Kilka pytań odnośnie programowania

0

Witam! Odpowiedzi na moje pytania szukałem już tutaj ale znalazłem jedynie mocne ogólniki tak więc proszę o wyrozumiałość :)
Jestem początkowym programistą. Zaczynałem od języka C++ oraz lektury książki "Symfonia C++ Standard" Jerzego Grębosza. Interesuje mnie kilka rzeczy -
(od razu mówię, że nie chcę programować gier :) pytania odnośnie tego są naprawdę z czystej ciekawości).

  1. Jak w C++ np. za pomocą klas albo innych technik obiektowo orientowych napisać np. ping-ponga konsolowego lub strzelanie literkami O w literki Z. Czy tego dowiem się w dalszych tomach Symfonii/Pasji? Lub czy chociaż zostanę naprowadzony na to?
  2. Co potem? Jak już przerobię te wszystkie książki i materiał z nich będę miał "opanowany"? Nie mówię oczywiście perfekt gdyż programista uczy się całe życie, to wiem i wiem też, że nie sposób tego wszystkiego zapamiętać. Z czego mam potem się dokształcać? Analizując czyjeś programy natknąłem się na wiele rzeczy, których Jerzy Grębosz nie porusza w swoich publikacjach np. bazy danych protokoły sieciowe itp. Przytoczę taki przykład..zawsze zastanawiałem się jak stworzone jest Gadu-Gadu, AQQ i temu podobne?
  3. Mam 16 lat. Tak i nie wstydzę się tego. Zacząłem już teraz programowanie w c++, czy to dobrze? Wcześniej tworzyłem jedynie strony www oraz liznąłem troszkę PHP.

Bardzo proszę o odpowiedzi na moje pytania ;) Pozdrawiam :)

0

Jak już materiał ów będziesz miał opanowany,to zainteresuj się wzorcami projektowymi i poznaniem biblioteki Qt.Hmmm,orientacja w WinAPI też ci nie zawadzi.

0

16 lat to twoim zdaniem dużo jak na naukę programowania? Sorry...
za 4 lata już będziesz śmigał więc...
Do C++ napisane jest już chyba wszystko, kwestia znalezienia książki - nie to co w javie.
Algorytmy - programista bez znajomości algorytmów to jak portfel bez pieniędzy albo jak penis bez jaj albo jak samolot bez skrzydeł - wiem bo sam nie umiem :)

0

Z książek się nie dowiesz jak napisać ping-ponga. Sam musisz wykombinować jak to zrobić. Bez praktyki nie będziesz umiał programować.

0

Doskonale Cię rozumiem :) Ale nie uczę się tego na sucho. Owszem robię ćwiczenia z książki ale też wymyślam swoje programy i staram się je napisać :)

0
  1. Symfonia C++ uczy narzędzia do tworzenia np. gier, czyli języka programowania. Bez tego nie ruszysz. Opanowując język, nie można powiedzieć, że będziesz umiał pisać gry, albo że w Pasji ten temat zostanie poruszony, bo autor nie mówi tam o pisaniu gier. Ale jak pokombinujesz i pomyślisz, to sam zauważysz, że ten i ten element języka można by wykorzystać tak i tak.

  2. Potem? Zależy co chcesz robić. Chcesz pisać gry, to pewnie pasuje nauczyć się biblioteki graficznej (DirectX, OpenGL, lub wyżej poziomowe SDL, Allegro, albo jeszcze wyżej, silnika graficznego typu Ogre, Ilricht czy coś innego). Albo nauczyć się jakieś biblioteki do GUI. Skąd? Albo książki, albo internet. Wiedzy w sieci jest dużo.

  3. Nie wiem.

Może myślisz, że pisanie gier, to coś takiego odległego bardziej, ale nawet napisanie kilku linijek kodu można nazwać grą. Załóżmy, że wyświetlasz napis "podaj liczbe od 0 do 10", użytkownik ją wprowadza, ty sobie losujesz jakąś liczbę z tego przedziału i sprawdzasz jedną instrukcją warunkową czy te dwie liczby są równe. Potem wyświetlasz informacje, czy gracz zgadł. Już można powiedzieć, że napisałeś grę, fakt, że jest trywialna (ulubione słowo używane na uczelniach przez wykładowców), ale jest :P. W ping-pongu jest więcej roboty, ale chodzi mi o to, że jak pomyślisz, to napiszesz grę w konsoli, do tego nie trzeba nic więcej, niż C++ i trochę doświadczenia, kombinowania. A za grafikę robią zbiory znaków, aktualizujesz grę ->rysujesz scenę -> czyścisz konsolę -> aktualizujesz grę -> rysujesz scenę -> czyścisz konsolę -> ...

0

Pytałeś czy to dobrze że uczysz się C++ otóż NIE :)
Dlaczego nie C#?
ten język (c++) to przeżytek C# jest łatwiejszy, nowszy, lepszy, ale niech się wypowie somekind on w tym klepie ;)

0

C# może i jest łatwiejszy, wielu również twierdzi, że nie powinno się zaczynać nauki programowania obiektowego od C++ . Sam zaczynałem od C++, nie wiem jak inni ale dzięki temu łatwiej było mi pisać jakiś kod w javie czy właśnie w C# które są bardzo podobne do niego odwrotna relacja myślę nie przyjdzie łatwo. Dodatkowo jeśli planujesz dalszą edukację w tym kierunku prawie na wszystkich uczelniach w Polsce zaczyna się implementować różne algorytmy, pisać projekty w C++.

0

ten język (c++) to przeżytek C# jest łatwiejszy, nowszy, lepszy, ale niech się wypowie somekind on w tym klepie

Tylko że C++ będzie długo jeszcze po tym, gdy o C# już nikt nie będzie pamiętał.

0

C# nie jest wieloplatformowy. Szkoda, że mało kogo to obchodzi.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1