Turbo Pascal - Prośba o pomoc z projektem na zaliczenie

0

Witam.
Zacząłem właśnie drugą klasę TI i na pierwszej lekcji dostaliśmy zadanie na zaliczenie z Turbo Pascala.
Do końca września, musimy mieć już jakiś pomysł i "szkic".
Muszę napisać obojętnie jaki program, byleby był super dobry. Nauczyciel mówił, że może to być nawet gra.
Myślałem nad tą grą, ale nie przerobiliśmy na lekcjach jak dodawać grafikę w TP. Myślałem też nad odtwarzaczem muzyki (takim z własną playlistą itd.). Jak myślicie, co łatwiej byłoby zrobić: odtwarzacz muzyki czy jakąś grę (ja myślałem o grze w stylu Mario w której dochodziłoby jeszcze sterowanie myszką)?
Chce naprawdę dobrze wypaść, będę się starał żeby zrobić to najlepiej, ale potrzebuję waszej pomocy :)

0

A może interpreter własnego języka? :)

Nie znasz jeszcze dobrze pascala a już chcesz zaprogramować Mario? Nie sądzę, żebyś sobie poradził z tym.

Myślałem nad tą grą, ale nie przerobiliśmy na lekcjach jak dodawać grafikę w TP.

Bo tego nie obejmuje materiał. Poza tym po co Ci grafika? Wykorzystaj tryb tekstowy konsoli i kolorowanie. Konsolowy zestaw znaków zawiera wiele ciekawych znaków, z których możesz robić ramki, mini okienka itd. Pobaw się najpierw trybem znakowym, później przejdź do grafiki. Wymyśl coś, co będziesz w stanie zaprogramować.

BTW: Ja na zaliczenie pierwszego roku TI zrobiłem grę - wieża Hanoi. Pracuje w trybie tekstowym, ma proste ustawienia (zmiana klawiszy, koloru krążków), pozwala wybrać ilość krążków od 3 do 10. Kodu Ci nie dam, ale w załączniku masz ekseka - pobaw się, podglądnij sobie konstrukcję i wymyśl coś swojego. Jest to dość prosta gra, kodu jest niewiele (938 linii).

Pozdrawiam.

EDIT: Graj na pełnym ekranie bo będzie się mulić.

0

A może interpreter własnego języka?
To jest dobry temat ale nie dla początkujących... :-P .

Chce naprawdę dobrze wypaść, będę się starał żeby zrobić to najlepiej, ale potrzebuję waszej pomocy

Po co Tobie nasza pomoc? Google nie pomaga czy jak? Ja rozumiem pomoc w sensie POMOC Z PROBLEMEM, ale nie napisanie za ciebie połowy kodu.

odtwarzacz muzyki czy jakąś grę

To zależy: Jakąś grę jest napisać równie łatwo jak jakiś odtwarzacz muzyki. Ale gdy chodzi o odtwarzanie plików wave i/lub mp3, zazwyczaj używa się bibliotek, a z tym jest za łatwo, a bez nich z kolei to jest bezsensowna robota.
Gra może zawierać muzykę (wtedy jest trudniejsza niż odtwarzacz), ale może jej nie zawierać...

Może wymyśl coś co TY byś chciał zrobić, bo co jak co, ale motywacja to rzecz ważna.

0

Zrób prosty emulator maszyny RAM z jednym sumatorem,
bedziesz miał operacje na pliku *(wczytanie programu zapisanie programu) i jakąś akcję :) a przy tym bedzie to cos ciekawego ;P

0

A może interpreter własnego języka?
To jest dobry temat ale nie dla początkujących...

No właśnie :) Napisałem tak, bo nie wiem, czy kolega za wysoko nie mierzy. Po pierwszym roku nauki programowania w szkole nie można zbyt wiele zdziałać, bo są omawiane podstawy podstaw. Nawet rekordów nie ma w programie, a takie przydatne...

Gra zawierająca muzykę? Fajny pomysł, ale nawet umiejąc materiał na 6 nie ma możliwości napisania tego, jeżeli się samemu nie uczy i programuje w wolnym czasie. Maszyna RAM też niezły pomysł, ale kandydat powinien sam wymyślić co chce zrobić.

Ja napisałem wieżę Hanoi, bo dość szybko obczaiłem w jaki sposób układać te klocki. Z resztą czasem paluszki rozgrzewam przed programowaniem właśnie w tej grze :)

2

Hm...
IMHO, za uczenie Turbo Pascala powinno się w dzisiejszych czasach robić niemiłe rzeczy...
FPC forever! :D

0

Na pewno prostszy będzie odtwarzacz muzyki, ale gra będzie bardziej pokazowa. Niestety na podstawach nauki zostaje odtwarzacz.

0

w Turbo Pascalu z dźwiękiem na dzisiejszych komputerach i systemach operacyjnych będzie wielki problem.

0

Musisz coś w końcu wymyślić. W przeciwnym razie będziesz się tak zastanawiał aż przyjdzie sądny dzień zaliczenia i nic nie będziesz miał.

Zastanów się dobrze nad tym co jesteś w stanie napisać biorąc pod uwagę Twój poziom wiedzy z programowania w TP. Najpierw się zastanów nad tym, później dopasuj umiejętności do programu. Jak wymyślisz coś, czego nie będziesz umiał napisać, to tylko zmarnujesz czas i zasypiesz 4p pytaniami.

Pamiętaj - praca ma być Twoja, a nie serwisu.

0

Napisz Kółko i Krzyżyk/Statki/Sapera/Snake/Tetrisa/Frogga w konsoli. Trochę roboty z tym będzie, ale nic, czego by się nie dało wykonać, jak się zna szkolne podstawy. Gra będzie efektownym projektem - nawet w konsoli będzie prezentować się lepiej niż dowolny odtwarzacz, czy coś innego cobyś wymodził znając jedynie to czego w szkole uczą.
Najszybszą drogą jest napisanie jakiejś gry, w którą będą grać dwie osoby - raz, że zaciągniesz do tego nauczyciela, a dwa - nie musisz pisać AI przeciwnika - a to zazwyczaj trudniejszy kawałek chleba. Kółko i Krzyżyk na rozgrzewkę,a na zaliczenie Warcaby, lub Szachy (jak jesteś ambitny) - wystarczy zakodzić system wyświetlania i przesuwania pionów, jakieś tam ograniczenia ruchów (albo i nie - niech gracze sami się kontrolują).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0