Mikropłatności Google Play

Odpowiedz Nowy wątek
2019-10-29 20:20

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 3 godziny temu

0

Czy jest na forum osoba, która zaimplementowała mikropłatności w aplikacji rozprowadzanej przez Google Play?
Jeśli tak, to może zechciałaby się podzielić wiedzą na ten temat lub może podjęłaby się współpracy we wdrożeniu tego w mojej aplikacji?


Pozostało 580 znaków

2019-10-29 20:49

Rejestracja: 11 lat temu

Ostatnio: 1 godzina temu

0

A interesują Cię subskrypcje?

Pozostało 580 znaków

2019-10-29 21:17

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 3 godziny temu

0

Jeszcze nie wiem.
Mam bank fotografii https://foto.3n.com.pl. Z Google Analitycs wynika, że więcej niż 50% ruchu jest z urządzeń mobilnych.
Strona jest na to przygotowana i wszystkie operacje można wykonać na komórce.
Ale to jednak jest uciążliwe (zakładanie konta, logowanie się, itd.).
W związku z tym od kilku tygodni pracuję nad aplikacją mobilną.
Aplikacja już jest. Można przeglądać zdjęcia zawarte w banku. Zdjęcie można ustawić jako tapetę lub pobrać do pamięci.
I teraz zastanawiam się co dalej. Czy dać właśnie abonament, za który byłby nieograniczony (lub ograniczony) dostęp do wszystkich zasobów, czy po prostu mikropłatność za pojedyncze pobranie (oczywiście z licencją do komercyjnego wykorzystania), czy może jeszcze inaczej (reklamy?).
Nie mam tu żadnych doświadczeń, zakładam jednak, że aplikacja może być lepszym rozwiązaniem niż strona internetowa, która jest, bo i zasięg większy i prostota zakupów, no i 50% ruchu z urządzeń mobilnych.
Chętnie więc posłuchałbym doświadczeń innych w tym temacie.


edytowany 1x, ostatnio: Stefan_3N, 2019-10-29 21:25

Pozostało 580 znaków

2019-10-29 21:27

Rejestracja: 11 lat temu

Ostatnio: 1 godzina temu

0

Jeśli chodzi o subskrypcje to możesz za pomocą tego zrobić takie abonamenty miesięczne, roczne, gdzie ludzie płacą i mają dostęp do zdjęć bez ograniczeń i zaplacili tylko raz. Wtedy tworzysz w google produkt określasz jego cenę i tyle.
Jeśli chodzi o dostęp do pojedyńczych zdjęć lub jakiś paczek. To nazywa się to in app purchases. Tworzysz jakąś opcję np 10 fotek w paczce i podpinasz pod tę paczkę opcję płatności IAP.

Google dostarcza mechanizm weryfikowania płatności czy user poprawnie zapłacił za produkt. Dostarcza również inforamcje o tym czy subskrypcja jest ważna czy nie. Jeśli chodzi o IAP to niestety jeśli zrobisz IAP dla paczki 10 zdjęć to będziesz potrzebować backend który będzie trzymał informacje o tym ile user już wziął zdjęć z banku.

Pozostało 580 znaków

2019-10-29 21:39

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 3 godziny temu

0

W tej chwili mam tak, że klient kupuje tzw. kredyty, a jakie konkretnie pliki wybierze, to nie ma znaczenia, byle zmieścił się w kupionych kredytach.
To już jest zrobione i to działa (tzn. zlicza, pokazuje co pobrano, itd.)
Może taki kredyt (lub kilka kredytów) mogłoby być "produktem"?

A jak wygląda u nich proces uruchamiania oprogramowania. Jest jakaś "piaskownica" do testowania?


