Wasze opinie nt ChatGPT

1

Kilka godzin zabawy dzisiaj... i całkiem trafne CR można dostać od tego bota. Wklejałem mu sql-ki i prośbą o optymalizację... też spoko efekt. Ale wrzuciłem mu link do repo, to mi odpisał, że "Jako model sztucznej inteligencji nie jestem w stanie bezpośrednio oglądać projektów na Githubie. Mogę jedynie sugerować, aby przeglądnąć sekcję "Issues" na stronie projektu, gdzie użytkownicy mogą zgłaszać błędy i pytania dotyczące projektu. Możesz również przeszukać internet w poszukiwaniu recenzji i opinii użytkowników na temat tego projektu, co może pomóc w identyfikacji ewentualnych błędów." Mogli by to jeszcze dopracować ;) Macie jakieś patenty na ChatGpt? Ja z pewnością przy CRkach będę z niego korzystać.

16

Narzekacie na Hindusów i bootcampowiczów. Poczekajcie, aż zaczną pojawiać się ChatGPT developerzy. Nowa era gównianego kodu z trudnymi do znalezienia bugami dopiero nadchodzi.

1
 1. Chciałem recepte bitbake dla opencv 4.5 dla rpi 3. Kompletna lipa, recepta jak dla prostej aplikacji. W yocot sa już gotowe dla opencv i są o wiele bardziej skomplikowane. Jako interaktywna dokumentacja yocto jednak ok.
 2. Generowałem sobie Linkq i jakieś pętle w C#. Nawet ok ale widziałem pewne błędy(np. nieużywane zmienne).
 3. W przypadku pytań o postman był nie precyzyjny np. w samym postmanie jest zakładka test ale pewne rzeczy tam nie działają ale w generowanych skryptach nie zawsze mówił że trzeba użyć np. newmana.
 4. Generowałem też jakieś sed do basha, jeszcze to testuję. Ale pewne rzeczy mi podpowiedział.

Generalnie jako dokumentacja online ok, ale reszta jest mocno dyskusyjna.

2

duzo wiecej pozytku z tego niz z junior developerow a dopiero sie rozkreca

4

Fajna zabawka wymagająca jeszcze kilku poprawek. Niemniej przeciętni klepacze crudów/templatek mogą trząść portkami bo prędzej czy później zostaną zastąpieni ;)

1

Jeden z pracowników Sama w rozmowie z magazynem Time przyznał, że praca dla OpenAI przypominała wielogodzinne tortury, a jeden z opisów stosunku seksualnego mężczyzny z psem w obecności dziecka jeszcze długo nie dawał mu spokoju. A to tylko wierzchołek góry lodowej i próbka treści, które musieli każdego dnia czytać nisko opłacani moderatorzy.

Sama oferowała pracownikom 1,5 dolara za godzinę oglądania zdjęć i filmów, wśród których nie brakowało egzekucji, gwałtów i molestowania dzieci.

Źródło: https://www.chip.pl/2023/01/godziny-spedzone-na-czyszczeniu-chatgpt

1

ChatGPT to ciekawy model językowy, który potrafi generować naturalnie brzmiące odpowiedzi na różne pytania. Niemniej jednak, należy pamiętać, że jest to tylko algorytm i nie posiada wiedzy poza tym, co zostało mu nauczone podczas treningu. Często odpowiedzi mogą być niedokładne lub nieadekwatne do pytania. Dodatkowo, ChatGPT jest podatny na działanie sztucznej inteligencji, co może prowadzić do niepożądanych rezultatów. Dlatego należy zawsze traktować odpowiedzi modelu z dystansem i sprawdzać je w innych źródłach.

1

W dłuższej perspektywie myślę że chatGPT może zastąpić ludzi w niektórych zawodach, już teraz to narzędzie zadziwia a co będzie za 10 lat... Ja odkąd zacząłem korzystać z GPT mam mniej pracy, szybciej udaje mi się rozwiązywać zadania. Także myślę że za 10-15 lat zatrudnienie w niektórych zawodach drastycznie spadnie, może niektóre będą całkowicie zastąpione przez AI. Możliwe że będzie mniejsze zapotrzebowanie na programistów w firmach, bo będzie rosła wydajność pracowników i firmy nie będą potrzebowały zatrudniać nadmiarowych osób, być może to już się dzieje w Google, Amazon pozwalniały przecież tysiące pracowników. Na pewno przyszłościowe będą zawody których nie da się zautomatyzować, lekarz, pielęgniarka, chirurg

2

U nas w firmie dział prawny zalecił zachowanie ostrożności w używaniu rzeczonego narzędzia oraz jego klonów jednocześnie zalecając konsultacje z klientami. Krawaciarze z instytucji finansowej oznajmili, że kod systemów wszelakich to najświętsza świętość która podlega ochronie.

