TypeScript czy Flutter?

0

Która technologia ma lepszą przyszłość? Czy TypeScript jeszcze żyje, bardzo mało się o nim ostatnio słyszy? Nie wiem co wybrać na start mobilny Dart czy webowy TypeScript?

1

Jak znasz TypeScript to bierz TypeScript a jak znasz Darta to bierz Darta
Chyba, że masz czas na naukę nowych rzeczy, to wtedy poleciłbym ci Dart/Flutter.
Flutter jest o wiele szybszy od takiego React Native, jednak nie jest aż tak popularny jak React i JS a więc pracy tak szybko w tym nie znajdziesz. Możliwe, też że Google porzuci projekt i wtedy będzie trzeba wrócić z podkulonym ogonem na stare śmieci :D

1

Te widgety trochę mnie odrzucają. Taki React, klasy, componenty są czytelniejsze

Pewnym sposobem (nie wiem, czy to jest oficjalne stanowisko speców od Fluttera, czy mój wynalazek) na ten problem jest rozbicie projektu na wiele małych modułów, większość widgetów trzymana w osobnych plikach. W ten sposób w miejscu, gdzie deklarujesz drzewo, masz (trochę) mniejszy bałagan.

A co do wycofania się przez Google z fluttera - nie sądzę. Póki co jest bardzo aktywnie rozwijany, co chwila jest nowa wersja, w changelogu widać że dodają rzeczy, których brakowało. Mam wrażenie, że jest raczej odwrotnie, niż nie zniknie, dość duży nacisk jest kładziony na tą technologię.

0

Flutter nie mial byc domyslnym srodowiskiem dla Fuschii?

W ogole jakie to ma przewagi nad Kotlinem?

1

No miał być. Ale póki co to wszystko jest takie niedopowiedziane, bardzo mało konkretów. Może się okazać, że nagle zamiast Fluttera pojawi się inny język/technologia na Fuchsie. Może się też okazać, że sama Fuchsia zniknie i wcale nie będzie (jak obecnie się zakłada/przypuszcza) następcą androida.

Aczkolwiek w mojej ocenie tak się nie stanie. Zauważcie, że flutter jest zarówno na Fuchsie, androida jak i na ios. Dla mnie jest to ewidentne przygotowywanie terenu pod przyszłą rewolucję. Im więcej osób teraz będzie pisać we flutterze, tym łatwiej za pewien czas będzie zrobić migrację aplikacji na nową platformę. Dlatego, moim zdaniem, Flutter jest o wiele bardziej przyszłościowy. Nawet uwzględniając ewentualne ryzyko, że Googlowi się zmieni wizja, i tak warto zaryzykować i się go nauczyć.

0

Chciałem sprawdzić wpierw RN, więc zainstalowałem VSC, a potem przy instalacji sudo npm install -g expo-cli pojawiło się sporo żółtych WARN. Teraz muszę raczej zainstalować starszą wersje Node? Słyszałem, że npm jest niestabilny, trochę przykry początek.

expo init AwesomeProject
ERROR: Node.js version 11.15.0 is no longer supported.

expo-cli supports following Node.js versions:
* >=8.9.0 <9.0.0 (Maintenance LTS)
* >=10.13.0 <11.0.0 (Active LTS)
* >=12.0.0 (Current Release)
0

Ale czemu instalujesz expo? Nie lepiej u siebie na maszynie wszystko robić i testować?
Poza tym jak korzystasz z expo to nie możesz tworzyć natywnych modułów w javie, ani ich instalować :/
Słabo strasznie, większość fajnych bibliotek tego wymaga.

A jeśli chodzi o twoje pytanie, to pisze ci, że masz za starą wersje npm, zaktualizuj do 12

0

Lepszy TypeScript, ale gorszy język wypiera lepszy, więc bardziej opłacalny będzie Flutter.

0

@zarejestrowany_troll: A czemu uważasz, że TypeScript jest lepszy od Darta/Fluttrera?

2

Też głosuje na Fluttera. Parę dni temu zacząłem projekt i wszystko idzie gładko i szybko. Jest nawet duże prawdopodobieństwo, że część online w Angularze (jako PWA) zostanie przepisana na Flutter/Dart.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0