Praca zdalna z Polski dla firmy z UK

0

Było już tu kilka wątków o pracy zdalnej za granicą (w tym dla UK), ale nie znalazłem nic pomocnego na tym forum, więc oto pytam.

Istnieje kilka znanych stron z ofertami pracy w IT w UK, np.: https://www.reed.co.uk/ czy https://www.totaljobs.com/. Przeglądając je natknąłem się na sporo ofert z wysokimi stawkami dziennymi na kontraktach (£400, £500, niekiedy więcej).

Przykład: https://www.reed.co.uk/jobs/java-developer-role-fully-remote-outside-ir35/44449438

Pytania:

  1. Czy na kontraktach są to kwoty netto, tzn. "działające" tak samo jak kwoty podane przy ofertach B2B w Polsce? Pracodawca wobec tego dolicza VAT? Czy może jest on już zawarty w stawce i trzeba go zapłacić?
  2. Jaka jest realna różnica między "inside IR35" a "outside IR35"? Wiem, że na tym pierwszym zarabia się mniej, ale nie mogę nigdzie znaleźć przykładów lub zasad dla polskich DG.
  3. Praca 20 dni roboczych przy stawce £500 i kursie 1GBP=5PLN daje 50'000 zł. Ile realnie zostaje w portfelu? Co jeszcze trzeba opłacić poza standardowymi polskimi opłatami (ZUS/US + ew. VAT)?
0

W UK nie podaje się stawek netto bo różnice w tym ile poszczególne osoby płacą podatku są znaczne.

0

@Aventus: Ale o jakim podatku mówisz? VAT? Dochodowy? Co muszę odliczyć od stawki, żeby dostać kwotę na czysto?

8

VAT jest odwrócony - to oni płacą u siebie. Czyli ty masz ZUS i podatek. Jak to są stawki kontraktorskie to interesuje cię faktura netto. Sprawdź, tylko że zapewniają jakimś minimum godzin w miesiącu. Co to w środku i na zewnątrz to wynika, że w środku to pracownik a na zewnątrz to kontaktor: https://www.qdoscontractor.com/ir35/what-is-inside-and-outside-ir35

0

@UglyMan: O, czyli w takim razie stawki mogę interpretować podobnie jak w Polsce (czytaj: podają kwoty bez VAT-u, a PIT i ZUS opłacam sam). To dobra wiadomość!

No i spoko tip z tym minimum godzin :)

Dzięki!

0

Podbijam temat. Również wprost nie mogę jakoś nic znaleźć.

Czy mam rozumieć, że "outside IR35" działa jak normalne B2B? Oni płacą mi kwotę netto na fakturę = kwota w ogłoszeniu (VAT płacą u siebie, tak jak mam to teraz z kontrahentem z Niemiec więc pomijamy ) a ja płacę z tego PIT i ZUS?

0

Jest tak jak @UglyMan napisał. Pracowałem na takim kontrakcie dla firmy z Londynu i nie płaciłem VAT-u, a jedynie podatek dochodowy i ZUS.

1

GB jest obecnie poza Unią, i nie należy myśleć o PL-GB VAT na sposób unijny, zintegrowany (odwrotne obciążenia itd)... obecnie brytyjski VAT jest zupełnie innym, nie powiązanym podatkiem, który "przypadkowo" nazywa się tak samo.

Na gruncie polskiego prawa to jest eksport usług do kraju pozaunijnego. Fakt, skutek arytmetyczny ten sam (zero *) , ale baza formalna mocno się różni.

*) <disclaimer>Wiem, że w transporcie po jesienno-zimowych nowelizacjach, mogą wystąpić jakieś nieprawdopodobne zbiegi okoliczności, ze jednak VAT niezerowy. Ale może dla zwykłego wynajęcia głowy, klawiatury i myszki to nie dotyczy ;-P </disclaimer>

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1