Pozostało 580 znaków

2019-10-29 21:47

Rejestracja: 11 lat temu

Ostatnio: 1 godzina temu

1

Tak, da sie to zamknąć w produkcie. To dokładnie tak samo jak kupowanie coinów w grze
https://medium.com/@vleonovs8[...]in-app-purchases-6143bda8d290

Co do testowania, to jest cały system:
https://developer.android.com[...]/play/billing/billing_testing

Pozostało 580 znaków

2019-10-29 21:59

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 3 godziny temu

0

Dzięki.
Zastanawiam się jakby z tymi paczkami było. Żeby wiedzieć ile wziął, to w tej chwili mam zakładanie konta, logowanie, itd.
A tego właśnie chciałbym uniknąć. Pewno z informacją o płatności przychodzi jakiś identyfikator usera i dałoby się na tej podstawie wszystko obsłużyć (żeby było bez zakładania konta w banku i logowania się do niego przed zakupami)?
Czyli tak - odpalam aplikację, wybieram zdjęcie, klikam "Pobierz" - mam komunikat "Nie masz kredytów, czy chcesz je zakupić?
Klient odpowiada TAK - mam nowy ekran z cenami kredytów (im więcej w paczce, tym taniej).
Klient wybiera jakiś pakiet. Z konta schodzi mu kasa, u mnie jest informacja że taki user kupił taki pakiet. Czy z tą informacją przychodzi jakiś AndroidID, albo UserID?
I co dalej. Kiedy wejdzie ponownie do aplikacji i będzie chciał pobrać zdjęcie, to aplikacja powinna przesłać do serwera ten ID i na tej podstawie wydać mu pozostałe zdjęcia.
Da się tak zrobić?


Pozostało 580 znaków

2019-10-29 22:09

Rejestracja: 11 lat temu

Ostatnio: 1 godzina temu

0

Google nie dopisuje żadnego user id. Jesli chcesz taki miec musisz o to usera poprosić, żeby np zalogował się googlem do Twojej apki. Ewentualnie robisz własny backend z własnymi userami i wtedy wiążesz płatność do usera.
Jak user ma kupiony produkt to jesteś w stanie pobrać wszystkie jego aktywne produkty/subskrypcje na koncie google i po tym sprawdzić czy ma nadal coś aktualne.

Pozostało 580 znaków

2019-10-29 22:50

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 3 godziny temu

0

Mam zrobioną rejestrację i logowanie (na stronie), ale właśnie tego (zakładania konta i logowania) chciałbym uniknąć. Bo tu jest wąskie gardło. Ludziom nie chce się zakładać kont.
Dlatego liczę na jakieś rozwiązanie polegające na tym, że skoro ktoś zalogował się do sklepu i zapłacił i całe rozliczenie jest przez ten sklep, to żeby nie musiał już u mnie się logować.
Czy jak user wejdzie za jakiś czas do aplikacji, to da się bez logowania przypisać mu wcześniejsze zakupy?
Innymi słowy, czy API zapewnia to, że jego aktywność w mojej aplikacji jest możliwa do śledzenia?


Pozostało 580 znaków

2019-10-30 08:10

Rejestracja: 11 lat temu

Ostatnio: 1 godzina temu

0

Całe rozliczenie jest robione przez Google. Przy każdym otwarciu aplikacji jesteś w stanie pobrać informacje o tym jaki produkt i w jakim stanie użytkownik ma na swoim koncie googlowym. NIe ma tam jednak żadnych informacji na temat jego Id. Takie rzeczy musiałbyś trzymać na swoim backendzie. Google dostarcza mechanizm płatności wraz z weryfikacją czy aby przypadkiem nie wygasło, a jak wygasa to masz taką informację.

