Ciężko w to uwierzyć, ale to już 10000002 numer magazynu Programista. Jak tylko mogliśmy, staraliśmy się, aby uczynić to wydanie szczególnym. W odpowiedzi na te potrzeby @kq przygotował tytułowy artykuł „64 sposoby na crash”. Jest to unikalna i stosunkowo długa lista sytuacji, w których programista może doprowadzić do zcrashowania swojego programu, a czasem nawet i całego systemu (procesora?). Do powstania wspomnianej listy przyczynili się @Gynvael Coldwind, Michał Kluczek, @pingwindyktator oraz @satirev, za co serdecznie dziękujemy. Liczymy na to, że po przeczytaniu tego artykułu każdy dowie się czegoś nowego ;)

Kontynuujemy również zapoczątkowany przez @MSM cykl „Praktyczna kryptografia”. Tym razem mowa będzie o funkcjach hashujących i podpisach cyfrowych. Jak działają? Jakie są ich właściwości? Czy HMAC-MD5 to to samo co MD5(secret + data)? Tego można dowiedzieć się po przeczytaniu wspomnianego artykułu.

Również Michał Papierski (znany na 4programmers pod innym pseudonimem) nie pozostał bezczynny, co zaowocowało powstaniem jego debiutanckiego na łamach magazynu artykułu „Modernizacja kodu w C++”, w którym omówiono, w jaki sposób należy modernizować kod do nowego standardu C++17.

A ponadto:

  • Przygoda z wokselowym silnikiem gry, czyli duży artykuł Michała Krawczyka (Semihalf) na temat tworzenia gier 3D;
  • Wspomnienia zgreda: Jak ciekawość nas napędzała – felieton Mariusza Witkowskiego;
  • Czy programista musi być pasjonatem? – publikujemy fragmenty książki Macieja Aniserowicza;

„Programista” dostępny jest w prenumeracie – w formie elektronicznej lub papierowej – i detalicznie w salonach Empik w całej Polsce. Zapraszamy do lektury!

64.jpg