Interfejs graficzny javy

0

Witam

Czy warto się uczyć bibliotek Swing/AWT??
Czy moze są jakieś inne nowsze, które warto poznać ??

Pozdrawiam

0

Jeśli masz wybór to wybierz JavęFX 2.x. Swing/ AWT chodzi na większej liczbie platform i ma więcej narzędzi do wyklikiwania interfejsu, ale i tak JavaFX jest bardziej przyszłościowa. Obecnie JavaFX 2.2 lata na Linuxie, Mac OS X i Windowsie, a więc nie jest źle.

Ewentualnie:
Jeżeli nie masz nic przeciwko, żeby twoja aplikacja przypominała NetBeansa to użyj NetBeans Platform, który jest oparty o Swinga.
I analogicznie:
Jeżeli nie masz nic przeciwko, żeby twoja aplikacja przypominała Eclipse to użyj Eclipse RCP, który jest oparty o SWT.

JavaFX w ogólności bije na głowę AWT, SWT i Swinga, ale NetBeans Platform czy Eclipse RCP dostarczają sporej ilości funkcjonalności i nie znam analogicznych platform opartych o JavęFX. Inna sprawa to to, że w zasadzie bardzo często (prawdopodobnie zdecydowanie najczęściej) aplikacje desktopowe tworzy się bez opierania się o NetBeans Platform czy Eclipse RCP.

0

Ja na przykład nie bardzo lubię Swinga. Momentami wydaje mi się mega nieintuicyjny, a czasami po prostu wykonać coś, to trzeba się na tworzyć obiektów, jedne nakładać na drugie, żeby coś wyszło.
Dlatego ja do Javy używam SWT, trochę inaczej zbudowana, wygląd opiera na systemowym (w zależności z jakiego korzystasz), tworzenie wyglądu jest bardzo intuicyjne, do wad można zaliczyć to, iż trzeba cały projekt przenosić z biblioteką zewnętrzną, bo SWT nie jest wbudowane w Jave. Natomiast te biblioteki są pisane na Windows, Linux, MacOS, także też nie problemów z przenoszalnością (wystarczy podmienić bibliotekę przed uruchomieniem na innym systemie i działa).

0

Na wstępie chcę się ze wszystkimi Forumowiczami przywitać, jako że jestem tutaj nowy :)

Kimono napisał(a):

Czy warto się uczyć bibliotek Swing/AWT??

Co do tematu to jeżeli chcesz tworzyć samodzielne aplikacje oparte na Javie to warto mieć wiedzę z zakresu struktur Swing/AWT. Warto używać graficznych edytorów swing jak np. NetBeans gdyż znacznie ułatwiają modelowanie elementów. Są również wtyczki do eclipse.

Jeśli planujesz wykorzystać Javę, żeby była tylko back-endem a front-end chcesz zrobić np w html to Swing niekoniecznie Ci się przyda.

Nie orientuję się w tej chwili czy jest coś nowszego.

Pozdrawiam :)

0

Warto znać przynajmniej podstawy. Przede wszystkim dlatego, że Swing przypomina swoimi mechanizmami większość istniejących GUI API różnych systemów operacyjnych (z ich zawiłościami i niejasnościami).
Najlepsze w Javie jest to, że masz konkurencję mnóstwa systemów GUI: Od najstarszego gołego AWT, poprzez SWT, Swinga, aż do najnowszej Javy FX 2.x (którą od tej wersji obsługuje się w Javie). Inne języki nie mają takiego komfortu.

Inna sprawa, że warto znać podstawy każdego z tych GUI. Przynajmniej na tyle, żeby napisać w każdym z nich jakąś prostą formatkę/grafikę.

0

Inne języki nie mają takiego komfortu.

Hmm, dla C++ jest Qt, gtkmm, wxWidgets, itd
Czy komfortem jest obecność AWT, którego praktycznie nikt nie używa, a który zwykle w jakimś tam stopniu przeszkadza?
JavaFX odcina się praktycznie całkowicie od AWT i Swinga, dzięki czemu nie ma problemów z utrzymywaniem kompatybilności z tymi toolkitami.

Swing sam w sobie jest dość prosty, więc nauka Swinga raczej nie zaszkodzi.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1