Interfejs programistyczny - Co to takiego

0

Witam. Otóż mam pytanie, cóż to takiego interfejs protgramistyczny (interfejs programisty?). Hasło to pojawiło się przy programowaniu w PHP, natomiast nie mam pojecia co to takiego. Kiedy wpisze w google, wyskakują jakieś "PHP/Wybrane systemy szablonów".

Gdzie znajde o tym jakiąś informacje?
Albo prosty programik który rozjaśnił by mi to co nieco? o.o

0

Pojęcie rzeczywiście jest dość szerokie. Może nawet troszkę z tych, które średnio-zaawansowami programiści niby znają, ale jakby mieli wytłumaczyć, to już ciężej...

Interfejs programistyczny to -- najogólniej mówiąc -- sprzęg, którego inne elementy "programu" mogą używać, by komunikować się z naszym kodem. Zwykle chodzi po prostu o funkcje publiczne, które udostępniamy i które powinniśmy udokumentować.

Czyli gdy np. piszemy bibliotekę w sposób zorientowany obiektowo, możemy mieć we wszystkich jej klasach np. 500 funkcji prywatnych, "naszych", które nikogo nie powinny interesować. Ale mamy też 100 metod publicznych. To właśnie one stanowią interfejs, poprzez który obcy kod może komunikować się z naszą biblioteką.

Teraz od strony innych programistów: dla nich liczy się interfejs, jaki im dostarczamy. W zasadzie nie obchodzi ich nic więcej. Jeśli napisaliśmy bibliotekę do malowania po ekranie i jeśli obiekt Ekran ma funkcje publiczne rysujPunkt(int x, int y) oraz ustawKolor(int r, int g, int b) to to jest właśnie nasz (skromny i niekoniecznie wygodny!) interfejs programistyczny. Jeśli ktoś będzie chciał mazać po ekranie za pomocą naszej biblioteki, to użyje którychś z tych funkcji. Gwarantujemy, że ustawKolor() ustawia kolor o takich i takich składowych, a rysujPunkt() rysuje punkt w miejscu o danych współrzędnych i o ostatnio ustawionym kolorze.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0