Prosty programik do analizy obrazu

0

Witam!

Potrzebuję/szukam prostego programu w Delphi (kodu), który byłby w stanie zliczać odległość przeliczając piksele. Czyli mówiąc wprost - wczytanie zdjęcia, obliczenie ilość pikseli od punktu bazowego, przeliczenie ich na odległość, ewentualne wyrysowanie wykresu. Może da się coś takiego zrobić z serią zdjęć, żeby obserwować przemieszczenia...
Czy ktoś zetknął się z czymś takim? Może pisał coś podobnego, a może zna samouczki czy poradniki, które mogą pomóc w takim zagadnieniu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!

0

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie.
Jeżeli znasz rozmiar przemieszczającego się obiektu to zawsze możesz przebytą odległość porównać z rozmiarem obiektu np przebył 3,75 długości po czym mnożysz przez rozmiar obiektu i masz rzeczywistą przebytą drogę.

0

Oczywiście.
Rozmiar obiektu znam i generalnie mógłbym liczyć to nawet przy pomocy GIMPa (zliczyć ilość pikseli wiedząc, ile mm ma jeden piksel).
Chodzi jednak o to, że mam nagrany film dwóch poruszających się obiektów (a mówiąc dokładniej jednego względem drugiego - nieruchomego). Z filmu mogę wydzielić poszczególne klatki i zapisać je jako obrazy (jpeg, bmp). Program miałby za zadanie analizować serię takich zdjęć i pokazać (najlepiej na wykresie) o ile jeden element przemieścił się względem drugiego.
Przykładowo:
Mam film w którym klocek przesuwa się po stole. Potrzebuję programu w Delphi, który powie mi, po analizie kilku (kilkunastu, kilkudziesięciu) klatek o ile dany klocek się przesunął (najlepiej w formie wykresu). Mam nadzieję, że wszystko jest teraz jasne.

0

Jak na razie sztucznej inteligencji nie wynaleziono. Więc program tworzący wykres przesunięcia czegokolwiek odnośnie czegokolwiek zwyczajnie nie istnieje. Natomiast jeżeli obiekty mają jakieś bardzo charakterystyczne cechy np jeden czerwony drugi zielony, zaś tło nie ma ani czerwonego ani zielonego, to program który to zrobi nie będzie zbyt skomplikowany.

0

Tu nie chodzi o sztuczną inteligencję, co więcej widziałem już kiedyś podobne aplikacje.
Chodzi o to, aby wyznaczając piksel bazowy, program pokazywał o ile pikseli przesuwa się, jakiś inny, zaznaczony piksel. Dzięki temu, będzie mógł przeliczyć to na odległość w milimetrach, a później przedstawić to właśnie na wykresie (w zależności od kolejnych klatek filmu).
A sam program, jak już wspomniałeś wcześniej, skomplikowany może i nie będzie, ale moje skromne możliwości przerasta. Stąd moje pytanie, czy ktoś zetknął się z czymś podobnym lub dysponuje czymś takim.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1