forum od zera (w czym)

1

witam,
mój pierwszy post więc sie przedstawie: jestem kamil.
do programowania już mnie ciągnie jakiś czas ale jakoś w zasadzie nic jeszcze w tym kierunku nie zrobilem... żeby mieć jakąś motywację wymyśliłem sobie że.... napisze forum. ot takie proste (tematy, posty, brak nawet publicznej rejestracji, liczenie postow itd.). zanim sie za to jednak zabiore muszę przyswoić jakiś jezyk.... ale jaki? php, (x)html, c#? czy może jakoś inny? poziom trudności w zasadzie mi różnicy nie robi, czasu mam spoooro, a chęci też znajdę. jedyny problem to: brak dostępu do pc, niestety mogę korzystać tylko że smartfona... bardzo bym prosił o dopisanie z jakich książek najlepiej zaczerpnąć wiedzy.

7

Napisać forum na telefonie?
Powodzenia.

0
  1. Jak już kolega wyżej wspomniał, takie forum wiąże się z setkami linii kodu, ze znakami specjalnymi(#!< i inne rozne), musisz mieć wytrenowane palce, żeby ogarnąć napisanie tego na smartfonie.
  2. Na samym początku naucz się HTML + CSS, może przydać się też JavaScript. Potem jakaś technologia po stronie serwera: PHP/Perl/Python/Ruby/ASP.NET + baza danych - MySQL/Firebird/PostgreSQL

Co do książek - Head First do HTML i CSS & do CSS również Witryny internetowe szyte na miarę. Jeśli chodzi o PHP to też polecę Head First.

Powodzenia :P

0

może trochę krzywo to napisałem, nie chce pisać forum na tel. to [s]obiektyw[/s] cel tej całej nauki. ale już do różnych ćwiczeń z książki/nie książki będę używał tel. czyli do nauki. a forum zacznę pisać (o ile) jak już zalapie jezyk/i...

jeśli uważacie że najpierw (zanim zabiore sie za html) lepiej nauczyć sie podstaw czegoś normalniejszego: jestem otwarty na propozycje.oże trochę krzywo to napisałem, nie chce pisać forum na tel. to [s]obiektyw[/s] cel tej całej nauki. ale już do różnych ćwiczeń z książki/nie książki będę używał tel. czyli do nauki. a forum zacznę pisać (o ile) jak już zalapie jezyk/i...

jeśli uważacie że najpierw (zanim zabiore sie za html) lepiej nauczyć sie podstaw czegoś normalniejszego: jestem otwarty

0

nie wyobrażam sobie pisania kodu na czymkolwiek innym niż PC.
Do stworzenia forum potrzebne są ci 4 rzeczy: HTML, PHP (działa po stronie serwera), JAVASCRIPT (działa po stronie klienta) i SQL (bazy danych). To wszystko.

0

Można też użyć GWT + JPA, co wymaga nauki tylko i wyłącznie Javy :) HTML, JS i SQL są automatycznie generowane. Ew można postawić na darmowym http://code.google.com/intl/pl-PL/appengine/ i skorzystać bezpośrednio z Datastore (poprzez np Objectify) zamiast JPA.

0

@autor:
odejdzie ci ochota na forum jak zobaczysz jak skomplikowane są języki programowania - może nie html ale javascript już trochę i to na poziomie podstawowym,
a co dopiero coś trudniejszego. Na początku będziesz musiał nauczyć się totalnych podstaw i składni a to właśnie zabiera najwięcej czasu początkującym i jest najbardziej frustrujące- jak już ogarniesz składnię języka to będzie łatwiej.
Nie wiem jaką trza by mieć inteligencję żeby to ogarniać w try migi.
Ja na twoim miejscu nie nastawiałbym się na sukces tylko na dokładną naukę np: C# - dlaczego ? Bo jest na tyle łatwy aby nie zgłupieć i na tyle trudny aby się nie znudzić po paru miesiącach - a tak naprawdę to dlatego że gdy go trochę ogarniesz to se bierzesz ASP.NET i kodzisz strony. Oczywiście bez HTML i CSS się nie obejdzie ale na początek wystarczą samiutkie podstawy. IMO :)

P.S. wyświadcz sobie przysługę i od razu zaopatrz się w IDE - obojętne do jakiego języka. A nie tak jak ja na początku męczyłem się w notepad++ i uruchamiałem apsy z konsoli - jeśli chodzi o javę - po prostu męczarnia - szukanie błędów bez ide.

0

Programowania byś się chciał nauczyć? Póki co zostaw ten projekt kodzenia forum, najpierw się uczy chodzić, potem biegać.

Wszyscy czepiają się, że na telefonie się nie da nauczyć - brednie, wszystko się da, jak ktoś ma samozaparcie i jaja ze stali :D
Piszesz, że masz smartfona - jakiego?

Każdy nowszy telefon z j2me może służyć do nauki podstaw:
-Javy (jest Wireless Toolkit napisany w j2me, do pisania i kompilowania programów dla j2me właśnie)
-Basica - MobileBasic wydano w paru wersjach, ludzie nawewt gry w tym piszą
-Pascala - MidletPascal na siemensach jeszcze był puszczany, pamiętam jak za gówniarza się zastanawiałem jak to wszystko działa
-BrainFucka - taaaaaaak, jest do niego interpreter :-D

Nokia z Symbianem przykładowo to już pełnoprawne środowisko do nauczenia się podstaw:

  • Pythona - projekt PyS60, czyli interpreter Pythona na Symbiana, dobrze rozwinięty, ma dużo bibliotek dodatkowych, na forum Nokii spora grupa deweloperska
  • mShella - autorski język, podobny składniowo do Pythona, piszesz soft przenośny między wersjami symbiana, prosty i ładny w użyciu.

Jak tam Android i WinMobile nie wiem, bo nie miałem styczności. Na Androida jest na pewno jakiś interpreter Pythona, bo kiedyś mi znajomy programiki testował.

Podstawy HTML'a pojmiesz bez problemu na telefonie, z CSS'em może być nieco ciężej, ale jak zainstalujesz sobie parę zewnętrznych przeglądarek typu Opera Mobile i konkurencja, to też pójdzie (to nie programowanie, to nauka ładnego ozdabiania strony). Podobnie z JavaScriptem.
Trudniejszą rzeczą będą technologie działające po stronie serwera - nie spotkałem jeszcze póki co opcji instalacji webserva na telefonie, więc z PHP możesz się zmierzyć najwyżej na zewnętrznym serwerze.

Pozdrawiam,
Jadeszek

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0