Enterprajsowy biznes, a zwłaszcza w instytucjach finansowych jest bardzo konserwatywny. Miną długie lata aż panowie poukładają sobie w głowie co takie rozwiązania oferują.

Pomijając absurdalny ton wypowiedzi białych kołnierzyków czy medialne spekulacje to jednak ktoś zakręcił kołem systemów wspomagania. Kwestią czasu jest nie czy tylko kiedy pojawią się kolejne generacje. Warto uwzględnić ten fakt przy planowaniu kariery.

2

całe to chatgpt jak i inne generatory treści oparte ej-aj to prawne pole minowe. już toczą się sprawy o łamanie praw autorskich (ale jak na razie chyba nie dotyczy to chatgpt):
https://www.theverge.com/2023/1/16/23557098/generative-ai-art-copyright-legal-lawsuit-stable-diffusion-midjourney-deviantart
https://www.theverge.com/2022/11/8/23446821/microsoft-openai-github-copilot-class-action-lawsuit-ai-copyright-violation-training-data

0

Ot kolejne ciekawe narzędzie, które może wspomóc pracę programisty (chociaż zastanawiam się na ile faktycznie pomoże biorąc pod uwagę, że i tak musisz przeanalizować dobrze to co ci wygenerował).

Póki co fajna zabawka i czasem pozwala na znalezienie rozwiązania szybciej niż wujek google.

7

Tak samo jak automat do robienia kawy zastąpił baristów, tak ChatGPT zastąpi programistów. Tak będzie. Nie zmyślam.

0

Fajna zabawka, sam używam i do prostych pytań by coś teoretycznie wytłumaczył jest świetny ale do zastąpienia przez niego zwykłego programisty jeszcze dekady

2

To zastąpienie programistów będzie przed czy po upadku Javy? Pogubiłem się już w tych szurskich teoriach

3
tmk3 napisał(a):

To zastąpienie programistów będzie przed czy po upadku Javy? Pogubiłem się już w tych szurskich teoriach

W roku Linuksa!

9

Jeszcze 'tylko' muszą przygotować toola, który będzie zbierać wymagania od biznesu i programiści stracą prace. Dzień, góra dwa!
screenshot-20230130130908.png

1

screenshot-20230130151721.png

5

Już to wrzucałem w "trochę humoru":

screenshot-20230130152710.png

0

Kiedyś to były czasy - na pewnym forum z php w domenie ludzie jarali się jak to generatory tekstu (z wtyczkami dla WordPressa) zabiją zawód copywriterów i ogólnie sensowność znalezienia czegokolwiek sensownego w postaci tekstu w necie. Minęły lata, silikon poszedł do przodu, moc obliczeniowa i pamięć również więc dzisiaj obstawiam że do odstrzału pójdą influenserzy, coache i możliwe że psycholodzy.

Za to obstawiam że stare i martwe portale z treścią tworzoną przez użytkowników przeżyją drugą młodość.

PS: A deweloperzy znowu będą musieli to obsłużyć :(

0

Ani razu tego nie użyłem i w najbliższym czasie nie zamierzam xd nic ten chatGPT nie zmieni w kontekście mojej kariery (java developer).

0

Parę się przydał, gdy trzeba było zrobić zadanie - niezwiązane z programowaniem - na jakiś g**no-przedmiot na studia :D

0

Jest bardzo fajne do wprowadzania w temat. Chcesz poznać nową bibliotekę, język czy w ogóle coś zacząć w życiu i nie wiesz od czego zacząć to chatgpt świetnie wprowadzi i odpowie na wszystkie pytania które możesz mieć po drodze. Może już zastąpić większość korepetytorów, ale o ile podpowie dobry wzór to z liczeniem ma duże problemy i nie ufałbym jego wyliczeniom. Sam się gubi w tym co mówi, na przykład sprawdzałem czy poradzi sobie z prostą grą gdzie musi odpowiadać słowem zaczynającym się na ostatnią literę mojego słowa przesuniętą o 3 miejsca w alfabecie:

 • Apple
 • Lemon
 • why "Lemon"?
 • The last letter of "apple" is "e", and shifting it by 3 in the alphabet results in "h". Therefore, I respond with a word starting with the letter "h", which is "lemon."
 • "lemon" doesn't start with "h"
 • My apologies, you are correct. The word "lemon" does not start with the letter "h". A word that starts with the letter "h" after shifting the last letter of "apple" (which is "e") by 3 in the alphabet is "horse".
 • hotel
 • Lodge
 • why Lodge...
 • The last letter of "hotel" is "l", and shifting it by 3 in the alphabet results in "o". Therefore, I respond with a word starting with the letter "o", which is "lodge".

