standardu i wielką różnorodność tworzenia aplikacji okienkowych na przykład. A do tego - kilka specyficznych odmian, np. C++/CLI, które jest kompilowane do kodu platformy .NET i korzysta z jej bibliotek.

Java to język bardzo podobny do C# (a w zasadzie to C# jest bardzo podobny do Javy) z założeń, ale różnią się pod wieloma względami w swoich obecnych wersjach.

Ogólnie: język to narzędzie. Wybierasz ten, który akurat najlepiej ci pasuje do spełnienia danego zadania, dlatego warto znać więcej niż jeden. Niektóre języki, jak C++, C#, Java, są równie dobre do tworzenia większości aplikacji, o jakich możesz pomyśleć, ale źle się sprawują w niektórych dziedzinach - np. C++ niekoniecznie jest najpopularniejszym językiem pisania dla telefonów komórkowych (poza grami - ale się da), C# niekoniecznie nadaje się do programowania systemów wbudowanych (ale się da), a w Javie raczej nie robi się gier na PC (ale się da - Minecraft).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1