Język C i niezwolniona pamięć

0

Witam,
Mam następującą wątpliwość: piszę program w C, intensywnie korzystam z dynamicznej alokacji pamięci, na przykład ładuje struktury na listę. Jak wiadomo niezwolniona pamięć powoduje wyciek jeśli program dalej działa, jeśli nie to zależy od systemu operacyjnego.

 1. Czy warto zadbać o ręczne zwolnienie dynamicznie zaalokowanej pamięci jeśli mamy pewność, że zrobi to system? IMO jest to korzystne estetycznie (podobnie jak zamykanie plików tuż przed return 0). Myślałem o przechwytywaniu sygnału SIGQUIT i uruchamianiu procedury zwalniającej pamięć. Jak do tej sprawy podchodzą doświadczeni programiści?

Pozdrawiam,

0

Zwalnianie pamięci to jest po prostu dobra praktyka. Czasem też lepiej nie liczyć na system, a nóż będzie coś zbugowane. Możesz też nie wiedzieć jak długo Twój program będzie działał, więc wyciek może doprowadzić użytkownika do zmiany programu na coś alternatywnego.

1

Jeżeli to prosty program możesz spróbować użyć jakiegoś GC. Testowałem libgc i działał nawet sprawnie. Szybki niezbyt miarodajny test, ale pokazuje że działa:

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <gc/gc.h>
#define malloc GC_malloc
void zajmij(){
 int *wsk=malloc(sizeof(int)*2000);
 wsk[0]=3;
 int i;
 for(i=1; i<2000; i++){ //pętla taka zagmatwana żeby optymalizator jej nie wywalił
  wsk[i]=wsk[i-1] + rand()%100-50;
 }
 printf("%d\n", wsk[1999]);
}

int main(void){
 int i=10000;
 while(i--)
  zajmij();
 getchar(); //by zatrzymać program i móc obejrzeć zajętość pamięci w monitorze systemu
 return 0;
}

kompilowane poleceniem:
gcc test.c -lgc -O2

Jak widać tylko malloc, bez free. Po wykonaniu całej pętli program w ramie zajmuje niecałe 300KiB. Jak zakomentuję definicję malloc na GC_malloc zużycie rośnie do 78MiB.

Ten trick działa też z C++ i klasami, ale w Qt mi się go nie udało użyć.
http://linux.die.net/man/1/libgc

Jest pewnie gdzieś port pod Cygwina i MinGWa.

0

Okay. Podziękował.

0

Więcej na ten temat było niedawno w "fekaliowym" wątku: http://4programmers.net/Forum/C_i_C++/111661-po_co_niszczyc_przy_zamykaniu_programu

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0