Jak zwiększenie liczby rdzeni procesora przekłada się na wzrost wydajności? Dlaczego rozpowszechnione techniki programowania znacząco ograniczają zysk w przypadku współbieżności? Na te pytania odpowiada tytułowy artykuł najnowszego wydania magazynu Programista „Algorytmy lockfree”, w którym omówiono typowe problemy i pokazano wydajne implementacje znanych algorytmów.

W najnowszym numerze swoje miejsce znalazło również bardzo ciekawe opracowanie na temat libgccjit, eksperymentalnej biblioteki umożliwiającej wykorzystanie GCC w formie JITa. Biblioteka posiada również bindingi do wielu innych technologii takich jak chociażby Python, czy C#. W artykule pokazano kilka prostych, edukacyjnych przykładów wykorzystania tej biblioteki z poziomu programu w C++.

Do każdego administratora, który z chęci lub konieczności opiekuje się WordPressem (albo nawet całym ich stadem), kierujemy artykuł „Hardening WordPress”. Opisano tam słabe punkty tego systemu i liczne sposoby na przeciwdziałanie potencjalnym problemom.

Poza tym:

  • szersze spojrzenie na kod pośredni C#, F# i VB, czyli „Hakowanie ILa”,
  • omówienie nowości w najnowszej wersji Swifta,
  • write-up z zadania „dataonly” z CTFa „Hack.lu 2016”.

Programistę można kupić w Empiku i bezpośrednio w prenumeracie elektronicznej lub papierowej. Zapraszamy do lektury!

programista54.jpg