Nowy Programista 15k+?

1

@omenomn2: Ale ja widziałem ogłoszenia na tym portalu. Gdybym chciał teraz zmieniać pracę, to przecież nie szukałbym ofert słabszych niż teraz. Praca mi z grubsza pasuje, pod kątem wszystkich czynników "pozapłacowych", zarabiam ~rynkowo. Żeby chciało mi się ją zmienić, ryzykując trafienie w zabagniony projekt, szefa dzbana i zaczynać od nowa proces wychowywania scrum masterów, to musiałbym dostać przynajmniej 20-30% "bonusu". Z moich doświadczeń wynika, że te górne widełki wcale nie są ostatecznymi i zwykle jasno stawiając sprawę można jeszcze parę procent ugrać. Może mam wyjątkowego skilla, albo wyjątkowe gadane - nie wiem, tak to wygląda z perspektywy moich doświadczeń. Jeszcze bardziej prawdopodobne jest to, że w przypadku gdybym dostał jakąś konkretną ofertę, to zwyczajnie pogadałbym ze swoim szefostwem i raczej nie byłoby problemu z wyrównaniem stawki do rynkowej.

0

@piotrpo Ja nie pisałem, że masz zmieniać pracę, a tym bardziej schodzić ze stawki, logiczne, że przy zmianie pracy, chce się dostawać więcej.
Pisałem, że dzisiejsze 15k to nie żadne 30k, tylko może jakieś 18k.
Stawki są od wielu lat wysokie i tak samo 5 lat temu, też można było zarabiać 30 k, ale nie mówimy o maksymalnych zarobkach, a o symbolicznym 15 k.

5

@omenomn2: meh... Nie są tak samo wysokie od lat. Mam ten problem, że jestem tzw. "seniorem" od lat. 10 lat temu zarabiając ~10k miałem "super stawkę", 5 lat temu, jak usłyszałem, że można dostać 850zł/dzień to klaskałem uszami z zachwytu. W tym roku przeprowadzałem rekrutację ludzi do zespołu i na rozmowie z jeszcze wyższą stawką pojawiali się głównie lekko doświadczeni juniorzy/ midzi "entry level".
Kilka lat temu, na FB wystartowała grupa "praca w IT 20k+" i to faktycznie były bardzo rzadkie oferty. Jej aktualna nazwa to +30 +40 +50k. Podejrzewam, ze ten pierwszy przedział zniknie dość szybko, bo na NFJ ofert powyżej 30k jest 25 stron, więc żaden to wyjątek, czy super okazja. Zwyczajnie dobra stawka IT, ale żadna wyjątkowa oferta.

--edit
ofert za 40k są 4 strony, więcej niż całkiem niedawno takich za 20k

0

10 lat temu zarabiając ~10k miałem "super stawkę"

Może i super stawka, ale to nie stawka 15k, na tamte czasy.
Ja startowałem komercyjnie w 2015 i zdawałem sobie sprawę już wtedy z tego, że są goście co zarabiają po 20k i więcej, a nadal było wtedy 15k jako symbol.
To nie jest rozmowa o tym ile najwięcej można zarobić, tylko rozmowa o symbolicznym 15k, to nigdy nie był sufit, odkąd jestem w it. Może dla starszych, kiedyś był i patrzą na to inaczej, ale 15k != sufit, to symbol pewnego pułapu, a nie sufitu.

4

Moim zdaniem zdalna praca i rekrutacja błyskawicznie uśredniły globalne stawki i ułatwiły zmianę pracy. Pamiętam że jak chciałem zmienić pracę to musiałem brać wolne i zasuwać na drugi koniec miasta żeby robić SQL i pseudocode na whiteboardzie.

Dzisiaj jest to 1.5h rozmowy na google.meet, gdzie wystarczy że ustawie sobie podczas HO "nie przeszkadzać" na Slacku.

Nowe 15K to moim zdaniem obecne 40K+. Ludzie którzy mogą wołać tyle co eksperci z całego świata i zarabiać "6 figures". Kiedyś takich okazji prawie nie było, dzisiaj jest ich nawet dość sporo.

0

Nowe 15K to moim zdaniem obecne 40K+ Ludzie którzy mogą wołać tyle co eksperci z całego świata i zarabiać "6 figures". Kiedyś takich okazji prawie nie było, dzisiaj jest ich nawet dość sporo.

To jest sufit, a nie symbol pewnego symbolicznego pułapu zarobków.
Ten temat nie nazywa się "Maksymalne zarobki programisty na dzisiejsze czasy".

15k to nie wiem kiedy były maksymalnymi zarobkami w it, 15 lat temu chyba.

1

Sufit?!
Wszedłem sobie tutaj https://www.facebook.com/groups/280382479112568 grupa jest z tego co wiem prywatna, więc parę ogłoszeń od góry:

  • Java 30240–35280
  • Cloud 375EURO per day/B2B
  • Java 190 do 200 PLN/h
  • Java 32 000 - 35 200
  • Full stack 8.000-10.000 USD m-c
  • UX 38 200 - 55 000 PLN
  • Java 36000–46000
  • Scala 1800-2200 PLN per day
  • DevOps 45000–60000
  • Enterprise Architekt Up to 130 000 USD annually

Serio, uważasz, że 18k, które pojawia się w w ofertach dla juniorów, a w "midach" jest w przeważającej większości ofert, to jakiś próg finansowego sukcesu w IT?!

44

Ja tam podtrzymuje to co napisałem wcześniej. Liczba technologii rośnie z roku na rok. Dzisiaj praktycznie standardem jest znajomość dockera, k8s, jenkinsa, teraforma - Ogólnie rozumianego CI/CD (w stopniu przynajmniej podstawowym). Często dochodzą tematy cloudowe. Rosną wymagania, więc rośnie również płaca.

0

A tak poza tym chyba trochę oderwaliśmy się od tematu przecież ten słynny "programista 15k" chyba nigdy nie oznaczał juniora?

1

Serio, uważasz, że 18k, które pojawia się w w ofertach dla juniorów, a w "midach" jest w przeważającej większości ofert, to jakiś próg finansowego sukcesu w IT?!

Tak uważam, że 18K to duża kasa i, że to sukces, a rzucanie wybiórczymi ofertami z wysokimi widłami ponad przeciętną wcale tego nie zmienia.

image

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1