Ile wymagań należy spełnić aby spokojnie móc aplikować na stanowisko?

0

Siema, tak się zastanawiam jak to jest z tymi wymaganiami w ofertach pracy, ile z nich mniej więcej trzeba spełnić - procentowo - aby móc
ze spokojną głową aplikować na dane stanowisko?
Z tego co wiem to oczywiście nie trzeba spełniać ich wszystkich, ale też posiadając tylko jedną z wymaganych umiejętności
ktoś by się mógł zbłaźnić.
Znajduję fajne ogłoszenia, ale np. w jednym spełniam 50% wymagań, w drugim 70% i nie wiem czy jest sens odpowiadać na takowe.

Jak wygląda sprawa z waszego doświadczenia?

8

Moim zdaniem nie można wszystkich wymagań traktować równo. Tzn. większą wartość będzie miało wymagania jakiegoś konkretnego języka czy frameworka, a mniejszą jakiegoś narzędzia (np. IDE, czy narzędzia do budowania).

3

Słyszałem od znajomego rekrutera, że 100% dopasowania kandydata do wymagań to mokry sen i marzenie. Spokojnie 50% pokrycia z wymaganiami w ogłoszeniu bywa wystarczający. Zależy też jakie masz inne walory, które możesz sprzedać. Może jakaś silna wiedza domenowa, umiejętności miękkie czy znajomosci lub wiedza z innej technologii.

2

Moim zdaniem nie musisz wszystkiego znać, ale prawie we wszystkim musisz się orientować tako jako, żeby móc sobie poradzić jak zostaniesz z tym sam.

4

Najbardziej błaźnią się zwykle osoby, które prowadzą rekrutację, więc nie ma co się spinać.

A nawet jak się sam zbłaźnisz, to albo ci nie odpiszą na CV albo po prostu poczujesz na rozmowie, że jesteś za słaby. I tyle.

Jak wspominam rekrutacje, w których ja się zbłaźniłem (tj. które mi źle poszły i wyszedłem na kompletnego ignoranta), to było to nawet zabawne. Jednak rekrutacje, gdzie to pracodawca się zbłaźnił (przez słaby proces rekrutacyjny, chamstwo rekruterów i podobne) przez lata pozostawiają niesmak.

Ogólnie jak czujesz się dobrze patrząc na ogłoszenie typu "ogólnie sobie poradzę", to możesz aplikować nawet, jak nie znasz wszystkiego. No i taką tajemnicę poliszynela ci zdradzę: w ogłoszeniach jest i tak tylko czubek góry lodowej - ogólnikowe wymagania, bywa że fałszywe i że na rozmowie się dowiadujesz, że prawdziwe wymagania są trochę inne niż te w ogłoszeniu. Mało tego. Nawet możesz się zatrudnić i okaże się, że prawdziwe wymagania (to, czym będziesz się zajmować w pracy) są jeszcze inne niż to, co mówili na rozmowie czy to, co było w ogłoszeniu.

7

Kluczowe to w widelki sie wpasowac :P

2

Jak pracowałem w Javie i szukałem ofert to patrzyłem tylko czy praca jest w Javie, resztę wymagań olewałem.

1
Fanquilen napisał(a):

Jak pracowałem w Javie i szukałem ofert to patrzyłem tylko czy praca jest w Javie, resztę wymagań olewałem.

Tylko że opis większości ofert w javie to Java+Spring+Hibernate. Brutal Force rozmów rekrutacyjnych kończy się na trzeciej bo wszystkie pytania sa takie same, a nawet programiści rekrutujący podają często pełną odpowiedź po cząstkowym udzielelu odpowiedzi

A co do głównego pytania to nie da się na to prosto odpowiedziedź. Jedny w ofercie pracy nie napiszą prawie nic i chcą żeby mieć wszystko, z oferty a czasem nawet coś czego zapomnieli wpisać. Zresztą ostatnio nawet było żalenie się na to na micro. W ofercie wpisali Scalę i Sparka a chclieli Pythona i Airflow - sensu w tym nie szukaj.

Inni za to wpiszą do oferty wszystki, a potrzebują 30% a resztą możesz się douczyć.

A wszystko i tak zalezy od tego jakie inne CV zostaną wysłane na ofertę. Jak spełniasz 50% na ofertę A i B. A na ofertę A przyjdzie ktoś jeszcze spełniający 70%, a na ofertę B przyjdą tylko ludzie spełniający 30% to zatrudnią cię do B, a w A będą się i tak nabijać że nic nie umiesz. Życie

0
KamilAdam napisał(a):
Fanquilen napisał(a):

a w A będą się i tak nabijać że nic nie umiesz. Życie

patologia, zawsze się czegoś nie umie. Lepiej tworzyć atmosferę "im więcej wiem tym więcej nie wiem".

1

Nie ma dealera programistów, gdzie pracodawca idzie i wybiera sobie z konfiguratora opcje, a na końcu wyskakuje cena. Jeżeli widzisz ogłoszenie i widzisz, że z grubsza się wpasujesz, to śmiało wysyłasz. Warto mieć dużą zgodność w sekcji "must have", bo na tym na ogół zatrudniającym zależy bardziej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1