Precyzja liczb zmiennoprzecinkowych IEEE 754

0

Witam,

Mam pytanie odnośnie precyzji liczb zmiennoprzecinkowych. Wg tej strony:

http://edu.i-lo.tarnow.pl/inf/alg/006_bin/0022.php

zakres liczb typu float wynosi od - 3,4 × 1038 do 3,4 × 1038. Później jest napisane, że:

Oprócz zakresu, na który wpływa głównie długość formatu bitowego cechy, dla liczb zmiennoprzecinkowych nie mniej ważnym parametrem jest precyzja zapisu, czyli z jaką dokładnością dana liczba może być reprezentowana. Precyzję podaje się najczęściej jako przybliżoną ilość dziesiętnych cyfr znaczących. Na przykład jeśli precyzja zapisu wynosi trzy cyfry dziesiętne, to liczby 856 92,4 1,53 zostaną zapamiętane dokładnie, natomiast liczby o większej ilości cyfr już nie: 85613 zostanie zapamiętane jako 856??, gdzie znaki ? reprezentują dowolne cyfry.

Dla float'a, z tego co można przeczytać później, precyzja wynosi 7 dziesiętnych cyfr znaczących.

Ale te cyfry znaczące to wszystkie czy tylko te po przecinku? Bo skoro chodzi o wszystkie to dlaczego może być ich tylko 7? Przecież zakres jest dużo większy, maksymalna wartość przechowywana w zmiennej typu float może się przecież równać podobno liczbie 3,4 × 1038 która ma 39 cyfr...

0

Może przeczytaj ten artykuł jeszcze raz bo tam jest wszystko wyjaśnione.

W skrócie i uproszczeniu: liczba zmiennoprzecinkowa składa z kilku cyfr (pojemność jest ograniczona i z góry określona) oraz z liczby zer jaką trzeba "dopisać" na końcu.

No i wygląda na to, że nie rozumiesz terminu cyfry znaczące:
www.google.com/search?q=cyfry+znaczące
W skrócie - usuń wszystkie zera z początku i końca liczby a zostaną tylko cyfry znaczące. Przecinek nie ma tu nic do gadania.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1