Kilka pytań o GitHub

0

Od chwili jak prawie usunąłem projekt, nad którym siedziałem ok 2 tyg. postanowiłem nie używać już GoogleDrive do synchronizacji projektów programistycznych. Stworzyłem konto na githubie, ogarnąłem podstawowe opcje z eclipse'owgo eGita, ale jest parę spraw, które są dla mnie niejasne.

  1. Czy dobrym pomysłem jest mieć każdy projekt w osobnym repozytorium?
  2. Stworzyłem lokalne repozytorium, oraz repozytorium na githubie. Testowo wrzuciłem na githuba jakiś projekt, usunąłem go z dysku i chciałem jakoś zaimportować. Gdy próbuję wgrać go do wspomnianego lokalnego repozytorium dostaję komunikat: "CodeRepository is not an empty directory". Czemu jest to problem i jak to obejść?
  3. Jak to jest dostępem do publicznych repozytoriów? Rozumiem, że dopóki sam kogoś nie mianuję współtwórcą (collaborator), to tylko ja mam prawo wprowadzać zmiany w plikach na serwerze?

Będę wdzięczny za wyjaśnienie powyższych kwestii, a wszelkie dodatkowe wypowiedzi dotyczące podstaw i kluczowych spraw związanych z gitem, również są mile widziane :)

1
  1. To jest normalne podejście. Raczej rzadko się spotyka, by parę projektów było w 1 repo, a jak już to są one mocno powiązane ze sobą (patrz repo Railsów).
  2. Bo próbujesz sklonować do istniejącego katalogu. Albo musisz go usunąć na fest, albo zrobić git checkout master (o ile jeszcze istnieje repo w tym katalogu).
  3. Dostęp do edycji plików w repo mają tylko współtwórcy, jednak każdy może zrobić fork i w nim edytować swój kod. Następnie może zgłosić pull requesta z prośbą o włączenie swojego kodu do głównego repo.
0

@winerfresh dzięki za odpowiedź, mógłbyś jeszcze jakoś dokładniej wyjaśnić to "git checkout master" (repozytorium dalej istnieje w tym samym miejscu) ? W Eclipse nie mogę znaleźć takiej opcji - może źle szukam ?

1
Qbisiek napisał(a):

@winerfresh dzięki za odpowiedź, mógłbyś jeszcze jakoś dokładniej wyjaśnić to "git checkout master" (repozytorium dalej istnieje w tym samym miejscu) ? W Eclipse nie mogę znaleźć takiej opcji - może źle szukam ?

Polecam nauczyć się Gita z linii poleceń. Osobiście nie znam opcji w Eclipse. Ale to jest tak, że jeśli usunąłeś tylko pliki projektu, to folder .git powinien cały czas być w folderze. Jeśli jest, tzn. że repozytorium lokalne wciąż istnieje i wystarczy odpalić checkout lub reset (lub oba) do tego by przywrócić repozytorium do stanu o podanym identyfikatorze. W naszym przypadku master, który jest domyślnie główną gałęzią roboczą.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0