Artykuły NetBSD

1

Witam,

Pierwszy artykuł (z serii trzech), o programowaniu w kernelu NetBSD pojawił się w Programiście 5/2015 (36), pt. "Moduły dynamiczne w kernelu NetBSD".

Drugi ukaże się w kolejnym numerze i będzie to turne po metodach synchronizacji i kontroli przerwań w jądrze NetBSD. Tekst został już przekazany do redakcji.

Mam w planach trzeci artykuł o RUMP (http://rumpkernel.org/). Jeszcze nie zdecydowałem w jakim zastosowaniu.. Rozważam wybór pomiędzy:

  • sterownikami w przestrzeni użytkownika,
  • systemami plików w przestrzeni użytkownika,
  • pełnym stosie NetBSD z libc na wierzchu i aplikacjami osadzonymi na całości,
  • minimalistyczny system operacyjny wykorzystujący rump do zapewniania sterowników.

Są jeszcze inne ciekawe tematy wykorzystania rump, takie jak bare metalowy system osadzony w Xen lub stos sieciowy (np. zintegrowany z DPDK) w przestrzeni użytkownika.

Przyjmuję sugestie. Będę musiał wybrać coś, co będę w stanie omówić na niewielkiej liczbie stron i wyrobić się z przykładem/ami. Też nie
chciałbym zamykać się w jakimś dość niszowym zastosowaniu, nawet jak na same środowisko rump.

0

ale kto miałby tego NetBSD używać, skoro najnowszy NetBSD (6.1.5) pod najnowszym Virtual Boxem (4.3.28) w ogóle nie bootuje? ;-)

0
Azarien napisał(a):

ale kto miałby tego NetBSD używać, skoro najnowszy NetBSD (6.1.5) pod najnowszym Virtual Boxem (4.3.28) w ogóle nie bootuje? ;-)

Piszę o wersji 7.0, na potrzeby pisania instalowałem (oprócz natywnie) w KVM/Linux i VirtualBoksie 4.3.28 na platformie CentOS 6.

https://blog.netbsd.org/tnf/entry/netbsd_7_0_rc1_binaries

A rump anykernel jest niezależny od platformy, można z niego korzystać na Linuksie, BSD, Solaris i Cygwinie + bare metal/Xen.

Pozdrawiam,

0

Gotowe, po konsultacjach postanowiłem skupić się na konceptach, decyzjach projektowych, przypadkach użycia i jak to się ma do konkurencyjnych rozwiązań.

Zapraszam do lektury :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1