Czy mam szanse dostać pracę?

0

Witam, jestem w klasie maturalnej liceum na profilu Mat - fiz - inf. Chcę zostać informatykiem. Znam (windowsa, linuxa, WordPressa, Excela) nawet dobrze oraz Podstawy z C++ (do zakresy funkcji (złożonych) i klas) , bazy danych i sieci komputerowe (tworzenie, administrowanie nimi - ale też w raczej małym zakresie). Potrafię konfigurować urządzenia peryferyjne. Umiem składać komputery, szafy serwerowe, projektować sieci lokalne. Poza tym posiadam wiedzę (teoretyczna - ale sądzę że dość duża) z wielu zakresów Informatyki (ale tylko na za zasadzie że o tym czytałem/oglądałem). Znam Język angielski na poziomie B2 (mówię biegle). Myślę nad studiami (Informatyka) ale nie wiem czy iść na pewno bo wolałbym iść do pracy. Interesuje mnie praca w każdej specjalności informatyki poza Grafika komputerowa i praca w serwisie komputerowym. Nie chciałbym mieć zbyt dużego kontaktu z klientem (bo sądzę że by mi to słabo szło). Nie mam dużych wymagań finansowych (przez około rok jestem gotowy pracować za najniższa krajowa - później chciałbym już stopniowo więcej ale oczywiście z rozsądkiem (nie ze po 5 latach 15k) ). Zastanawiam się czy z taką wiedza i umiejętnościami jak moje mam szanse na otrzymanie pracy od razu po liceum (ze zdaną maturą). Chciałbym poznać zdanie doświadczonych zawodowo informatyków. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

4

Idź na studia. Zobaczysz jak szczątkowa jest wiedza, która posiadasz. Jak Ci się nie spodoba najwyżej nie skończysz.

oczywiście z rozsądkiem (nie ze po 5 latach 15k)

Byłoby to nierozsądnie mało. Nie no, trochę smieszkuje, a trochę nie - o ile mówimy o dużym mieście to nie jest przesadnie, nierozsądnie dużo, o ile że stażem idzie w parze wiedza.

0

Większość ludzi którzy tutaj są to programiści - z podstawami C++ wątpię że ktoś cię będzie chciał jeśli może sobie przebierać w ludziach którzy skończyli studia i oprócz C++ mają wiedzę domenową np z elektroniki. Jeśli nauczysz się coś więcej pisać niż te funkcje w C++ to możesz też spróbować sobie czegoś typu QA engineering.

Jeśli chodzi o administrowanie systemami - "nawet dobrze" to nie jest wystarczająco szczegółowy opis, musisz opisać konkrety tego co umiesz robić - znajomość linuxa dla wielu to jest kwestia nawigowania po katalogach albo umiejętność point-and-click zainstalowania sobie chromium ze sklepu ubuntu, ale to nie jest coś co jest komercyjnie przydatne. Tak samo windows - jesteś w stanie zarządzać małą domeną AD, czy umiesz zabić proces?

Tak patrząc co napisałeś, najbliżej jest ci czegoś typu help desk, ale znowu napisałeś że nie chcesz pracy z klientem. Dużym problemem będzie przeskoczenie bariery braku studiów, większość pracy to korpo wszelkiego rodzaju, ale korpo lubi papier - czy to informatyka czy polonistyka, papier pomaga.

Pierwsza rzecz którą bym zrobił to jest zrobienie sobie reality checku - przeglądnij sobie w regionie gdzie chcesz pracować oferty pracy na:

  • support engineeer/it support/helpdesk
  • QA
  • cośtam administrator, generalnie administracja systemami

zwróć uwagę na to jakie są tam wymagania, czy na rozmowie jesteś w stanie pokazać że masz jakieś konkretne doświadczenie które możesz przedstawić w trakcie rozmowy. Celuj w spełnienie około połowy wymagań, zwróć uwagę ile ofert wymaga studiów.

0

Jeśli chodzi o informatykę to wiedzę z technikum i liceum, a czasami nawet ze studiów można wyrzucić do kosza, bo jest przestarzała w momencie nauki, a co dopiero jak skończymy edukacje.

Ja osobiście to polecałbym wybrać sobie jakąś specjalizacje i rozwijać się w konkretnym kierunku, zwłaszcza na początku, gdy nie masz jeszcze żadnego doświadczenia.

0

Napisałeś mało konkretów, dlatego cięzko jest napisać konkretną odpowiedź. Co dokładnie umiesz? W jakim stopniu znasz Windowsa/Linuxa, jakie znasz bazy bazy danych i w jakim stopniu? Czy umiesz dużo więcej poza tym co było w szkole? Musisz podać więcej konkretów. Jeśli nie wyróżniasz się mocno skillem to będziesz miał dużo ciężej znaleźć pracę niż ktoś ze stopniem inżyniera po studiach informatycznych a takich osób jest nawet sporo. Moim zdaniem, jeśli nie posiadasz dużo większej wiedzy niż koledzy z liceum (to było jakieś liceum o profilu informatycznym?) z zakresu informatyki to warto by było rozważyć jednak pójście na studia i na 2 roku powoli zacząć rozglądać się za pracą w zawodzie. Studia mogą znacznie rozszerzyć horyzonty i mimo, że wiele osób na nie narzeka to moim zdaniem fajnie jest spróbować dotknąć wielu innych dziedzin. Wiadomo jest też dużo zbędnego materiału, ale papierek zawsze warto mieć. Jak kiedyś będziesz uderzał do korpo to taki papierek może się przydać.

2

Interesuje mnie praca w każdej specjalności informatyki poza Grafika komputerowa i praca w serwisie komputerowym

Protip: niech twoje CV nie wygląda jak CV kogoś, kogo "interesuje praca w każdej specjalności informatyki". Tzn. jak będziesz pisał CV, to pomyśl, w którą stronę chcesz iść, na jakie stanowisko aplikujesz i które informacje o sobie umieścisz.

Bo tak jak to opisujesz, to jest ryzyko, że będziesz chciał wrzucić do CV wszystko:

umiejętności:
Windows, Linux, Wordpress, Excel, C++

I zrobisz z siebie kogoś, kto w sumie nie wiadomo do końca na czym się tak naprawdę zna, skoro ma wszystko po trochu.
(a np. umiejętność Wordpressa nie będzie adekwatna przy rekrutacji na programistę C++ itp.).

Może to oczywiste, ale ja jak zaczynałem szukać pierwszej pracy, to nie wiedziałem, w którą stronę iść, i pisałem wszystko na wszelki wypadek (co było słabą taktyką na szukanie pracy).

5

Jak masz co do miski włożyć to idź na studia i doucz się. Obecnie piszesz albo o pracy w serwisie albo o innej związanej z informatyką. Pójdziesz na studia to liźniesz nawet i tej niechcianej grafiki i będziesz miał jeszcze czas na podjęcie decyzji co robić. Często pierwsza praca implikuje dalszą karierę lub jej kierunek na kilka lat. Potem znudzi Ci się poprawianie niedopietych kabli u Pani Krysi czy tam wkładania tonera do drukarki i będzie kolejny post typu: "mam 35 lat, czy to nie za późno żeby się przebranżowić".

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1