Wątek przeniesiony 2022-05-05 12:12 z Off-Topic przez cerrato.

Świadczenie usług na własnym laptopie

0

Kolejny raz spotykam się z tym, że firma chce by programista sam sobie kupił laptop do pracy.
Pytam czemu ma to służyć, nie wiadomo. od zawsze tak było odpowiada rekruter.

Jakie to ryzyka rodzi?
W przypadku, gdy ktoś włamie mi się i wykradnie dane w wyniku czego firma poniesie stratę to ja zostanę wtedy pociągnięty do odpowiedzialności, bo nie zabezpieczyłem wystarczająco dobrze kompa?

3
  1. Jeśli ktoś Ci ukradnie laptopa służbowego, to też Ty jesteś za to odpowiedzialny.
  2. Firma nie musi się martwić o sprzęt, który by Ci kupiła. Złożysz wypowiedzenie po 2 miesiącach. Oddasz im pękniętego laptopa, którego nie dadzą nowemu pracownikowi...
  3. Na swoim sprzęcie wygodniej pracować.

Jeśli płacą na tyle dobrze, że na własnego laptopa nie musisz zbierać X miesięcy, to inwestycja we własny sprzęt do pracy nie powinna być problemem.

1
LitwinWileński napisał(a):

Kolejny raz spotykam się z tym, że firma chce by programista sam sobie kupił laptop do pracy.

B2B czy UoP?

Pytam czemu ma to służyć, nie wiadomo. od zawsze tak było odpowiada rekruter.

oszczędności

W przypadku, gdy ktoś włamie mi się i wykradnie dane w wyniku czego firma poniesie stratę to ja zostanę wtedy pociągnięty do odpowiedzialności, bo nie zabezpieczyłem wystarczająco dobrze kompa?

Jeszcze muszą udowodnić stratę.
BTW instalacja TrueCrypta jest taka trudna?

Jakie to ryzyka rodzi?

Z innych to ja bym się najbardziej bał że każą mi na moim prywatnyk kompie zainstalowac korpo syf do szpiegowania mnie

1

gdy ktoś włamie mi się i wykradnie dane w wyniku czego firma poniesie stratę to ja zostanę wtedy pociągnięty do odpowiedzialności

Może tak być. Jeśli będziesz w stanie wykazać, że robiłeś wszystko dobrze, to nie powinieneś odpowiadać.

To jest kontrakt B2B?

3
Spine napisał(a):
  1. Firma nie musi się martwić o sprzęt, który by Ci kupiła. Złożysz wypowiedzenie po 2 miesiącach. Oddasz im pękniętego laptopa, którego nie dadzą nowemu pracownikowi...

Musiałby chyba być całkiem przepołowiony... od kiedy jakieś pęknięcie jest powodem by nie dać laptopa pracownikowi :)

7

Firma nie może "chcieć" by programista kupił sobie własnego laptopa.

  1. Jeśli firma zatrudnia programistę (tzn. UoP lub UZ, nie wiem jak to jest na UoD) to z defaultu musi zapewnić swojemu pracownikowi laptop do pracy, a każde odstępstwo od tej reguły powinno być uregulowane w umowie.
  2. Jeśli programista współpracuje z firmą na B2B to programista z defaultu taki sprzęt powinien posiadać, a każde odstępstwo od tej reguły powinno być uregulowane w umowie.

W obu przypadkach brak uwzględnienia tego w umowie to proszenie się o kłopoty.

Jeśli jesteś właścicielem firmy i zatrudniasz człowieka, żeby zbijał stołki to narzędzia typu piła, młotek itp. musisz mu zapewnić. Jeśli jednak zamawiasz u innej firmy X stołków to nie obchodzi cię, czy ta firma ma młotki i piły, tylko żeby stołki były na czas.

6

firma chce by programista sam sobie kupił laptop do pracy

Uciekaj jak najszybciej, beznadziejna firma

Złożysz wypowiedzenie po 2 miesiącach. Oddasz im pękniętego laptopa, którego nie dadzą nowemu pracownikowi

Pracownik odpowiada za szkody nieumyślne do wysokości trzykrotności wynagrodzenia, więc obciążasz takiego kogoś kosztami naprawy/wymiany. Niech zarabia 3k miesięcznie (bardzo pesymistyczny scenariusz, raczej będzie to więcej) to możesz bez żadnych problemów obciążyć kosztami naprawy do 9kpln. Raczej droższego lapka nie dasz pracownikowi, który zarabia trójkę na rękę.

Poza tym - jak koledzy pisali powyżej: przy UoP to w ogóle jakiś absurd. Przy B2B to kwestia dogadania, ale (był podobny wątek) - często udawane B2B dostarcza sprzęt.

0

serio przy obecnych stawkach swój sprzęt to jakiś problem? ;d No chyba że ktoś jest na początku lub pracuje w januszeksie gdzie nie ma kompa ani kasy

3

Normalka przy normalnym B2B, a nie ukrywanym etacie. Temat był wiele razy wałkowany. Wyobraź sobie, że zatrudniasz ekipę budowlaną do budowy domu i musisz im zapewnić kaski, ubiór roboczy i narzędzia. Paranoja :)

Co nie zmienia faktu, że "pracowałem" na B2B na sprzęcie od firmy, ale należy to traktować jako ich dobrą wolę, a nie pewnik.

cerrato napisał(a):

firma chce by programista sam sobie kupił laptop do pracy

Uciekaj jak najszybciej, beznadziejna firma

Mam nadzieję, że to sarkazm?

5

Mam nadzieję, że to sarkazm?

@iksde: nie, całkiem serio to pisałem.

Owszem, zgadzam się, że w przypadku prawdziwego podwykonawcy - czyli firmy, której zlecasz wykonanie zadania od A do B (np. znajdujesz jakąś firmę, która ma Ci postawić stronę/wdrożyć ERP/stworzyć jakiś mechanizm integracji) to nie interesuje Cię ich sprzęt ani inne kwestie techniczne. Tutaj analogia z ekipą budowlaną jest OK.

Ale po pierwsze - OP nie doprecyzował, czy chodzi o UoP czy B2B. Ale nawet w tym drugim wariancie to analogia z budowlańcami wyglądać powinna tak: zakładasz firmę budowlaną, zatrudniasz ludzi, ale ze względów podatkowych są oni na własnej działalności. Ty ogarniasz klientów, rozliczasz budowy, tworzysz oferty, zapewniasz że twoi "pracownicy" (na B2B) mają co robić, planujesz im prace. A do tego wymagasz, żeby przyszli ze swoją wiertarką i szlifierką, a najlepiej jeszcze jakby miał busa. Nie, to tak nie działa, januszerka na 200%.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 1, gości: 0

Użytkownik: raczkujacyrak