Zmiany podatkowe vol69

1

Spytałbym księgowego, ale ma urlop do końca czerwca także może ktoś się tutaj orientuje w labiryncie tak skrupulatnie budowanym przez czempionów:

W tym roku przelazłem na ryczałt z zasad ogólnych. W lutym (ehh) wymieniłem dużo podzespołow w komputerze, oczywiście odpisałem tylko VAT.
Teraz od lipca jeśli dobrze czytałem zapowiedzi na twitterze będzie można znowu zmienic formę opodatkowania.

Czy koszty, które nawaliłem w tym roku jakby zadziałają wstecz? Czy przepadło i dopiero nowe koszty sobie odliczę od podatku + Vat?

Jeśli nie to § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

1

Chyba zadziałają. Mi księgowa mówiła, że jeśli zmienie z ryczałtu na cos innego to od początku roku będzie musiała wszystko wprowadzac. Oczywiście za money odpowiednio. Ja raczej zostaje na ryczałcie

0

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-odnaleziona-faktura-kosztowa-czy-mozna-ja-zaksiegowac

Brzmi jakbyś mógł.

Ale nie czytałem o możliwości zmiany opodatkowania. Współczucia w takim razie księgowym :)

0

Ja również się podłączę pod temat, czy ryczałtowcy przechodzicie na liniówke/skale od lipca lub po zakończeniu roku?
Bo coś czytałem, że zmiane opodatkowania będzie można zmienić również na koniec roku 2022 i będzie ona działa wstecz, tak samo jak ta lipcowa zmiana

2

Chyba tylko biedakom sie opłaca przechodzic na skalę. Próg 120k litości...

1

A to nie miało być tak, że pierwsze pół roku na ryczałcie, drugie pół na ogólnych? Bo jeśli tak, to ja może przejdę - wykup samochodu mnie czeka, no i paliwo po 20zł pozwoli nabić koszty.

1

Zostaje na ryczałcie - niższa składka zdrowotna robi roznice. Jakbym miał/planowalbym leasing to bym się zastanawiał.

1
Misiek_Uszaty napisał(a):

Chyba tylko biedakom sie opłaca przechodzic na skalę. Próg 120k litości...

No bez przesady. Przejście z ryczałtu 12% na półroczną skalę podatkową 0/12/32 może się opłacać komuś, kto ma roczne przychody około 230k. Sporo midów się załapie. Wyliczenia są skomplikowane. To nie jest porada podatkowa.
Skala to 12% dla 80k i 0% dla pierwszych 30k, ale pamiętajmy, że te progi się liczą tylko za pół roku. Problemem jest składka zdrowotna 9%, ale odliczana od podstawy. Jest też mały exploit: za pierwszy miesiąc płacisz najmniejszą możliwą składkę zdrowotną. Bo tę składkę wylicza się od dochodu za poprzedni miesiąc; a jak byłeś ryczałtowcem, to nie miałeś czegoś takiego jak dochód. To serio tak działa :)
Widzę tu nadmierną komplikację prawa, i mi się to kojarzy z legacy projektami, gdzie nikt nie pilnował seniorów. Nie zapowiada się na wymianę ekipy w ministerstwie finansów, więc będzie jeszcze weselej w kolejnych latach.

1

A nie lepiej po prostu zadzwonić na Krajową Informację Skarbową?

1
MrMadMatt napisał(a):

A nie lepiej po prostu zadzwonić na Krajową Informację Skarbową?

Może i lepiej ale zamknęłoby to możliwość założenia tematu na forum i gdybania na temat na który nikt z nas nie ma pojęcia :P

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1