Warto iść teraz w front-end?

0

Dopiero zaczynam swą przygodę z programowaniem i się zastanawiam, czy jeśli zacznę teraz swoją naukę - po kolei: html/css potem js następnie frameworki i inne narzędzia to czy za rok czy dwa, będą realne szanse znaleźć prace? Ta branża się ciagle rozwija, ludzi chętnych coraz więcej i takie rozkminy mnie nachodzą.

2

Tak

3

Moze ci ta wróżka od it odpowie. Jakoś nie widać na horyzoncie game chengera który miał by w przeciągu dwóch lat zaorać js i spółkę.

2

Uzasadnisz wypowiedź? :p — natzxn

Frontendy są i będą do developowania. Problemem nigdy nie była i raczej nie będzie ilość osób tylko ich jakość. Jeśli coś sobą reprezentujesz i jesteś w stanie to udowodnić (od CVki przez rozmowy do samej pracy) to brak ofert ci nie grozi.

Jeśli jesteś w stanie uzasadnić czemu robisz X i porównać to do Y i Z to już jesteś lepszy niż znaczna większość kandydatów, niezależnie od roli na którą aplikujesz.

7

Po 2-minutowym researchu ofert i stawek na NoFluffJobs, stwierdzam że warto.

2

Powiem tak, roboty na froncie jest tyle, że nie wiadomo w co ręce włożyć:) jasne, że warto.

0

Warto, czasem sam żałuję, że jestem tylko backend developerem a nie fullstackiem;)

8

Nigdy nie było warto, chyba że bardziej sobie cenisz szekle nad zdrowie psychiczne

1

Jak masz cierpliwość (do ludzi i JS) to warto. Ja to robię z zamiłowania i już czwarty rok oram głównie we FE, mam kilka projektów i firm za pasem. Powtarza się w nich jedno: większość FE developerów jest z przypadku i nie wie co robi. Ci co wiedzą nie są w stanie upilnować reszty. Ciągłe zmiany wymagań też nie pomagają w utrzymaniu wszystkiego w kupie.

2

Możesz se wejść. Na frontend na razie jest ssanie i przez rok czy dwa jeszcze będzie to dobra opcja...

natzxn napisał(a):

Dopiero zaczynam swą przygodę z programowaniem i się zastanawiam, czy jeśli zacznę teraz swoją naukę - po kolei: html/css potem js następnie frameworki i inne narzędzia

...tylko, że mimo dużego ssania jest też równie duża konkurencja. Warto umieć coś więcej niż być kolejnym gościem z podstawami HTML/CSS/JS i ze zrobioną aplikacją do pogody w React/Angular/Vue oraz portfolio na one-page. Bo to każdy z setek kandydatów umie i ma.

Pomyśl, czy naprawdę się interesujesz tym frontendem/JavaScriptem. Osoba, która się interesuje jakimś tematem nie poprzestaje na nauce podstaw, tylko stara się nauczyć głębiej oraz sięga po tematy pokrewne, ma też własne pomysły, a nie powiela tylko pomysły z tutoriali itp. Bo jak nie, to będziesz kolejnym przeciętnym kandydatem.

Więc jak zaczynasz, to lepiej założyć, że bardzo trudno wejść w branżę, bo wtedy człowiek ma poprzeczkę wysoko i stara się być najlepszym (zarówno technicznie, jak też musisz się umieć sprzedać na rozmowie, czy nawet napisać sobie CV w atrakcyjny sposób) zamiast po prostu nauczyć się tutoriali i wysłać byle jakie CV i liczyć na szczęście.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1