Jakie strategie nauki w obliczu powszechności AI jak chatGPT?

2

Zabawne są takie posty ludzi którzy nadają się imho na terapię pod kątem zaburzeń lękowych.

Gdzie się nauczyłeś że coś jest stale, a w szczególności tzw. "nowe technologie"?

Wszystko się cały czas zmienia, panta rhei. Ostatnio np. kasjerki z Biedronki powylatywały z pracy bo powychodziły automaty. C'est la vie.

Stolarz jako zawód pewny? A słyszałeś o maszynach CNC? Tokarkach, frezarkach, może wiertarkach? Tak, to technika wyparła większość ludzi z zawodu stolarza. (Na marginesie dodam że teraz stolarzem nazywa się ludzika który z płyt wiórowych skalda meble kuchenne u lemingów w apartamentach.)

2

Opiszę sytuację z pracy mojego Kolegi. Zatrudnili gostka który nakłamał w CV, czego on nie umie do analizowania danych.
Rozbraja mnie, że rekrutują człowieka bez sprawdzania wiedzy ale skoro firma chce wywalać pieniądze kto jej zabroni.
Gostek młody jeszcze student, wciąż opowiada jak to AI zastąpi wszystko. Jest on totalnym głąbem który nic nie ogarnia. Ciężko mi to pisać bo to takie irracjonalne ale odkrycie znaku nowej linii to było dla typa coś nielada wielkiego.
Wszystko co robi, robi używając chatGP. Jest właśnie w fazie wylotu z firmy. Bo szefostwo się pokapowało po sześciu( !!! ) miesiącach, ze zatrudnili idiotę.

Także zbytnia wiara w Ai zdecydowanie może przybliżyć do bezrobocia. + generować tylko więcej problemów gdy jakiś przygłup traktuje to co wypluwa za prawdę objawioną

2

Wydaje mi się, że AI spowoduje znaczący spadek zatrudnienia w start-upach, tam gdzie liczy się szybkość i cena, a nie stabilność. Najdłużej pewnie będą opierać się branże medyczne czy finansowe. Swoją drogą stworzenie startupowej aplikacji stanie się bardziej wykonalne w pojedynkę, będzie się bardziej liczył pomysł.

1

Wszystko co robi, robi używając chatGP. Jest właśnie w fazie wylotu z firmy. Bo szefostwo się pokapowało po sześciu( !!! ) miesiącach, ze zatrudnili idiotę.
Także zbytnia wiara w Ai zdecydowanie może przybliżyć do bezrobocia.

Ale czymś innym jest oszukiwanie poprzez kazanie AI wykonywania swoich obowiązków, a czymś innym świadome "zatrudnienie" robota, żeby on wykonywał pracę. Póki co to jeszcze jest to mało realne, ale patrząc na to, jak szybko idzie do przodu GPT, to za chwile będzie to całkiem realny scenariusz. Oczywiście - póki co to musi pozostać jakiś nadzór i kontrola ze strony człowieka (czyl to, czego zabrakło w podanym przez Ciebie przykładzie kolegi-idioty, który nie rozumiał co się dzieje i po prostu robił kopiuj-wklej z chata), ale nawet ten etap za jakiś czas będzie niepotrzebny.

1

Moim zdaniem obawa, że AI zabierze pracę programistom, jest słuszna jak na warunki 2023, ale w perspektywie np. dekady okaże się, że nie.

Po prostu teraz dokonał się przełom i zobaczyliśmy cuda i wydaje się nam, że AI nas zastąpi. Ale potem spowszednieje to i trzeba będzie wrócić do prawdziwej roboty. I dokonać jakiejś reewaluacji tego, co to znaczy być programistą (bo już nie można będzie powiedzieć, że "programista pisze kod", tylko trzeba będzie się szerzej zdefiniować np. "projektuję architekturę rozwiązań technologicznych")

Swoją drogą ja się zastanawiam, czy ChatGPT mogłoby pomóc również w architekturze - np. tutaj gościu kazał napisać AI 5 mikroserwisów:
https://twitter.com/joeprkns/status/1635933638725451779
a jeśli tego byłoby więcej - czyli co jeśli ChatGPT pisałoby 100 mikroserwisów (albo jakiś złożony monolit podzielony na wiele modułów). Czy zaprojektowałoby dobrą architekturę do tego?
Na ile to jest utrzymywalne na większą skalę?

Czy ChatGPT umiałby się poruszać we własnym spaghetti czy jednak jego własne spaghetti by go powstrzymywało i nawet apka pisana w 100% przez AI musiałaby być dobrze zaprojektowana?

0

Ja zastanawiam sie na ile ChatGPT może pomóc przy projektowaniu rozwiązań frontendowych. Owszem mamy na ten moment wiele generatorów stron statycznych czy komponentów, jednakże wszystko rozbija się jeśli chodzi o tworzenie większych zaawansowanych aplikacji webowych.

Teoretycznie GPT 4 ma umożliwić uploadowanie obrazów i wykonywania różnych poleceń bazując na tych obrazach, ciekaw jestem jakie to będzie miało przełożenie na prace frontendowca i czy w jakikolwiek sposób będzie mogło pomóc. Drugi problem jest taki, że często większe projekty używają wiele specyficznych bibliotek, globalne store etc. i tutaj chyba GPT niestety już nie jest zbytnio pomocne. Co innego wygenerować prostą statyczną strone, a co innego duże zaawansowane formularze z walidacją, dodatkowym fetchowaniem danych w różnych przypadkach, obsługą błędów etc.

0

Na rynkach finansowych (giełdach papierów wartościowych, forexie) prym wiodą automaty. Ktoś musiał je zaprojektować, zaprogramować, ktoś je musi utrzymywać.

Czy pojawienie się clouda wpłyneło negatywnie na rynek data center? Pracy jest jeszcze więcej. Tematy są jeszcze bardziej skąplikowane.

Dla mnie ChatGPT które przyczni się do zwiększenia mojej produktywności bo zaoszczędzi wiele choćby na szukaniu informacji.

1

To zastąpienie pracy programistów/QA będzie po czy przed zastąpieniem kierowców przez samochody autonomiczne? Pogubiłem się już w tych szurskich teoriach, a nie wiem, czy opłaca się przebranżowić na kierowcę :⁠-⁠|

1

Probówałem napisać prostego klienta do Stripe'a używając kodu z ChatGPT; i to była męczarnia.

ChatGPT podsyłał mi kody które nie działały albo nawet się nie kompilowały. Oddawałem mu feedback, pokazując co jest nie tak, ale wymyślał coraz bardziej powalone rozwiązania, używał nieistniejących constów i enumów albo próbował się dostać do prywatnych konstruktorów.

2

Bo chat GPT sam wymyśla "scenariusze". Mówiąc kolokwialnie - kłamie. Jednak robi to w taki sposób, żeby wydawało się wiarygodne.

Były już sytuacje w których ludzie poprosili o bibliografię do pracy. Co zrobił chat? Zmyślił tytuły i autorów :D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1