Jaka jest prawidłowa struktura pliku php strony www?

0

Uczę sie PHP. Widziałem już kilka przykładów stron www napisanych w tym języku ale różnią się one trochę schematem kodu. Stąd pytanie jak to powinno prawidłowo wyglądać.

 1. Czy taki plik index.php powinien zawsze zaczynać sie od otwarcia <?php czy tez może zaczynać sie od kodu html?
 2. Czy kod html powinien przepalatać sie z blokami <?php ?> czy też najlepiej żeby wszystko było zawarte w jednym bloku php a komendy html były wysyłane przez polecenie "echo"?
 3. Czy taki dokument powinien zwierać standardowy cały nagłówek html (xhtml)
  np.:
<pre class="de1"><span class="sc0"><!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"</span>
<span class="sc0"> "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd"></span>
<span class="sc3"><span class="re1"><html</span> <span class="re0">xmlns</span>=<span class="st0">"http://www.w3.org/1999/xhtml"</span> <span class="re0">xml:lang</span>=<span class="st0">"pl"</span> <span class="re0">lang</span>=<span class="st0">"pl"</span><span class="re2">></span></span>
<span class="sc3"><span class="re1"><head<span class="re2">></span></span></span>
 <span class="sc3"><span class="re1"><title<span class="re2">></span></span></span>Przykład dokumentu zgodnego z XHTML 1.0 Strict<span class="sc3"><span class="re1"></title<span class="re2">></span></span></span>
 <span class="sc3"><span class="re1"><meta</span> <span class="re0">http-equiv</span>=<span class="st0">"Content-Type"</span> <span class="re0">content</span>=<span class="st0">"text/html; charset=utf-8"</span> <span class="re2">/></span></span>
 <span class="sc3"><span class="re1"><link</span> <span class="re0">rel</span>=<span class="st0">"stylesheet"</span> <span class="re0">type</span>=<span class="st0">"text/css"</span> <span class="re0">href</span>=<span class="st0">"style.css"</span> <span class="re2">/></span></span>
<span class="sc3"><span class="re1"></head<span class="re2">></span></span></span></pre>

bo w paru przypadkach nie widziałem go w takich plikach. Czy jeżeli ma być to czy powinien rozpoczynać cały dokument?

dodanie znacznika <code class="html"> - fp

0

Jakieś przypadkowe <span'y dodały mi sie do kodu html.

0

przekopiowałeś post z innego forum zdaje się, albo z czegoś, co koloruje kod. wklej go pierwsze do notatnika, potem przeklej na forum dla pewności (usuniesz formatowanie).

 1. zawsze powinien się zaczynać od <?php, produkując kod html przed otwarciem php nie będziesz mógł skorzystać z ciasteczek, przekierowań, sesji (które też są ciasteczkami).
 2. zapoznaj się z tym co to jest system szablonów, oraz z ideą MVC (ale to będzie Ci ciężko zrozumieć z opisów na wiki na początku)
 3. nagłówek i inne potwarzalne treści najlepiej trzymać w osobnym pliku i dołączać do dokumentu gdy potrzebne.
0

ad 3.
Dołączać z innego pliku przez polecenie "include"?
No i piszesz "dołączać (nagłówek) gdy potrzeba". Wydaje mi się że każda strona zawierająca kod HTML (xhtml) powinna zawierać informacje nagłówka dla przeglądarki. Czyli strona index.php oraz wszystkie dodatkowe podstrony jeżeli są w innych plikach powinny go chyba zawierać? A może nie jest to wymagane?

0

jeżeli pobierasz jakieś dane ajaxem (podmieniasz tylko część strony, np. jednego diva z informacjami pogodowymi, albo czatem) to nie zwracasz już nagłówka i stopki strony, tylko dane które Cię interesują (czy to jako HTML czy np. w formacie JSON).

duże aplikacje (wzorzec MVC wcześniej wspomniany) projektuje się tak, że każde wywołanie kierowane jest do index.php, tam masz wywołanie kontrolera, który decyduje, który z kolejnych plików powinien obsłużyć żądanie (model), przetworzyć żądanie, wyzbierać dane, które chcemy wyświetlić, następnie dane lecą do widoku, który wyświetla odpowiednie szablony HTML, wstawiając w odpowiednie miejsca zmienne.

pogrzeb po google, tu jakiś art http://ferrante.pl/frontend/php/wzorzec-mvc-w-php/ (nie czytałem) - jest takich więcej, możliwe, że któryś Ci to ładnie wyjaśni

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1