Chce sie nauczyc asemblera

0

witam che się nauczyć programować w asemblerze szukam jakiejś dobrej lektury nie chodzi mi o kursy, video itp. tylko o podręcznik w którym będzie wszystko opisane od podstaw mam już pojecie o programowaniu ale w innych językach teraz chciałbym sam dla siebie nauczyć się tego języka jakim jest asembler lecz nie wiem w której książce będzie najlepiej wyjaśnione bardzo proszę o pomoc w formie podania tytułu dobrej książki którą mógłbym kupić na allegro z góry wielkie dzięki

2

http://rudy.mif.pg.gda.pl/~bogdro/
ewentualnie (jeśli chcesz coś kupować) polecam "Zrozumieć Asembler" Jeffa Duntemanna

0

To zależy jakiego asemblera chcesz się uczyć - jak chcesz pisać programy konsolowe to będziesz musiał nauczyć się asemblera 16bitowego który troszkę różni się od tego nowego dla procesorów 32bitowych(chodzi min. o tryby adresowania).
Mogę ci polecić np. to: http://helion.pl/ksiazki/asembler-sztuka-programowania-wydanie-ii-randall-hyde,asesz2.htm

Tylko że ta książka nie opisuję czystego asemblera tylko asembler HLA( stworzony przez autora książki) - ale nie sądzę aby ci to jakoś przeszkadzało. Jak chcesz to na helionie jest przykładowy rozdział tej książki:
http://pdf.helion.pl/asesz2/asesz2-3.pdf

Jak nie masz kasy a znasz angielski to możesz pobrać sobie całą książkę ze strony autora:
http://www.artofasm.com/Windows/index.html

0

To znaczy pomyliłem się pisząc że jeśli zechcesz pisać programy konsolowe to będziesz musiał uczyć się asemblera 16-bitowego. Szesnastobitowy asembler obsługuję stare tryby adresowania używane w systemie DOS. Zamiast pisać "programy konsolowe" powinienem był napisać "programy dla systemu DOS"...

0
  1. Oczywiście nie trzeba kodzić w 16 bitach, aby mieć aplikację konsolową.
  2. 16 bit to staroć, polecam się tego w ogóle nie uczyć.
  3. Znajomość angielskiego jest niezbędna (ha, w ogóle w IT to jest wymóg).
  4. Na początek jednak fajnie byłoby mieć coś po polsku, tutaj: http://edu.i-lo.tarnow.pl/inf/prg/002_winasm/index.php jest przetłumaczony kurs Iczeliona dla WinAPI dla MASM32
  5. Mimo iż najwięcej chyba materiałów jest dla MASMa i NASMa to ja jednak polecam FASMa :) TASMa omijaj, bo to staroć.
  6. HLA się nie ucz, wybierz normalne asemblery.
  7. Jeśli zależy ci na maksymalnie zoptymalizowanym kodzie to nie zapomnij zajrzeć na: http://www.agner.org/optimize/ jak już będziesz mniej więcej obcykany w asmie.

Wszystkie rady są pod założeniem, że chcesz programować pod architekturę Intel x86 i system MS Windows.

0

Jeśli nie chcesz się uczyć HLA to się nie ucz ale książkę "Asembler sztuka programowania" polecam. Tam są niektóre rzeczy fajnie wytłumaczone. np Rodział 5 omawia działanie funkcji - tworzenie rekordu aktywacji, adres powrotu funkcji, odkładanie argumentów funkcji na stos - dzięki temu można dowiedzieć się jak działa wywołanie funkcji od środka.

Polecam też debuger OllyDbg - możesz sobie napisać program w języku C i zobaczyć jak został on skompilowany przez gcc albo inny kompilator, prześledzić pracę danego programu krok po kroku.

Jeśli chcesz to dobrze obczaić to polecam dodatkowo tutoriale Leny:
http://tuts4you.com/download.php?list.17

0

dziękuje wszystkim za odp. postanowiłem zakupić sobie książkę asembler sztuka programowania czy ta książka jest warta tej ceny dobrze jest wyjaśniony asembler od podstaw a co znaczy że nie jest opisany czysty asembler tylko HLA?

0

ten HLA nie wiele różni się od innych asemblerów - książka jest fajnie napisana. Jak poznasz HLA to i z innymi nie będziesz miał kłopotów. Zresztą to nie ważne jakiego asemblera będziesz używał.

0

Zresztą możesz sobie pobrać książkę w wersji anglojęzycznej ze strony autora - udostępnia ją za darmo.

0

no i zakupiłem tą książkę ,, asembler sztuka programowania wydanie II'' i powiem tak przeczytałem pierwszy rozdział czyli wprowadzenie i nic nie czaję straciłem motywacje do dalszego czytanie dlatego,że po przeczytaniu wprowadzenia nic a nic nie rozumiem to czytanie dalej uważam za porażkę bo i tak nie zrozumiem mam pytanie do tych co ta książkę zakupili czy tez mieli takie wrażenie? zna może ktoś portal gdzie oferują korki online z tego języka lub może ktoś z forum mógłby?

4

1.Nauczę się assemblera bo to jest fajne i można chakierować w tym!
2.Wow, ale super, ale co to te rejestry?
3.Nic w tym fajnego ani nic o chakierowaniu.
4.Olać to.

Wasze myślenie przy nauce assemblera. Dziękuje do widzenia.

0

Nikt nie polecił jeszcze twórczości Gynvaela? Ja to naprawię.

http://re.coldwind.pl/ (seria Asm, teraz już nierozwijane)

@Autor - mi napisanie pierwszego hello worlda w asemblerze, doliczając czas np. zrozumienia że kurs Tasm-a nie zadziała pod innym asemblerem, poprawiania błędów etc, etc, zajęło pewnie jakieś 10 godzin. Może nazwanie tego Hello Worldem to przesada bo jedyne co program robił to dodawał dwie liczby (nie wyświetlał ich bo nie umiałem tego zrobić) i nie wywalał się. Później pisanie mikroprogramików typu push ax\pop bx i sprawdzanie czy się wywalają - parę dni. Napisanie pierwszego programu windowsowego (wyświetlenie message boxa)- kolejne kilka godzin doliczając walkę z linkerem.
Uczyłem się z różnych artykułów znalezionych w internecie, często niekompletnych i nigdy łopatologicznych. Książki o Asm nigdy nie miałem.

Nauka asemblera nie jest dla szybko rezygnujących :P

Miałeś jedynki? Szczęściarz z ciebie! My mieliśmy tylko zera.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1