Xamarin - czy warto jeszcze zaczynać w nim projekt?

0

Cześć!
Ostatnio w sieci sporo pojawia się pytań "czy Xamarin jest martwy?". Co wy o tym sądzicie? Czy waszym zdaniem jeszcze coś przemawia za rozpoczynaniem nowego projektu w Xamarinie? Jakie argumenty mogą za tym przemawiają? Co skłoniło by was aby w tym momencie pisać nowy projekt w Xamarinie?

1

W sieci można znaleźć dużo artykułów o tym, że x jest martwy, y jest martwa, z umiera. Tematy "Czy warto uczyć się <framework/język> w roku 2021" to też najczęściej jedynie pożywka dla click-baitowych filmików na YT.
Odnośnie samego Xamarina: Nie uważam by Xamarin był martwy, owszem, ofert pracy w nim jest dużo mniej niż innych języków, jednak oferty te wciąż są i są nieźle płatne (przynajmniej gdy sprawdzałem to dla Wrocławia).
Co więcej, Microsoft i .NET pracują nad kolejnymi frameworkami/bibliotekami opartymi o lub podobnymi do Xamarina, na przykład Maui.

3

Microsoft nie miał pomysłu na siebie i postanowił się wpakować w mobilki ze swoim .NET ale niestety nie pykło. Framework nie daje za dużej elastyczności prawie we wszystkim. Aplikacje w Xamarinie wyglądają tak samo, czasem tylko różnią się layoutem, a już na pewno różnią się kolorem. Trzeba robić własne obejścia, własne kontrolki, własną logikę do czegoś co powinno być out of the box. Dla przykładu, wrzuć sobie w Google Xamarin apps i przejdź na zakładkę "Grafika", później zmień na Flutter apps i powiedz czy widzisz różnice. Widgety takie jak - SliverAppBar, Hero, BottomNavigationBar, GestureDetector, Slidable, GetX (do api, routingu, dependency injection i wiele więcej)

Czy Xamarin jest martwy? Może i nie jest ale niestety (moim zdaniem) nie oferuje niczego nadzwyczajnego.

0

Jak nie ma tam wodotrysków to może WPA?

4

Nie warto.

0

Warto.

0

Jeżeli masz już "know how" (czyli nie pierwszy projekt) to pewnie warto bo po prostu się wystartuje i raczej w perspektywie da się to utrzymywać. Natomiast gdybym miał na szali technologie o których jednakowo dużo wiem / nie wiem czyli: Xamarin, Flutter, albo natywne aplikacje to... na pewnie Xamarin.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0