B2B a Umowa o Pracę. Zostanie VATowcem w trakcie trwanai B2B.

0

Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad pewną kwestia. Co w przypadku, gdy osoba fizyczna podpisała umowę na warunkach B2B, w umowie jest zapis że nie można świadczyć usług dla podmiotów będących konkurencją dla danej firmy bez zgody kogoś z zarządu (nawet po wygaśnięciu umowy), a Ta osoba rozwiąże działalność? Czy te wymogi będą również obowiązywać w przypadku podpisania UoP? Czy takie zapisy są popularne na warunkach B2B?

Drugie pytanie, rozmawiałem z księgowym przed założeniem działalności czy muszę zarejestrować się jako płatnik VAT - okazało się, że nie musiałem. Jednakże ze względu na to co się dzieje z PLN może się okazać, że niewiele mi brakuje do tego abym musiał się zarejestrować (zwłaszcza jeżeli wpadłaby jakakolwiek podwyżka, wtedy przekroczę limit od którego obligatoryjnie trzeba być VATowcem). Jeżeli będę musiał się zarejestrować, to będę musiał zapłacić VAT od tego co do tej pory zarobiłem z własnej kieszeni (sic). Wiecie może jak z tej sytuacji wyjść, tak żeby jak najmniej stracić?

5
Aisekai_ napisał(a):

Jeżeli będę musiał się zarejestrować, to będę musiał zapłacić VAT od tego co do tej pory zarobiłem z własnej kieszeni (sic).

image

Zwolnienie obowiązuje do limitu, więc jak rejestrujesz się do VAT w trakcie roku to nic nie dokładasz do tych faktur co wystawiłeś ze zwolnieniem podmiotowym, nie wiem skąd taki pomysł.

Tak dla uproszenia:

  1. Nie jestem na VAT, wystawiam faktury bez VAT
  2. Rejestruję się jako płatnik
  3. Następną fakturę wystawiam z VAT
  4. Życie toczy się dalej
0

Ok, możesz mieć rację z tym VAT'em. Czyli jeżeli zaistnieje potrzeba zostania VAT'owcem wynikająca z rocznego progu 200k, to płacę VAT tylko od tego co przekroczy te 200k? Dzięki w sumie za uświadomienie bo to bardzo dobra wiadomość. Jest to logiczne w sumie, ale w Polsce nie wszystko musi być logiczne :D

2

Tak jak @kixe52 napisał, to nie Ty płacisz ten VAT. Jeśli wystawiałeś te faktury na np. 10k to od rejestracji do VAT będziesz wystawiał 12300 i tyle. Nie powinieneś w ogóle tego odczuć, poza dodatkowym przelewem podatkowym i JPK.

Nie pojmę dlaczego programiści na B2B w ogóle korzystają z tego zwolnienia.

0

Ok dzięki wielkie za pomoc. A wiesz może jak to jest w przypadku zamknięcia działalności a zapisów na umowie B2B? W sensie przykład z punktu pierwszego. Jeżeli na B2B jest zapis dotyczący tego, że mógłbym pracować dla konkurencji po rozwiązaniu B2B tylko za zgodą firmy, to czy zamknięcie działalności i przejście na UoP rozwiązuje taki zapis?

Edit: Znaczy, nie żeby mi ten zapis jakoś mocno przeszkadzał bo raczej problemu nikt robić nie będzie w przyszłości ale jednak dobrze byłoby wiedzieć na wszelki wypadek.

0

Nie interesuję się jakimiś patologicznymi zapisami w umowach, przede wszystkim powinien być tam wpisany termin obowiązywania lojalki, ale z reguły tak jest, że zobowiązanie działa niezależnie od tego jaka jest kolejna umowa (tzn. nie można obejść zakazu konkurencji przejściem na UoP) i warto byłoby skonkretyzować co rozumie się przez działalność konkurencyjną.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1