Praca zdalna na UoP w Niemczech lub Szwajcarii

0

Witam,

Po kilku latach pracy B2B dla danego klienta w Szwajcarii - dostalem zapytanie od niego czy nie chcialbym przejsc na "normalna" umowe o prace u tego samego klienta - w Niemczech albo Szwajcaria.

Obecnie pracuje full zdalnie i nie mam ochoty tego zmieniac. Czyli w skrocie chcialbym nadal mieszkac w Polsce ale miec UoP tam - tam odprowadzac podatki i zbierac na emeryture itd. Mialoby to byc policzone tak, ze na koniec do reki wpada mi dokladnie taka sama kwota w EUR/CHF jaka dostaje obecnie na B2B.

Czy ktos moze to przerabial? Slyszalem ze ze problemy bo wypada mieszkac tam aby moc tam miec UoP?

Pozdrawiam,
KR

0

Jeśli nie mają oddziału lub przedstawiciela w Polsce, to chyba nie jest możliwa UoP. Jak płacą ponad 10k szekli na miesiąc to spokojnie rodzinę sam powinieneś utrzymać. Standard o wiele niższy niż w pl IMO, ale jak na wakacje pojedziesz to mniej boli XD

1

A jakaś podstawa prawna tego, że nie wolno z zagranicy pracować na uop?

0

Mozna na UoP pracowac ale zazwyczaj dalej na polskich zasadach - polski PIT, placisz w Polsce podatki i ZUS.
Chyba ze twoje centrum interesow zyciowych jest w kraju, w ktorym jest pracodawca.
Ale to raczej nie ma racji bytu przy wykonywaniu pracy zdalnej z PL.

0

Jeśli przebywasz w polsce powyżej 50% dni w roku to musisz odprowadzać podatki w polsce i płacić zus.

0

Nie. Decyduje ośrodek interesów życiowych. 50% to jest tylko jeden (najważniejszy?) z czynników oceny ośrodka. Można przekroczyć 50% i mieć ośrodek interesów życiowych gdzie indziej.

1

Warto dodać, że Szwajcaria ma swoje zasady, inne niż Polska. Częściowo sie one nakładają, ale ja np. będąc na kontrakcie (b2b) w Szwajcari dostałem pisemko z ichniejszego urzędu skarbowego, że mam udowodnić, że pracuję z PL - trzeba było pisać wnioski do naszego ZUSu i US o zaświadczenia. Biada temu, kto tam pojedzie w delegację i ichniejsi kontrolerzy będą przypadkiem czekali w biurze Twojego klienta - kary są srogie za brak tej papierologi (w 2015 było to do 100k CHF). A w Szwajcari kapusiów jest +- tyle co wszystkich Szwajcarów :D Jestem prawie pewny, że zgłoszenie w moim przypadku dokonał ktoś z moich ówczesnych kolegów z pracy gdy byłem u nich w "podroży służbowej", co mi się nie mieści w głowie, ale ja jestem Polakiem :P Gdyby wtedy kontrola wpadła do biura, to bym sie pewnie poskładał finansowo, uratowała mnie chyba powolność urzedników...

0

@ToTomki:

Praca za granicą na polskiej umowie będzie się wiązała dla pracodawcy z określonymi konsekwencjami tj. będzie wymagała zapewnienia pracownikowi wymogów w zakresie obowiązującego prawa pracy w kraju jej wykonywania. Pracodawca będzie musiał zapewnić tamtejsze standardy, w tym na przykład będzie miał obowiązek zagwarantowania płacy minimalnej przewidzianej przepisami tego kraju. Może zaistnieć także konieczność podjęcia określonych czynności rejestracyjnych, a czasem także zezwoleń na pracę. Z tego też względu wielu świadomych pracodawców, w poleceniu pracy zdalnej zastrzega, że ta nie może być wykonywana za granicą.

https://prawny.org.pl/2022/06/21/praca-zdalna-za-granica/

IMO nie każdy pracodawca będzie chciał a jednego pracownika tworzyć nowe zasady, opłacać dodatkowe pierdoły itd.

1

Bardzo dziekuje za odpowiedzi!

Z tego co widze, problematyczne moze byc "rozliczanie podatkow zagranica / zbieranie na zagraniczna emeryture" bo musze rozliczyc wszystko w PL - nawet jesli mam UoP zagraniczna - > poniewaz pracuje z terenu PL.

Jesli ktos mialby pomysly jak to obejsc - to be de bardziej niz wdzieczny (chce pracowac zdalnie w Polsce - ale podatki/emeryture placic w kraju w jakim mam UoP)

Pozdrawiam,
KR

0

No ale jak sobie to wyobrażasz, tam zarabiasz, tam płacisz podatki a w Polsce chcesz mieszkać, zapisać dzieci do szkoły, iść do lekarza i 500+ dostać. Każdy by tak chciał.

0

Nie da się tego obejść. Może jeszcze kilkanaście lat temu za czasów jak ludzie otwierali spółki w GB żeby unikać ZUSu i podatków to by jeszcze przeszło, ale teraz wymiana informacji podatkowych między krajami mocno się poprawiła, zwłaszcza na obszarze UE i samej Europy. Bez rzeczywistego mieszkania tam pomysł nie wypali, bo to mityczne 180 dni poza krajem to jest tylko jeden warunek i skarbówka i tak może Cię potem ścigać. Zarabiając taki hajs na spokojnie możesz inwestować pieniądze i emerytura z Polski ani innego kraju do szczęscia nie powinna Ci być potrzebna.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1