Zacząć się uczyć Qt czy nie? A może GTK+?

0

Witam! Ostatnio już zaczyna mi się nudzić pisanie aplikacji konsolowych i okienkowych w BCB 6 ;/ Zacząć się uczyć Qt czy lepiej GTK+? Co polecacie i co jest lepsze na początek. Jakie obie biblioteki mają możliwości. Ile trwa nauka Qt do stopnia żebym mógł pisać normalne aplikacje? I jak to wygląda z "właściwym" kodem mojej aplikacji. Treść w/w bibliotek znajduje się w oddzielnych plikach? A dostęp do kontrolek na formie (nie wiem czy tam też mają taką nazwę) jest taki jak w Builderze?

0

Qt ma coś takiego jak Qt Designer, w którym możesz tworzyć i umieszczać elementy na formatce, możesz to również robić programowo. Nie znam GTK+, ale Qt to nie tylko biblioteka GUI, to wielki kombajn zawierający w sobie biblioteki do obsługi baz danych, sieci, xmli, wielowątkowości itd. Dość łatwo integruje się z Visual Studio (dodatkowy plugin do VS), ale też udostępnione są dedykowane IDE - Qt Creator.

0

A to czyli Qt Creator to jest całe IDE??

0

Tak, Qt Creator to pełnoprawne środowisko dedykowane dla Qt z zestawem narzędzi MinGW. Ale można też w nim pisać kod C++ bez używania elementów Qt. Qt w obecnej formie jest uznawany nie tylko za "bibliotekę do okienek" ale za swego rodzaju framework dla C++. GTK+ nie znam, ale wiem że jest również popularny no i ma duże wsparcie ze strony społeczności. Moim subiektywnym zdaniem jeśli wybierzesz coś z trójki GTK+, wxWidgets, Qt popełnisz dobry wybór.

0

Dobra dzięki, dziś zainteresuję się Qt Creator'em w takim wypadku. :)

0

Przy Qt się podszkolisz z obiektówki. Oczywiście jeśli nie będziesz cały czas siedział na standardowych widgetach i designerze.

Co do GTK: jest designer Glade, który tworzy pliki które mogą być czytane podczas wykonywania programu (nie wiem czy C/C++ też to dotyczy) bez potrzeby rekompilacji po zmianie układu.

Do wxWidgets też coś jest. (wxSmith i coś tam jeszcze).

Warto się uczyć, opanujesz Qt, to i GTK nie zaszkodzi, poznasz różne metody tworzenia okienek, więcej doświadczenia zawsze się przyda.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0