Co i na jakiej podstawie wybrać?

0

Zamierzam zagłębić się w tematyce IT. Pomyślałem jednak, że warto by ten proces jakoś zaplanować, choć trochę uporządkować. Zacząłem więc czytać i szybko natrafiłem na coś wszędzie powtarzanego: "specjalizuj się", "jeśli jesteś od wszystkiego, to znaczy, że od niczego". No ok, pytanie tylko na jakiej podstawie miałbym podjąć decyzję o takiej a nie innej specjalizacji, skoro wiem bardzo niewiele?

Istnieje może jakieś źródło streszczające o co mniej więcej w danej technologii chodzi oraz jakie są w niej perspektywy zawodowe, będące jednocześnie choć trochę zrozumiałe dla laika?

0

Naucz się prostego języka, później złap się za trudniejszy.
(Pascal -> C++ / java)

0

Ten etap już przerobiłem, programowałem w każdym z nich po trochu. Problem w tym, że wybór języka nadal niewiele determinuje. Paleta zastosowań np. Javy jest ogromna, i co tu wybrać? Coś trzeba, bo specem we wszystkim nie będę...

0

Jemu nie chodzi o narzedzia, a konkretny cel jaki osiagnie uzywajac ich. Jezyki sa jedynie narzedziami. W informatyce masz wiele specjalizacji, wybierz sobie 1-2 i w nich sie ksztalc. Tak z glowy moge wymienic: sieci, grafika, gry, telekomunikacja, inzynieria oprogramowania, analiza danych, technologie webowe. Wiekszosc wydaje sie jasna i kierunki rozwoju czy pracy tez. Inzynieria op. i analiza danych to m.in. sztuczna inteligencja, sieci neuronowe, kryptografia itp. Jest sporo wiecej, ale to sa chyba takie podstawowe.

@spartanPAGE
Akurat java moim zdaniem jest najlatwiejszym jezykiem do nauki na start. Pelna obiektowosc i poczatkujacy nie musi martwic sie wieloma rzeczami, ktore wiaza sie np. z pisaniem w c/c++.

0

Nie ograniczaj się specjalizacją, bo im więcej wiesz tym łatwiej idzie ogarniać nowe rzeczy. Informatyka ma to do siebie, że programista musi uczyć się przez całe życie. Zatem warto być otwartym na nowe rozwiązania. Teraz na przykład pracuje jako pythonowiec, a za parę miesięcy spróbuje jako koder javascriptu, a później może coś związanego z GAE albo z mobinymi urządzeniami. Różnie, w każdym razie nie staram się być w tym samym miejscu, bo rozwiązywanie tych samych problemów nudzi, a przecież o fun w programowaniu chodzi :)

0

Nie wrzucaj informatyka i programisty do jednego worka, bo jest to zalozenie bledne i daleko odbiegajace od prawdy. Nie kazdy informatyk musi byc programista, dlatego w informatyce jako dziedzinie nauki istnieje wiele specjalizacji. Czy administrator po specjalizacji na sieciach nie bedzie wg Ciebie informatykiem? Tak samo grafik komputerowy po specjalnosci gry/grafika? Ich zadaniem nie bedzie klepanie kodu tylko powiedzmy modelowanie, czy administrowanie siecia. To co mowisz o pythonie, js, sa to jedynie NARZEDZIA do osiagniecia pewnego celu. Twoim narzedziem bedzie wlasnie to, a grafika np. autocad czy 3dsmax. Niech sam sobie wybierze sciezke rozwoju, nie musi zostac programista jesli inna specjalnosc interesuje go bardziej.

0

Niech sam sobie wybierze sciezke rozwoju, nie musi zostac programista jesli inna specjalnosc interesuje go bardziej.

No właśnie z tym jest problem, bo podstawy do wybierania mam nikłe, a na eksperymentowanie ze wszystkim nie wiem, czy życia starczy.

0

Wstępnie "pociągające" wydają się mobilne. Z drugiej strony, w sumie nie wiem czemu tak sądzę, intuicja. Możecie coś więcej powiedzieć na ten temat?

0

Zanim skończysz naukę mobilne praktycznie niczym nie będą różnić się od stacjonarnych, no może tylko ilością rdzeni których będzie tylko jeden czy dwa.

Tak długo trwa nauka mobilnych, czy tak szybko idą zmiany. A może jedno i drugie?

Bardziej interesuje Cie pisanie kodu, czy modelowanie grafiki albo zarzadzanie sieciami?

O zarządzaniu sieciami nic nie wiem...tak jak o masie innych specjalizacji. Trudno w takiej sytuacji powiedzieć tak/nie. Stąd moje prośby o jakieś "pigułki", które choć trochę rozjaśnią co i jak.

0

wpisałem, i czarnych chmur nad odrębnością mobilnych nie widzę

0

Niech bierze jakikolwiek język wraz z frameworkiem i niech zrobi choć jeden porządny program. Wtedy dostanie pracę.

Aż tak dobrze? No chyba, że nie doceniam "jakiegokolwiek języka wraz z frameworkiem". Ile to trwa?

0

ja na twoim miejscu brałbym się za Jave i API androida, nie patrząc za bardzo na nic dookoła

Można tu samemu stworzyć coś użytecznego, czy to wymaga zespołu?

0

To zależy jak dużo będziesz się uczył. Podobno po 10 000 godzin stajesz się ekspertem a w niektórych przypadkach geniuszem w danej dziedzinie:) -

Wobec Malcom'a jestem sceptyczny

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1