Czy są przyciski które nie posiadają kodu ASCII

0

Zapytam jeszcze raz. Czy są przyciski na klawiaturze które nie posiadają kodu ASCII,jeśli tak to dlaczego. Wydaje mi się że klawisze funkcyjne nie posiadają kodu ASCII? mam rację.

0

Ctrl, Shift, strzałki, [F1 .. F12], PrtSc, SysRq, NumLk, ScrLk, Pause, Break, Insert, Home, End, PgUp, PgDown, AltGr, Win i zapewne cała masa innych klawiszy (także funkcyjnych) też nie ma swojego kodu ASCII; Ja na klawiaturze mam jeszcze taki magiczny przycisk ThinkPad, który też nie ma kodu ASCII, a jedyne co powoduje jego wciśnięcie to zdziwienie dlaczego nic się nie dzieje...

Wydaje mi się że klawisze funkcyjne nie posiadają kodu ASCII? mam rację.

Odpowiadasz sam sobie..? Jeśli chcesz pogadać sam ze sobą to forum raczej nie jest Ci potrzebne...

0

Nie byłem pewien. Teraz pytanie dlaczego ich nie posiadają? może dlatego, że w zależności od wykonywanego programu mogą mieć całkiem inne funkcje?

usunięcie cytowania całego poprzedniego posta - fp

0

Hmm, a czemu powinny mieć?

ASCII = American Standard Code for Information Interchange - służy do wymiany informacji. Czyli w tym przypadku tekstu.

Do przesłania koledze tekstu Pana Tadeusza potrzebujesz mieć reprezentację litery 'a', 't', 'g' (itp), ale za to przesyłanie znaku Home, F6 czy Insert jest kompletnie nieprzydatne.

ASCII to /nie/ reprezentacja przycisku na klawiaturze - to zupełnie co innego. Patrz np. http://msdn.microsoft.com/en-[...]op/dd375731%28v=vs.85%29.aspx

Kilka (a dokładnie, 32 z czego trzy-cztery są obecnie w powszechnym użyciu) kodów kontrolnych znalazło jest w ASCII z powodów historycznych, jako na przykład kody kontrolne dla drukarek, EOT itp.

0

Klawiatura nie działa w ASCII. Klawiatura operuje na tzw. scancode'ach. Każdy klawisz ma określony scancode (zwykle jest jeden bajt, ale czasami więcej).
Dopiero system operacyjny zamienia scancode'y klawiszy na znaki, ASCII bądź nie ASCII.

Nie wszystkie klawisze mają przypisany kod ASCII, bo nie wszystkie powodują wyświetlenie konkretnego znaku.
Przykładowo naciśnięcie Shift nie generuje żadnego znaku, ale ma wpływ na to, jakie kody ASCII są przypisywane klawiszom literowym.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0