Oszczędzanie na emeryturę - czy Twój pracodawca/klient oferuje jakieś benefity?

1

Witam, były już tematy o oszczędzaniu na emeryturę, zwłaszcza na B2B względem UoP, zatem możemy rozszerzyć temat i podyskutować dalej. Nie robię ankiety, nie rozbijam sprawy na B2B/Uop (chociaż bardziej opisuję raczej UoP ponizej) - proszę powstrzymać się od łapania za słówka.

Do rzeczy - pracodawca/klient oferuje jako benefit, z którego korzystasz lub nie:

  1. PPE - płaci miesięcznie 3.5 % twojego miesięcznego wynagrodzenia, na twoje prywatne konto w funduszu emerytalnym. Wchodzisz w to czy nie?
  2. PPK - płaci miesięcznie 1.5 % twojego miesięcznego wynagrodzenia, na twoje prywatne konto w funduszu emerytalnym. Ty też płacisz ileś tam % z pensji. Wchodzisz w to czy nie?

Mój wybór jest taki - PPE tak (jedyna wada chyba to wyższy podatek od przychodu), natomiast PPK też - ale pod warunkiem, wypłat corocznych, gdzie mogę liczyć na zarobek wg wzoru:
1.5% x pensja roczna x 0,7 (potrącenie 30% składek pracodawcy) x 0,81 ( podatek Belki 19%) =>
dla uproszczenia 0,008505 x pensja roczna - tyle **około **można zyskać na PPK rocznie....(zakładam brak zysku i strat funduszu, który obraca kasą)

Co byście wybrali?
Jakie inne benefity oferując Wam pracodawcy/klienci, aby Wam pomóc finansowo, nie dając monet do łapki prosto z wypłatą co miesiąc :)?

0

Co do ppk to wydaje mi się że podatek Belki placisz od samych wypracowanych przez fundusz zysków, a nie od kwoty która wpłacił pracodawca.

0

Co do PPK, rację ma @kzkzg - przynajmniej na to wychodzi:

Zwrot środków to wycofanie przez uczestnika PPK oszczędności zgromadzonych na jego rachunku PPK w dowolnym momencie przed 60. rokiem życia, bez konieczności podawania przyczyny. Przy zwrocie należy mieć jednak na uwadze to, że wypłata nie obejmie całości zgromadzonych środków. Zostanie ona pomniejszona o dopłaty pochodzące ze środków publicznych (wpłata powitalna
i dopłaty roczne), 30% środków pochodzących z wpłat pracodawcy oraz 19% podatek od zysków kapitałowych wypracowanych przez pozostałą część środków, pochodzącą z wpłat pracodawcy oraz wpłat pracownika.

Ale myślę, że zakładając że nie bedzie zysku ani straty, to można pominąc wplate pracownika we wzorze, który **MNIEJWIĘCEJ **pokaze ile zostanie dla nas do wypłaty.

3

W obecnej pracy wszyscy na UOP wybrali PPE. Pracodawca podszedł do sprawy bardzo profesjonalnie i nakreślił na kilku spotkaniach za oraz przeciw wszystkich opcji. Były również spotkania z przedstawicielami od PPE. Ogólnie wyszło na to, że PPE jest bardziej elastyczne jeśli chodzi o wpłaty i wypłaty pieniędzy oraz samo inwestowanie. Jednakże najpewniej dla wszystkich największym argumentem za PPE było to, że w tym wypadku całość kasy wpłaca pracodawca, a nie jak w przypadku PPK jeszcze z własnej wypłaty. Dodatkowo całkowite zrezygnowanie nic nie wpływało na podwyżkę. Więc można to traktować jako dodatkowy benefit - lepsze coś niż nic. Oczywiście uczestnictwo z wiadomych przyczyn nie dotyczyło osób na B2B.

0

@lampasss: PPE jest lepszą opcją pod względem oszczędzania długoterminowego - tj. jak środki przetrwają do emerytury to będziesz ich miał więcej.

Minusem PPE jest to, że są to pieniądze zamrożone, tj. do sześćdziesiątki lub zgonu nie da się chyba ich ruszyć. Oznacza to tyle, że:

  • jeśli coś się stanie i będziesz potrzebował gotówki to kasa zgromadzona w PPE nie pomoże
  • jeśli rząd zacznie majstrować coś przy PPE to nie będziesz miał możliwości ewakuacji - jak przy PPK. Co więcej, prawdopodobieństwo, że COŚ się zmieni przy PPE przez 20-40 lat (nie wiem kiedy się urodziłeś) jest całkiem spore. Podkreślam, że nie wiem co to znaczy "coś" - być może zmiany będą kosmetyczne, ale równie dobrze rząd może sobie wymyślić np. dodatkowe opodatkowanie środków wypłacanych z PPE.

Przy czym na twoim miejscu wybrałbym jednak PPE.

0

Pytanie zawiera sugestię, że na b2b można skorzystać z PP*.
Nie sądzę, żeby to było możliwe.
Nawet jakby klient opłacał inwestycję w jakiś fundusz, to i tak trzeba by to wykazać jako przychód. Więc podatkowo to bez sensu. Tylko dodatkowa praca dla księgowej.

0

Nie wiem czy mam PPK czy PPE, ale tę moją część co powinienem płacić to płaci mi pracodawca.

0

ja bym się zapisał i tu i tu jak masz możliwość.

PPE też można wypłacić wcześniej tylko 30% środków pójdzie do ZUS na konto emerytalne (niedziedziczone).

0

Ja nabywam udziały w firmie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1