Jaka technologia do modyfikacji zawartości strony bez przeładowywania?

0

Kilka miesięcy temu zacząłem się uczyć języka HTML oraz CSS. Aby strony mogły być generowane dynamicznie zacząłem uczyć się PHP. Przeglądając jednak niektóre strony zauważyłem, że można w nich coś zmieniać bez konieczności przeładowywania strony. Za pomocą jakiej technologii robi się coś takiego?

0

Dział NEWBIE!

Odpowiedź: Ajax

0

Jeżeli mowa jakichś prostych modyfikacjach, np. zmiana rozmiaru czcionki, to robi się to za pomocą JavaScript. Jeżeli istnieje konieczność pobrania jakichś danych z bazy, ich przetworzenia za pomocą PHP oraz przesłania tego w tle do przeglądarki (bez przeładowania strony), to wtedy stosuje się AJAX. Jeżeli poznasz JavaScript, to AJAX ogarniesz w ciągu jednego dnia, bo AJAX nie jest nowym językiem tylko nowym sposobem na wykorzystanie JavaScript.
Tutaj czym jest JavaScript: http://pl.wikipedia.org/wiki/Javascript
A tutaj o AJAX: http://pl.wikipedia.org/wiki/AJAX

0

A jak chcesz w totalnie banalny sposób używać AJAXa to możesz skorzystać z funkcji którejś z bibliotek, np. jQuery. Nie wiem jak to wygląda w innych, np. w Prototype ale w jQuery jest bardzo proste (m.in. funkcje get(), post() albo ajax()). Ale byłoby dobrze jakbyś się chociaż zaznajomił z ajaxem w czystym JSie. No i z własnego doświadczenia polecam najpierw poznać Javascript (sam tu popełniłem błąd), składnie, ogólną logikę tego jezyka, bo jest momentami całkiem inna niż w innych językach. Ja np. na początku korzystałem z funkcji ajaxowej ściągnietej z jakiejś strony, nie potrafiąc wykonać podstawowych rzeczy samemu i nie wyszło mi to na dobre, nie wiedziałem składniowo i logicznie co tam się w ogóle dzieje. To samo jak się zaczyna od jQuery nie znając czystego JSa (to też po części robiłem ;D).

Ja bym polecał najpierw popróbować podstaw JSa dot. stron: pobieranie elementów za pomocą getElementById, getElementsByClassName, itd., modyfikację cssa tych pobranych elementów, modyfikację atrybutów, jakieś opóźnianie tych zmian za pomocą setInterval, pokombinować z różnych pętlami, zmiennymi, robienie czegoś po kliknięciu, najechaniu na link/div/span/itd. Wiem, że ogromną ilość tego typu rzeczy da się wykonać w CSSie teraz, ale chodzi o trening. Mi to np. dużo dało, że z początku wszystkie animacje miałem w JSie, a potem po kolei starałem się je zastępować odpowiednikami w CSSie. Możesz jakieś walidacje formularzy próbować robić, wyświetlanie alertów, promptów, confirmów w zależności od jakiejś sytuacji.

Nie jestem ekspertem, bo sam dopiero na starcie jestem, ale w taki sposób się uczyłem i uczę Javascriptu i wydaje mi się, że taka droga jest w porządku. Jak już wyczaisz te podstawy JSa to tak jak wyżej było mówione AJAX to będzie chwila. Raczej bym nie proponował uczyć się AJAXu nie znając kompletnie JSa. Możesz mi wierzyć, bo sam zrobiłem kiedyś ten błąd i nie potrafiłem żadnej konkretniejszej modyfikacji wprowadzić w to co znalazłem w necie.

0 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 0