Pozostało 580 znaków

2019-10-30 08:33
Moderator Kariera

Rejestracja: 2 lata temu

Ostatnio: 4 dni temu

Lokalizacja: Poznań

2

To jeszcze dodam (kiedyś podchodziłem do projektu związanego z mikropłatnościami, ale temat upadł, więc mam jedynie jakiś fragment wiedzy teoretycznej), że wiele osób radzi nie polegać jedynie na informacjach zwracanych przez Google. Podobno są jakieś programy/hacki, które fałszują komunikację z serwerem płatności Google i w ten sposób aplikacja dostaje info, że płatność została dokonana, ale realnie żadna kasa nie wpłynie. Wielu szczegółów nie pamiętam, ale tak na szybko znalazłem https://github.com/soomla/android-store/issues/47:

There is an android crack software named 'Freedom(http://system.in-appstore.com/freedom/)'. It can crack google in app billing in my game app, when the user ask for a purchase, it will simulate a success payment notify to my app, then my app will add gems for the user, but google backend doesn't receive any payment.

.

Same issue here, our users have simulated "$1.354" in payments in just two days. In my opinion, this means that it is "serious and widespread" and it should be prioritized

Dlatego dobrze jest albo weryfikować pojawienie się kasy na koncie, albo skorzystać z alternatywnej metody płatności - jakieś PayU czy czegoś w tym stylu.

A co do zakładania konta - nie musisz tego robić jawnie, ale i tak możesz trzymać informacje o użytkowniku. Nie wiem jak to się robi, ale jest taka możliwość (może np. po IMEI telefonu, albo jakieś unikalne ID systemu). Jest taka gra jak https://play.google.com/store[...]rix.fishdomdd.gplay&hl=pl - kiedyś sobie zainstalowałem, trochę pograłem i mi się znudziło. Ale że dzieciaki chciały sobie popykać, to chciałem wyczyścić moje osiągnięcia i dać im grę ze stanem początkowym, żeby mogli sobie zaczynać od totalnie zera. Niestety, gra jest (albo przynajmniej była, nie wiem jak to wygląda obecnie, opisywana sytuacja miała miejsce jakieś 2 lata temu) jakoś zabezpieczona - ani czyszczenie jej pamięci, ani odinstalowanie, ani nawet wywalenie z listy aplikacji z poziomu sklepu Google nic nie dawało, po reinstalacji byłem zawsze w tym miejscu, na którym skończyłem ostatnio.
Powtarzam - nie wiem, jak oni to zrobili, ale jest to dowód, że takie coś jest możliwe. Czyli możesz pilnować zakupów/kredytów danego usera nawet bez konieczności zakładania przez niego jawnie konta. Minusem jest to, że taki zakup będzie powiązany z danym urządzeniem (albo może z kontem Google).


Naczelny forumowy hejter Apple

That game of life is hard to play, I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay, So this is all I have to say
edytowany 2x, ostatnio: cerrato, 2019-10-30 08:40
Jeśli miałoby to być powiązane z kontem Google to trzeba usera zapytać o dostęp do apki za pomocą konta google. - panryz 2019-10-30 08:36
99% osób klika "zgadzam się" na wszystko, o co apka/system zapyta, więc nie widzę z tym problemu :D - cerrato 2019-10-30 08:36
Tak, pod warunkiem, że nie jesteś wielką korporacją i nie musisz powiedzieć userowi co z tym robisz, gdzie to trzymasz. Implementowałem płatności w dużej firmie, która właśnie nie zgodziła się na dodatkowe okienko, bo UX, prawo i jakieś tam inne argumenty mieli. - panryz 2019-10-30 08:40
@Stefan_3N nie sprawia wrażenia wielkiej korporacji ;) - cerrato 2019-10-30 08:43
Tak na marginesie, od Android Q numer IMEI nie jest już dostepny o ile dobrze pamiętam, więc to tylko dla starszych wersji API. Edit: sprawdziłem i tylko google oraz producenci sprzętu mają dostęp do imei. Ogólnie rzecz biorąc wszystkie podmioty, które mogą zażądać od użytkownika READ_PRIVILEGED_PHONE_STATE ( a tacy developerzy jak my nie mogą poprosić o to:)). - GregoryI 2019-11-18 10:05

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0