Porównanie języków używanych do tworzenia aplikacji na Androida

0

Witajcie.
Chcę napisać pracę w której porównam języki programowania w aplikacjach na Androida. Na pewno muszę zawrzeć Javę i Kotlina, ale co jeszcze. Myślałem nad Scala ale widzę że odeszło się od wykorzystywania skali w androidzie. Następna myśl to C++ ( Android Studio nawet wspiera C++), ale wyczytałem że nie postawię całej apki tylko na C++. Teraz jestem w kropce bo przydałby się jeszcze jeden punkt zaczepienia. Może ktoś ma pomysł jak rozwinąć ten temat? O jaki język, środowisko?
Pozdrawiam

1

Nie ma przeciwskazań, żeby napisać całą aplikację w C++. Trzeba być po prostu masochistą.

Co do języków, to jest do wyboru do koloru - Java, Kotlin, C, C++, Swift, Dart, JavaScript, TypeScript, C#, Delphi, Scala i pewnie inne, które mi nie przyszły teraz do głowy albo są zbyt niszowe. Jeżeli tematem pracy jest porównanie języków stricte w kontekście Androida (a nie w kontekście różnych platform jak React Native czy Xamarin), to wybrałbym Javę, Kotlina i pewnie Scalę.

Aczkolwiek osobiście wydaje mi się, że ciekawsze byłoby porównanie platform i języków jednocześnie.

0

Myślałem nad Scala ale widzę że odeszło się od wykorzystywania skali w androidzie.

Android to trochę nisza w świecie Javy(patrząc na ilość ofert pracy to tych dla Androida jest kilka razy mniej), a Scala jeszcze bardziej. Stąd Scala na Androidzie to taka nisza w niszy i między innymi z tego powodu popularność tego połączenia duża nigdy nie była. Teraz dodatkowo na Androidzie dużą siłą jest Kotlin, który sam jest dużym postępem względem Javy i programiści nie czują potrzeby korzystania z czegoś bardziej zaawansowanego. Jednak myślę, że jak najbardziej da się pisać w Scali na Androida.

Poczytaj o React Native (lub Angular Native itd). Można w nim pisać aplikacje na Androida w JavaSkrypcie. Nie wiem natomiast ile % API Androidowego da się wykorzystać standardowo z poziomu Reacta Native.

0

Scala w Androidzie nie istnieje i praktycznie nigdy nie istniała.

Przeszlosc: Java
Terazniejszosc: Java/Kotlin
Przyszlosc: Kotlin i coraz wiecej wskazuje na to ze Flutter (czyli Dart).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0