Python w czym najlepszy

0

Witam. Myślę nad rozpoczęciem nauki języka Python. Wiem, że teoretycznie jest językiem "dość łatwym" do nauki. Chodzi mi jaka ścieżkę mógłbym obrać po nauczeniu się podstaw i do jakiej najlepiej nadaje się Python? Czytałem, że jest bardzo dobry do bazy danych, analiz, nauczanie maszynowe. Te kierunki mnie nie interesują, a z tego co wiem z neta do innych kierunków niż wyżej wymienione są lepsze języki specjalizujące się w danym kierunku. Czy w takim razie lepiej uczyć się innego języka? Uczyłem się wcześniej trochę c++ i java, lecz jakoś Python najłatwiej przyswajam🙂

2
LuFCc napisał(a):

Te kierunki mnie nie interesują

Może prościej będzie jak odwróci się pytanie i powiesz co ciebie interesuje?

a z tego co wiem z neta do innych kierunków niż wyżej wymienione są lepsze języki specjalizujące się w danym kierunku

Ciekawe, chętnie poznałbym te jezyki. Możesz podrzucić nazwy?
BTW to że istnieje język lepiej wyspecjalizowany nie koniecznie oznacza że nie używa sie Pythona. Często o wyborze języka programowania do projektu nie decyduje programista tylko polityka firmy. Np tak gdzie pracuję większość rzeczy pisze się w Scali bo niektóre projekty używają Sparka (A Spark jest domyślnie dla Scali). Ale polityka firmy jest taka że nawet jeśli projekt nie używa sparka to powinien być pisany w Scali (chodzi np o łatwość przesywania programistów między projektami)

1

Gdzie python daje radę:

  • tam gdzie jest nisza. Całe data science, pisanie skryptów ułatwiających pracę dla specialistów nie będących za bardzo zainteresowanych szerokopojętym programowaniem
  • pisanie skryptów: łatwo piszę się proste rzeczy, każdy programista jako tako zna pythona
  • prototypowanie: trzeba coś napisać na szybko byle działało
  • testy: nie potrzeba wydajności, dużo testerów na ten język

Gdzie python jest średni:

  • pisanie ogólno pojętych backendów (czyli to co robi większość programistów): słaba wydajność, średni tooling, dynamiczne typowanie (zależy jak kto na to patrzy)

Gdzie python ssie:

  • oprogramowanie, które musi działać szybko tj. krótkie czasy odpowiedzi lub małe zużycie zasobów. Python może być szybki, jeśli ograniczysz się do używania funkcji napisanych pod spodem w C. Niestety taki kod często jest brzydki więc lepiej po prostu użyć czegoś innego
0

Np. aplikacje webowe, desktopowe, mobilne, strony www. Czytałem na innych forach i artykułach, że Python zyskał teraz na popularności przez nauczanie maszynowe bo jest na to bardzo duże zapotrzebowanie, że mobilne lepsza Java, webowe lepsza Java Script itd. Nie mowie, że tak jest tylko chce zacząć naukę i chciałbym się dowiedzieć jak w końcu jest z tym Pythonem.

0
LuFCc napisał(a):

mobilne,

Tu czesto dużego wyboru nie masz. Na Androida natywnie jest Kotlin, kiedyś była Java (w siensie Java dalej jest natywna, ale Kotlin jest promowany). Na iOS jest Swift, kiedyś był Object-c. Są języki i frameworki które mówią że są przenośne jak React Native (więcej nie powiem bo nie wiem). Na mobilki raczej w Pythonie aplikacji nie napiszesz

desktopowe

mało takich ofert pracy, Raczej języki natywne Rust/C++ lub na windowsie C#

aplikacje webowe
strony www.

Jak to rozróżniasz? Jeśli strony www mają mniej logiki od aplikacji webowych to strony www to PHP (jak to forum). Aplikacje webowe za to dzielą się na frontend i backend. Frontend to JavaScript. Backend - zwykle co sobie tylko zamarzysz. ja robiłem w Scali, Kotlinie i Javie (niekoniecznie w tej kolejności)

UPDATE nie znajdziesz jednego języka do wszystkiego. Musisz się określić co chcesz robić i wybrać pod to język. Albo wybrac jezyk i sprawdzić czy są do niego oferty pracy

UPDATE 2 Po manyśle stwierdzam że najbardziej uniwersalny może być JavaScript. Co prawda go nie lubię, ale jak chcesz spróbować wszystkiego to może to być najlepszy wybór

3

Zacznij zatem od Python. Naucz się rozwiązywać problemy przy pomocy tego języka.
W programowaniu język programowania nie jest najważniejszy. Najważniejsze jest to, czy umiesz rozwiązać jakiś problem zachowując czytelność, integralność i możliwość przyszłych zmian.
Tego nie nauczysz się z książek ale z praktyki, słuchania innych i ciągłemu doszkalaniu.

0

Powiem tak. Python wydaje mi się najlżejszy do przyswojenia. Lecz wnioskując jest on najlepszy w Data Science, machine learning co w ogóle mnie nie interesuje. Tak to teraz rozumie 🙂. Nie chodzi mi by był to język do wszystkiego, tylko w miarę możliwości "prosty" i specjalizował się w jednej dziedzinie co wyżej pisałem, a python chyba taki nie jest?

1

specjalizował się w jednej dziedzinie co wyżej pisałem

Ale w której dziedzie. Podaj dziedzinę to dostaniesz najlepszy jezyk do tego. A jak nie to JavaScript

4

Uczyłem się wcześniej trochę c++ i java, lecz jakoś Python najłatwiej przyswajam🙂

To w czym problem?

Myślę nad rozpoczęciem nauki języka Python.

Aha, wszystko jasne. "myślę nad rozpoczęciem" to eufemizm na "prokrastynuję".

Nie mowie, że tak jest tylko chce zacząć naukę i chciałbym się dowiedzieć jak w końcu jest z tym Pythonem.

Wejdź sobie na portale pracy z IT (JustJoin.it, NoFluffJobs itp.) i wyszukaj oferty z Pythonem, to będziesz miał pewne przybliżenie, jakie jest zapotrzebowanie na rynku.

zyskał teraz na popularności przez nauczanie maszynowe bo jest na to bardzo duże zapotrzebowanie

  1. Na wszystko jest bardzo duże zapotrzebowanie w IT. O wszystkim można tak powiedzieć. Jednak zwykle "dużo zapotrzebowanie" dotyczy osób z doświadczeniem, a nie juniorów, którzy zaczynają dopiero karierę.
  2. Uczenie maszynowe wymaga zaawansowanej matmy, więc ma duży próg wejścia (no chyba że już matmę znasz, bo np. kończyłeś kierunek ścisły i byłeś dobry w matmie)
0

Do grania w CTF. ALbo szybkiego przetwarzania danych, sprawdzenia czegos itp.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1