I tak cały czas. Niby zna swoje błędy i potrafi je poprawić ale ciągle je popełnia. Gdy próbowałem tej samej "gry" po polsku to robił te same błędy ale wypluwał dodatkowo nieistniejące słowa i nie dało się wyjść z trybu gry, odpowiadał wymyślonymi słowami na prośby o wytłumaczenie swojego wyboru.

Co ciekawe popełnia dość ludzkie błędy - przykładowo wypluł kod gdzie modyfikuje tę samą zmienną kilka razy w tej samej funkcji i się sam w tym gubi wprowadzając buga z kodem w złej kolejności korzystającej ze zmienionej już wartości. To dokładnie ta sama pomyłka którą często popełniają ludzie i dlaczego się odradza takie pisanie kodu.

Końcem Marca ma zostać zintegrowany z bingiem a to może oznaczać rewolucję w wyszukiwaniu informacji w internecie. Albo nie

0

Ze znajomymi integrujemy api openai z naszym projektem, który za zadanie będzie miał zbierać wymagania od klienta z wykorzystaniem event stormingu (upraszczając) i na tej podstawie generować kod. Docelowo planujemy stworzyć rozwiązanie, które wygeneruje kod infrastruktury, ci/cd, testy, kod domenowy (backend i frontend), dokumentację. W założeniu nie ma szans żeby pozbyć się kompletnie programistów ale chcemy zredukować liczbę do minimum. Idea jest taka, że aplikacja powinna się nadawać do wydania pierwszej wersji MVP (bardzo szybkie sprawdzenie założeń i minimalne finansowanie) i potem ewentualny rozwój aplikacji dzięki małemu zespołowi seniorów w danych technologiach. Wiem, że już dwa startupy z UK pracują nad czymś podobnym (mają trochę inne założenia). Ten i następny rok będzie bardzo ciekawy :)

2

1

Właśnie się tym chwile pobawiłem i powiem tak.

Fajnie narzędzie do nauki programowania czy coś.
Ja nie potrzebuje w pracy czegoś co mi będzie przepisaywać język ludzki na ify bo nie widze w tym nic więcej.
W realnym projekcie nie zastąpi nawet juniora.

EDIT:
Jeśli już gdzieś bym upatrywał zagrożenia to w tym że zagraniczne korpa przeniosą się na tańsze rynki np do Indi.

EDIT_2:
I fajnie że potrafi trzymać wątek, być może ma też przyszłość jako nowa wyszukiwarka, widzę tu duży potencjał żeby ten tool dawał dużo lepsze wyniki wyszukiwania od googla.

0

szkoda, że chatgpt nie było wcześniej. w liceum czy na studiach przydałoby mi się do uczenia się rzeczy, których nie lubię się uczyć.

0

Genialne narzędzie. Używam na co dzień zamiast wyszukiwarki w związku z programowaniem lub pisaniem yamli. Poza tym używam go do przygotowywania wpisów na swoje social media. Narzędzie nadaje się również do generowania artykułów, wpisów na blogu lub po prostu zaproponować tematy wpisów. Można go użyć dosłownie do wszystkiego czego się zapragnie, a jeszcze wizja automatyzacji tego to już w ogóle kosmos. Dobrze zautomatyzowane ChatGPT może zastąpić miliony pracowników biurowych, prawników, dziennikarzy, copy writerów, obsługę klienta, a nawet programistów wykonujących proste czynności.

Jesteśmy jeszcze we wczesnej fazie, ale już widać potencjał, a przepowiednie wywołania masowego bezrobocia przez AI nie są w ogóle przesadzone. Myślę, że jedyny zawód który powstanie po udoskonaleniu tego narzędzia to moderator AI, a wszystkie inne będę mogły być zastąpione.

Z czasem AI zastąpi również ludzi wydających polecenia AI. Aż w końcu nastąpi dzień w którym AI stwierdzi, że ludzie stanowią zagrożenie i nas zlikwiduje albo zamieni w źródło prądu.

0
twoj_stary_pijany napisał(a):

... Poczekajcie, aż zaczną pojawiać się ChatGPT developerzy.

Chcesz i masz:
"ChatGPT Passes Google Coding Interview for Level 3 Engineer With $183K Salary"

https://www.pcmag.com/news/chatgpt-passes-google-coding-interview-for-level-3-engineer-with-183k-salary

0

mnie zastanawia dlaczego ta firma, która stworzyła chatGPT udostępnia to narzędzie za darmo, skoro mogłaby zarobić krocie sprzedając dostęp np. firmom technologicznym

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1