Programowanie - od czego zacząć, jaki język.

0

Cześć!

Jestem nowy na forum. Od razu mówię że nie jest tak że nie mam bladego pojęcia o komputerach, 10 lat i nagle chce programować ;) Jeśli chodzi o programowanie to jestem laikiem, owszem, ale komputery to moja pasja. A programowanie to coś co chcę robić w życiu.
Ale do rzeczy - przede mną liceum, podanie już złożone, prawdopodobnie dostanę się do tego najlepszego w mieście, ale niestety na mat-fiz/mat-ang. Nie było niestety profilu informatycznego. Chcę więc zacząć naukę na własną rękę (wcześniej to odwlekałem, bo liczyłem jednak na ten profil mat-inf). Posiadam dwie książki (wydawnictwo Helion), jedna bardzo, ale to bardzo obszerna (700str?) o Javie (podstawy), druga ogólnie o programowaniu.
Moje pytanie brzmi - od czego zacząć, jaki język doradzilibyście na sam początek, z jakich źródeł czerpać wiedzę etc.

Dziękuje z góry za wszystkie wskazówki ;)

PS: Chcę programować zawodowo, kontynuować naukę na studiach.

0

Przede wszystkim, na początek polecam naukę wykorzystywania wyszukiwarki (zarówno Google jak i forumowej), będzie prościej. Pamiętaj tylko, żeby się przede wszystkim przyłożyć do matematyki i angielskiego. Ewentualnie fizyki.

0

szukałem, ale chodzi mi o konkretną poradę -> właśnie do czego się przyłożyć w liceum, jak nadrobić brak rozszerzenia informatyki i od czego zacząć naukę programowania, jaki język.

0

Ucz się zarówno fizyki i matematyki najbardziej intensywnie.
A co do języka to zdecydowanie jednoznacznie C++, mimo iż może się okazać trudny.
Kup sobie książkę która będzie omawiała podstawy c++ i programowania w ogóle.
Powoli i konsekwentnie...

0

Polecę Ci zaczęcie od języków skryptowych (Ruby lub Python). W nich można zrobić wiele rzeczy bez większego wysiłku, nauczyć się podstaw. Potem przejść na Javę/C#/D lub jeśli chcesz od razu na C/C++.

0

Wybór języka zależy tylko od Ciebie. Musisz wiedzieć co chciałbyś dokładnie robić. Programowanie to pojęcie bardzo obszerne, ale na początek, żeby ogólnie zrozumieć o co w tym chodzi polecałbym C++. Kup Symfonię C++ i przeczytaj ze zrozumieniem, napisz kilka prostych aplikacji. Potem zacznij coś trudniejszego. Zajmij się programowaniem obiektowym itd.

0

To zależy, co chcesz robić(gry, programy). Choć na tym etapie to nie ma tak dużego znaczenia. Ja np. uczę się C++(6-klasista :D), a inni się uczą Delphi, inni Javy. Ja bym na twoim miejscu pouczył się Javy - masz książkę, więc łatwiej.

0

Tak myślałem właśnie o c++. Na początek przeczytam chyba jednak "Programowanie od podstaw" wydawnictwa Helion. Później wezmę się za C++.

0

A ja dla odmiany nie polecam Ci na poczatek skryptowych. Czlowiek sie nauczy fajnych rzeczy, wszytsko prosto, latwo i przyjemnie, a potem jak przychodzi co do czego i masz napisac cos w c/c++/java, itd to jest jedno wielkie WTF. Glupi przyklad - w pythonie listy to typ wbudowany, pieknie zrobione wszystkie operacje. W C masz tablie zamiast list (fail), w C++ listy z stl (juz lepiej). Jesli chcesz studiowac inf to lepiej poucz sie c/c++/javy, bedzie Ci pozniej duzo latwiej, nawet przetrwac na uczelni :P a co do skryptowych - jesli opanujesz c/c++/jave to przejscie np. na pythona czy ruby bedzie baaaardzo przyjemne :)

0

Niech zacznie od Prologu i Haskella, tak cholerną dawkę matematyki popamięta do samych studiów.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0