Krakowska firma na start

0

Siemka!
Dostałem oferty od dwóch dużych firm krakowskich. Obszar działalności obu oraz stack bardzo mi odpowiadają.
Może ktoś pracował w którejś z nich i mógłby się wypowiedzieć jak było/jest? :)

3

wiesz gdzie idziesz w Sabre i w Akamai?
jaki projekt?
bo jeśli nie to możesz rzucić monetą i wybrać :)

to są molochy - w jednym i w drugim możesz trafić i dobrze i źle

najlepiej pogadaj z kimś na LI nawet nie z firmy, ale z danego projektu

1

Jaki stack jeszcze powiedz

0

Stack mniej więcej taki
Java, WebServices, Rest, Javascript/Typescript, SQL/NoSQL, PostgreSQL, Docker, Cassandra

3

Idz tam gdzie masz blizej :)

0

@WhiteLightning: Odległość naprawdę ma aż takie znaczenie przy różnicy ~10min spacerkiem? :D

1

Nie pracowałem w ani jednej ani drugiej firmie, ale pamiętam słynną inbę jak 100 osób zwolnili z Sabre. xD
Co do wyboru, nie wiem jak tam wygląda. Jedna i druga firma, to korpo. Z zewnątrz Akamai wydaje się trochę ciekawsze pod względem projektowym, ale co tam konkretnie będziesz robił, to ja nie wiem. Idź tam, gdzie wydaje Ci się ciekawiej i gdzie dają Ci więcej siana ;).

6

Z Sabre zwalniają bo travel to jest jedna z najgłupszych możliwych branż w jakiej można się zatrudnić.

Sabre operuje w kilku działkach - najstarsza część działa tak naprawdę jako agregator ofert z klasycznych linii lotniczych. Te linie płacą Sabre żeby przez antyczny interface z lat 70 można było wyszukać lot, zabookować go i połączyć oferty z różnych linii (plus jakieś dodatki typu samochody czy hotele) w jeden byt zwany PNRem. Jak zastanawiacie się co za debil pozwala wyszukać wasz booking przy użyciu kilku numerek i cyferków i waszego nazwiska, to wińcie Sabre (hasła agentów swojego czasu miały do 8 znaków - przez swojego czasu mam na myśli pewnie do teraz - nadal leci to przez IBMowe mainframe - stąd wybrali Google Cloud zamiast AWSa, Google się zgodził zrobić colo dla tych mainframeów a AWS nie, co spowodowało duże latency przy pierwszym "wejściu w chmurę" właśnie w AWSa).

Czemu to jest głupie?

  • nie jesteś w stanie spersonalizować podróży, a na tym się sporo zarabia
  • coraz więcej podróżujących bookuje bezpośrednio w liniach lotniczych, może z jakimiś metawyszukiwarkami typu kayak po drodze
  • nie zarabiasz nic na zabookowaniu lotu (nic, nul, zero, nada), zarabiasz trochę na PNRze i usługach dodatkowych (samochody, hotele)
  • linie lotnicze mają alternatywę w formie NDC która z tego co pamiętam działa bardziej jako system peer-to-peer, więc linie lotnicze omijają Sabre (chociaż i tutaj Sabre wciska swoje rozwiązania, bo inaczej poszliby z torbami)
  • coraz więcej ludzi lata tanimi liniami które w ogóle z tego systemu nie korzystają
  • co gorsza coraz więcej firm omija agencje turystyczne i inne tego typu byty na rzecz bookowania bezpośrednio przez linie lotnicze, poza skomplikowanymi itineraries (np jak CEO leci polować na słonie w Afryce to pewnie jakiś package od pośrednika weźmie)

Do tego w produktach Sabre są też systemy dla lotnisk, linii lotniczych, agencji turystycznych "offline" (pani Teresa w w Itace), agencji online (typu booking.com i inni pośrednicy), hoteli itp. Wszystkie produkty są w tej samej branży. Masz niskie marginy więc musisz nadrabiać skalą, ale jak nadrabiasz skalą to dowolna choroba na zadupiu spowoduje że jesteś pod kreską (zarabiasz na bookingach, w większości nie masz flat fee). Do tego zarabiasz sezonowo, zły sezon letni nie ma szans być nadrobiony zimą.

Weźcie sobie dokument 10-K, który Sabre wystawia. Zobowiązani są prawnie tam nie kłamać, chociaż mogą dość mocno kolorować. Polecam sekcję "risk factors", strony 6 do 20 :)

https://investors.sabre.com/static-files/55f4846c-929f-4ff8-8fce-cec2b4cfd35f

A później stronę 24, stock performance growth, stronę 31, key metrics, stronę 33, ile baniek są w dupę rocznie, stronę 36 - ile zysku mieli przed pandemią (hint: tak, to jest 6 razy mniej niż tracą każdego roku od 2021).

tl;dr: jeśli nie płacą SPOREGO premium w stosunku do innych firm, omijać.

Tak na koniec tutaj jest tutorial jak korzystać z terminala Sabre, akcent się przyda jak będziecie chcieć tam pracować :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1