Wymagania co do obecnych ofert pracy. Czy znajomość samego angulara lub reacta już nie wystarczy ?

0

Witam,

Ostatnio zauważyłem, że na rynku jest mniej ofert pracy, a w aktualnych ofertach pracy np. na frontend developera często wymagają znajomości takich narzędzi jak graphql, docker, cypress, rxjs, next.js, gatsby.js, node.js oraz webpacka itd.

Sam od jakiegoś czasu programuje głównie w Reacie. Chciałem bardzo dobrze poznać takie języki jak JavaScript czy TypeScript i dlatego np. nie miałem czasu na ogarnięcie dockera, a na żadnym projekcie też go do tej pory nie miałem.

Czy myślicie, że teraz osoba, która zna bardzo dobrze JavaScripta, TypeScripta, Reacta oraz umie pisać unit testy na froncie, ale nie zna takich narzędzi jak graphql, docker, cypress, rxjs, next.js, gatsby.js, node.js oraz webpacka itd. jest mniej warty obecnie na rynku i klienci mniej poważnie patrzą na takie osoby ?

Oczywiście o takich rzeczach jak GIT, HTML, CSS czy preprocesory CSS nie wspominałem, bo to oczywiste, że je ogarniam.

W tym roku rozważam naukę co najmniej jednej lub dwóch rzeczy, które wcześniej wymieniłem.

0

Jakoś muszą odsiać kandydatów. Prawda jest taka, że dla frontend developera ogarnięcie podstawowych narzędzi takich jak docker to może dzień czytania dokumentacji. (bo w większości przypadków jedyne co potrzeba wiedzieć to jak odpalić jakiś kontener)

Podobnie z next.js, znając reacta można w tydzień zapoznać się z większością rzeczy jakie zmienia next.

Jeśli chodzi o takie rzeczy jak cypress, graphql, rxjs etc. to już zależy od zaawansowania projektów, niektóre firmy być może oczekują większego doświadczenia bo dane narzędzie jest mocno wykorzystywane w projekcie i nie chcą tracić czasu na wdrażanie kogoś (od strony stricte technicznej). Jak dla mnie zawsze najważniejsze są podstawy, jak ktoś je zna bardzo dobrze szybko poradzi sobie z innymi rzeczami, ale to moje zdanie.

7

Znaczna większość przebranżeniowców / bootcampowiczów / wanna be itp itd... Uderza na fronta. Kandydatów jest mnóstwo, więc te wymagania (z d**y) są do zawężenia listy potencjalnych kandydatów.

0

Wypisują to co mają w projekcie i nawet jeśli nie znasz to dają Ci szansę, byś poświęcił 2 dni lub więcej jeśli jesteś ofertą zainteresowany.
Poznanie podstaw dockera, graphql czy webpacka nie zajmie Ci więcej niż tydzień. Zapewne miło by było gdybyś używał tego na codzień w projekcie, ale przeczytanie dokumentacji i zrobienie w tym hello-worlda w zdecydowanej większości miejsc spowoduje, że będziesz brany mocno pod uwagę w porównaniu do ludzi, którzy uznali, że T-shape skills to bullshit korporacyjny.

0

Wypisywać mogą, ale czy znajdą idealnego to już inna sprawa. Idealni kandydaci nie istnieją :-D Jeśli będą rzeczywiście kogoś potrzebowali na już, to wezmą jaki im się trafi - jak ktoś ma już doświadczenie, to się i tak douczy czego tam w projekcie będzie potrzeba dodatkowo używać.

0

FrontEnd Developer to zawod który musi się zmagać z problemem technologicznego zoo.
Za 2-3 lata będziesz miał te same problemy, to jest never-ending-story.

Nie przejmuj się tym, inwestuj w fundamenty czyli architekturę, jak działa serwery, sieci, jak pisać wydajny kod, miksoerwisy itp.

Frameworki są zmienna na osi czasu, ale pryncypia nie zmieniają się od 20 lat.

1
tomaszek11 napisał(a):

graphql,

Zawsze możesz sobie przećwiczyć, w jeden dzień to poznasz (gorzej z tym, że jak nie używasz tego na codzień, to i tak zapomnisz dokładnej składni później)

docker

Warto znać, dla własnego dobra, jak dostaniesz coś w kontenerze, żebyś umiał to obsługiwać. Poza tym mogą cię pytać, czy miałeś coś do czynienia z kontenerami, czy umiesz zrobić dockerfile itp., czy jesteś totalnie zielony.

cypress

Nauczyć się podstaw tego to chwila.

rxjs

To zależy, czy jest używane w projekcie. Popularne wśród użytkowników Angulara w szczególności. Ogólnie biblioteka ciekawa, chociaż ciężka koncepcyjnie (na szczęście są wizualizacje i diagramy do tego, które pokazują ci wizualnie, jak który operator działa)

next.js

To w zasadzie framework, który obudowuje Reacta. Ogólnie nie jest to żadna fizyka kwantowa, tylko to, na co trzeba zwrócić uwagę, to pytania teoretyczne, jak to działa, że fetchowanie danych, że SSR, że hydracja, że to, że tamto (masz w dokumentacji).

gatsby.js,

ot, generator stron statycznych. IMO nie ma sensu tracić czasu specjalnie na naukę tego pod kątem pracy.

node.js

Node.js warto znać, bo może będziesz musiał napisać jakiś skrypt do budowania czy unit testy, więc trochę kicha by była jeśli byś nie umiał zrobić nawet głupiego fs.readFileSync. Z drugiej strony kombinacja React na frontendzie + Node.js na backendzie też jest częsta, więc warto znać i głębiej Node.js, bo wtedy możesz robić coś na backendzie bez wchodzenia w inny język.

oraz webpacka itd.

A daj panie spokój, teraz jest oprócz Webpacka również esbuild, swc, rome, parcel, snowpack, rollup...

JavaScript czy TypeScript

JavaScript to podstawa, a i TypeScript już się zrobił standardem, więc też mogą cię pytać o jakieś zaawansowane typy w TypeScript.

2

Cały nowoczesny frontend teraz stoi miedzy innymi na Node (chociażby create-react-app?) więc wypadało by wiedzieć jak to działa.
Do tego mamy powrót do SSR (kto pamięta smarty? :)) więc wracamy do renderowania po stronie serwera, tylko troszeczkę inaczej, nextjs czy nuxt odpalają appke w Node I serwują normalnie ruch HTTP (etc), więc znajomość jak to działa i dlaczego jest must have teraz.
Do tego jak ktoś ma k8s czy coś podobnego to pewnie korzysta z dockera na produkcji (chociażby dla nexta) więc też trzeba wiedzieć jak to działa.
Nowoczesny front to już nie zwykła appka SPA która wrzucasz na S3 i zapominasz, naprawdę trzeba wiedzieć jak to od środka działa etc.

2

teraz jest duzo kandydatkow na rynku i jest w czym przebierac nawet w srod midow z kilkuletnim doswiadczeniem. firmy moga sobie pozwolic na coraz wieksze wymagania

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1