Jaka technologia?

0

W jakiej technologii robione są portale społecznościowe, takie jak facebook.com, nk.pl, twitter.com?
W jakiej technologii robione są takie portale jak 4programmers.net?

PHP + MySQL?
JavaScript?
JSP?
ASP.NET?

(czyli ogólnie AJAX)?

Pozdrawiam
MP

6

Mylicie pojęcie "Ajax".

O Ajaxie mówimy, gdy używamy JavaScriptu, konkretnie obiektu XmlHttpRequest (w skrócie: XHR), by komunikować się z serwerem bez przeładowania strony.

Tylko tyle i aż tyle. Nie ma najmniejszego znaczenia język po stronie serwera. Może to byc PHP, może być Java z szablonami JSP, może być cokolwiek.

Po stronie front-endu musi być JavaScript i choćby minimalny HTML, żebyśmy mieli jakiś punkt zaczepienia dla naszych skryptów JavaScript.

Ajax to nie język programowania. Językiem jest JavaScript. Można powiedzieć, że obiekt XHR -- w pełni odpowiedzialny za funkcjonalności ajaxowe, a więc niejako definiujący Ajax -- należy do biblioteki standardowej dostępnego w przeglądarce JavaScriptu. Nie jest jednak definiowany przez specyfikację języka JavaScript (specyfikacja to standard ECMA-262), bo JavaScript nie musi chodzić w przeglądarce. Może chodzić i na serwerze (patrz: NodeJS) i wtedy nie mamy obiektu XHR. Jednak specyfikacja JavaScriptu dopuszcza oczywiście, by środowiska wykonawcze, oprócz w pełni standardowych obiektów -- np. konstruktorów tablic, dat, wyrażeń regularnych -- dorzucało jeszcze coś od siebie. Przeglądarki dorzucają sporo od siebie, w tym obiekt XHR.

To jakie technologie się przydają przy tworzeniu stron?

Frontendowe, czyli te po stronie klienta (przeglądarki), są jasno określone. HTML, CSS i JavaScript. Obecnie używa się HTML-a w wersji 5, CSS w wersjach 2.1 oraz 3 (IE prawie nie obsługuje CSS 3, ale na szczęście wersje CSS można mieszać w jednym pliku). W przypadku JavaScriptu korzysta się z tego, co jest.

Te języki to mus. Choć da się stworzyć nowoczesną stronę bez JavaScriptu. Tyle że będzie dość statyczna. Większe portale mają sporo JavaScriptu.

Po stronie serwera za to jest pełen wybór. Za język programowania można wybrać takie rzeczy jak PHP, Python, Ruby, Java, C#... Dodatkowo, często korzystamy z jakiegoś frameworka, tj. zbioru klas/funkcji, które ułatwiają pisanie witryn. Dla języka Ruby jest to przeważnie framework Rails (stąd Ruby on Rails). Dla Pythona często Django. Dla PHP... jest multum i chyba żaden się nie wybija. Dla C# jest ASP.NET. Java ma swoje JSP-y, które są systemem szablonów, a do tego używa się jeszcze jakiegoś kosmicznego frameworka.

Po stronie serwera przydaje się również system zarządzania bazą danych (SZBD). On jest też w miarę niezależny od wybranego języka programowania po stronie serwera. SZBD to może być MySQL, Oracle, PostgreSQL itp.

0

to było takie przysłowiowe lanie wody, a teraz konkrety:

wszystkie z tych stron są stworzone w PHP
każda musi korzystać z jakiejś bazy danych, 4programmers wybrało mySQL, reszta z wymienionych najprawdopodobniej też (ew. postgresql)
wszystkie mają mniej lub więcej użytego javascriptu (i AJAXu) ale to tylko żeby uprzyjemnić / przyspieszyć interakcję z użytkownikiem (jednocześnie można tym trochę odciążyć serwery zmniejszonymi rozmiarami odpowiedzi) - ale w momencie startu praktycznie go nie miały (nie jest więc konieczny)

dodatkowo skrypty php facebooka są skompilowane "hiphopem" (stworzonym przez nich samych) żeby szybciej "chodziły"
pozostałe z tych stron poza 4programmers też prawdopodobnie korzystają z podobnych rozwiązań

generalnie: PHP + MySQL (+ Javascript) to odpowiedź na Twoje pytanie

0

wszystkie z tych stron są stworzone w PHP

Nieprawda, twitter zbudowany jest przy użyciu ruby (on rails) i scali.

0

Wielkie dzięki!

0

A backend fb jest tworzony np w C++ i Javie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0