Realne zarobki juniora - oczekiwania

0

Jakich zarobków można oczekiwać/można deklarować starając się o stanowisko Juniora? Czy osobę, która ma doświadczenie z innej branży (użyteczne) można traktować tak samo, jak osobę bez doświadczenia w pracy?

Okres próbny - zawsze minimalna krajowa?
UoP po okresie próbnym - 4-5k brutto?

0

Wszystko zależy od firmy i od performancu podczas rekrutacji. Niektórzy juniorzy dostana najniższa krajowa, a niektórzy i powyżej 15k.

4
Snatch and Pizza napisał(a):

Wszystko zależy od firmy i od performancu podczas rekrutacji. Niektórzy juniorzy dostana najniższa krajowa, a niektórzy i powyżej 15k.

15k dla juniora? xDDDD To mega wymiatacz ten junior.

3

Junior juniorowi nie równy. W jednej rekrutacji szukają mida na stanowisko juniora w innej typowego juniora. Stąd rozstrzał w zarobkach może być spory.

1
kosmonauta80 napisał(a):

Czy osobę, która ma doświadczenie z innej branży (użyteczne) można traktować tak samo, jak osobę bez doświadczenia w pracy?

Ciekaw jestem co uważasz za użyteczne doświadczenie z innej branży. Poza tym przeskok z minimalnej na 4-5k po 3 miesiącach wydaje się być trochę duży. Stawki są różne, w jednym miejscu się popukają w czoło, w drugim Cię wezmą. Jak szukasz pierwszej pracy i w sumie zależy Ci głównie na wejściu w branżę to pieniądz gra drugorzędna rolę.

2
kosmonauta80 napisał(a):

Jakich zarobków można oczekiwać/można deklarować starając się o stanowisko Juniora?

Pytanie, co umiesz. Jeśli umiesz wystarczająco dużo, to możesz aplikować na stanowiska mida.

Co prawda na rekrutacjach na mida możesz łatwiej odpaść, jeśli uznają, że masz za mało doświadczenia. Z drugiej strony przy rekrutacjach na juniora tyle chętnych, że pewnie ci nawet na CV nie odpiszą (im wyższe stanowisko, tym łatwiej dostać odpowiedź na CV).

Czy osobę, która ma doświadczenie z innej branży (użyteczne) można traktować tak samo, jak osobę bez doświadczenia w pracy?

Cytując klasyka: to twoja będzie decyzja. Wszystko będzie zależeć od tego, jak to przedstawisz.
Pamiętaj, że firmom zależy nie tylko na mglistym "doświadczeniu", ale również na:

  • umiejętności pracy w zespole
  • doświadczeniu w pracy zdalnej
  • doświadczeniu w pracy ze Scrumem (chociaż nikt go nie ma tak naprawdę, bo prawdziwy Scrum to jak komunizm i tylko w książkach jest :D )
  • doświadczeniu w pracy z klientem zewnętrznym
  • doświadczeniu w pracy w międzynarodowym zespole
  • doświadczeniu w pracy pod presją czasu
    itp. (zależy od firmy).

Okres próbny - zawsze minimalna krajowa?
UoP po okresie próbnym - 4-5k brutto?

Nie orientuję się w aktualnych stawkach juniorów, ale co do zasady lepiej dawać wyższą stawkę niż mniejszą.

Zazwyczaj to, co jest droższe, daje obietnicę jakości, a jak coś jest zbyt tanie, to kojarzy się z tanizną. Na minimalną krajową można się zgodzić, jak nie masz innego wyjścia, ale jak samemu idziesz i prosisz o minimalca, to tak, jakbyś błagał, żeby cię zatrudnili. Pachnie desperacją. A firmy i tak często będą chciały cię oje*ać, więc spokojnie można powiedzieć większą i czekać, aż firma do ciebie zadzwoni z tekstem "czy wynagrodzenie jest do negocjacji" (ew. może wcale tak nie będzie i firma zgodzi się na twoje warunki, mimo że tobie wydawały się wysokie).

2

Z perspektywy 5 lat pracy moim zdaniem zatrudnianie Juniora to są koszty dla firmy i kiepska inwestycja, bo zazwyczaj taki Junior po roku zmienia stanowisko. Ja na Juniorze miałem ~2800 netto 5 lat temu.
Kolejna sprawa że Junior Juniorowi nierówny. W Javie może być Junior co jest po 6 msc bootcampie z Javy i jest nauczony głównie kontrolery pisać i wyciągać coś z bazy, a są też Juniorzy tacy co porobią Ci całą appkę wraz z całym CI/CD z deploymentem na Kubernetesie i frontem w Angularze. Znam takich i takich.

0

Rozstrzał jest taki w branży w Polsce, że nie ma czegoś takiego jak realne zarobki na juniora, mida czy seniora. Jeden uczył się od kołyski, a drugi zaczął klepać hello worda na 5 roku studiów informatyki. No chyba że weźmiemy bardzo szerokie widełki, ale chyba nie o to chodzi, pytając o "realne". Widać to po wątku "Ile zarabiacie?" - dużo osób którzy zostają programistami 10k po 2-3 latach doświadczenia.

15k dla juniora? xDDDD To mega wymiatacz ten junior.

Patrząc na przyklejony wątek w dziale kariera to osiągalne teraz dla niektórych juniorów z doświadczeniem.

@kosmonauta80:

Myślę, że żeby w miarę się wstrzelić i nie zaniżyć swojej pensji na starcie, ani nie zniechęcić pracodawców testując rynek, może warto podać co umiesz na teraz zrobić, i poradzić się osób z forum na ile to mniej więcej wyceniają.

Bo jak np. według tej stronki miałbyś się sugerować https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska/it-rozwoj-oprogramowania/junior-java-developer

to nie wiadomo ile te osoby faktycznie umieją co zarabiają 5k brutto, nie wiadomo też ile umieją te które zarabiają trochę gorzej. Junior =/= osoba prawie bez umiejetności jak stażysta.

0

Jezeli chcesz wejsc do branzy, to trzeba zdac sobie sprawe z kilku rzeczy - nie masz przydatnego doswiadczenia z innej branzy, nikt takich osob nie potrzebuje na juniora, najprawdopodobniej zawsze znajdzie sie ktos z jakims maly doswiadczeniem programistycznym/po stazu albo ktos, kto umial troche wiecej i wypadl lepiej na rozmowie, dlatego powinienes celowac najpierw w staz (to nie jest prawda, ze szukaja tam tylko studentow, serio). Takie gadanie, ze cie przyjma na mida, jak bedziesz dobry, to mozesz wsadzic miedzy bajki (a jak takie osoby spytasz, to dziwnym trafem jednak zaczynali od stazu xD)

Na stazu rozstrzal jest bardzo duzy z zarobkami, bedzie dobrze jak ci starczy na rachunki, po stazu na uop podales dobre widelki: zazwyczaj miedzy 4 a 5k brutto

0
tmk3 napisał(a):

... nie masz przydatnego doswiadczenia z innej branzy, nikt takich osob nie potrzebuje na juniora, ...

Serio? 20-paroletnii łebek (bez urazy) bez doświadczenia życiowego oraz niewprawiony w obsłudze klienta oraz współpracy w zespole będzie lepszy?
U mnie w pracy zatrudniono niedawno "studenta" - masarka jeżeli chodzi o umiejętności miękkie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1