Łączenie tabel w bazach danych

0

Cześć

Czy jeżeli mamy połączone dwie tabele, to czy uzupełnienie kolumny z kluczem głównym automatycznie zaciągnięcie sie tej danej w drugiej kolumnie z kluczem obcym?

0

Możesz jaśniej? Jak połączone? Co się skąd zaciągnie? Jakiś przykład...

0

Jaśniej: masz dwie tabele: Klient i pojazd. Klient ma klucz główny pesel, a w pojeździe jest klucz obcy tabeli klient. Czy jeśli tabele są w relacji to jak wypełnię pesel klienta to automatycznie uzupełni się w pojeździe?

1

Hmm jak rozumiem to masz tabelę klientów i samochodów, przyjmujesz też, że każdy klient może mieć wiele aut, ale każde auto należy tylko do jednego klienta.

To teraz tak, wpisujesz do tabeli klientów np.:

(id, imie, nazwisko)
123456789, Jan, Kowalski
234567890, Maciej, Jakiś
czyli masz dwa rekordy w tabeli klientów, teraz jeśli masz tabelę aut, gdzie jednym z pól jest klucz obcy to musisz zrobić tak:
(id, nazwa, id_klienta)
1, Tico, 123456789
2, Seat, 123456789
3, Ford, 234567890
itd.

Nie możesz stworzyć nowego rekordu w autach, jeśli nie podasz jakiegoś klucza obcego (chyba, że pozwolisz tworząc tabelę, by mógł przyjmować on wartość NULL).
4, Honda, NULL

Po tym wywodzie chyba powinieneś już zrozumieć, że dodanie klienta, nie wypełni Ci nic automatycznie w drugiej tabeli. Klucz obcy służy do powiązania danych z różnych tabel, ale nie jest on przypisywany automatycznie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0