Przeliczenie stawki w USD na PLN.

1

Próbowałem znaleźć podobny wątek ale znalazłem konkretnej odpowiedzi na pytanie być może głupie:

Powiedzmy, że startup z USA szuka programistów i oferuję wynagrodzenie 7 500 - 10 000 USD net/month - B2B (na https://justjoin.it/ można znaleźć pare tego typu ofert).

Zastanawiam jak to przeliczyć na nasze, żeby jak mnie zapytają o oczekiwane wynagrodzenie powiedzieć coś z tych widełek.
Są też stawki oferty które mają jako nie 'net' ale 'gross' czyli rozumie to jest netto i brutto, ale jak sie ma netto i brutto na b2b w USD do naszego netto i brutto na B2B w PLN ?

8

Mam super pomysł: powiedzieć stawkę w USD!

1

Są też stawki oferty które mają jako nie 'net' ale 'gross' czyli rozumie to jest netto i brutto, ale jak sie ma netto i brutto na b2b w USD do naszego netto i brutto na B2B w PLN ?

Nie wiem jak to wygląda w Stanach, ale biorąc pod uwagę że każdy stan ma inne podatki itp. to podawanie stawek netto wydaje się bez sensu. Nawet w UK nigdy się tak nie podaje stawek bo to ile ktoś płaci podatku zależy od indywidualnej sytuacji każdej osoby, a te mogą się diametralnie różnić.

2

@Aventus: w Polsce też przy b2b podaje się netto, netto czyli bez vatu, w przypadku pracy dla usa vat i tak płaci usługodawca więc nas nie obchodzi.

1

Wejdź sobie na stronę NBP i sprawdź kurs dolara. Pomniejsz o 1% albo 2%, żeby uwzględnić spread przy wymianie walut. Przelicz sobie interesującą Cię stawkę z PLN na dolany i masz swoją odpowiedź.

Chyba, że chcesz rozliczać się z klientem w PLN i dostawać przelewy w PLN - ale w takim wypadku firmy zazwyczaj i tak stosują stawkę we własnej walucie, a przeliczanie na PLN następuje po kursie z końca okresu rozliczeniowego (czyli np. masz okres rozliczeniowy 15 września - 14 października, to kurs z 14 albo 15 października).

0
runtime_exception napisał(a):

Są też stawki oferty które mają jako nie 'net' ale 'gross' czyli rozumie to jest netto i brutto, ale jak sie ma netto i brutto na b2b w USD do naszego netto i brutto na B2B w PLN ?

Zazwyczaj oferty w dolarach, w których jest gross, dotyczą umowy o pracę - firma z USA ma jakiegoś pośrednika mającego "legality" w danym kraju i poprzez tego pośrednika UoP.

8

Moim zdaniem jak widełki są w dolarach to powinieneś podać oczekiwania w dolarach. Należy tylko pamiętać, że to, że teraz dolar jest drogi nie znaczy, że nagle nie spotkanie np o 20% co jednocześnie spowoduje spadek twoich dochodów o 20%. Zarabianie w walucie obcej ma swoje ryzyka.

0

Zgadzam się z przedmówcą, teraz dolar jest stosunkowo drogi - czyli jest pole do znacznych obniżek. Sam teraz się rekrutuję i byłem w jednej firmie która płaci tylko w USD, jeżeli się jeszcze do mnie odezwą (bo marudziłem na te USD w kontekście przyszłego kredytu na budowę domu) to rzucę z mocną przebitką 30k+ żeby się uchronić przed wahaniami kursu. Swoją drogą 100k USD to w USA często Junior dostaje...

0

Z doświadczenia wiem ,że musisz powiedzieć stawke 2-3 tys$ na rok mniej to jest dla nich motywacja żeby wziąć ludzi zza granicy. I ogolnie wiedza że ludzie z polski sa jednymi z najlepszych programistow.

0

Dzięki wszystkim za odpowiedź ale dalej nie jestem pewien jaka moje oczekiwania "na rękę" przetłumaczyć na widełki z przykładowego ogłoszenia.

Powiedzmy, że powiem na rozmowie, że chcę 10 000 USD net/month na B2B.
Zakładając kurs 3.95 i spread koło 1-2% to wychodzi koło 39 000 PLN. Pytanie ile mi z tego zostanie na rękę ?

Pracuję obecnie na B2B rozliczając się w PLN więc z tego co do mnie trafia odliczam VAT, dochodowy i składki (US, ZUS, FP).

Czy w przypadku pracy dla firmy z USA jest podobnie z tą różnicą, że VAT płaci za mnie pracodawca i z tych 39 000 PLN które trafi na moje konto będę odliczać wszystko jak do tej pory z pominięciem VATu czyli sam dochodowy i składki ?

0

nie ,a znaczenia jakii jest kurs i spread itd. w ogole wsadz to miedzy bajki. nie ma znaczenia czy dostaniesz 39 tys na reke czy 38 tys. jesli masz rezydencje podatkowa. Ja sie rozliczlaem tak ze musialem zaplacic podatek w USA a w polsce jak bylem to byla zasada prorporcjonalnego rozliczania i podatek do zaplaty w polsce byl obnizony o to co zaplacilem juz w usa. Ae teraz nie mam rezydencji w polsce wiec jest to mega latwiej i taniej. zalezy jaki kraj wybierzesz. ewentualnie firme w danym kraju otwerasz i robisz b2b z tej rzekomej firmy pracujac w polsce.

3

W przypadku pracy dla firmy z USA albo nie będziesz miał VATu, albo będziesz miał mechanizm odwrotnego obciążenia, czyli nabywca płaci VAT w swoim kraju, a Ty dostajesz kwotę netto. Dochodowy i ZUS rozliczasz tak samo, niezależnie czy masz przychód krajowy, wewnątrzwspólnotowy (tzn. EU) czy spoza wspólnoty.

A ile Ci wyjdzie "na rękę" po odliczeniu wszystkiego, to wklep sobie liczby w jakiś kalkulator finansowy w internetach, np. kalkulatorfinansowy.app.

0

@runtime_exception: 39000 - zus 1200 zł - ryczałt 12% - składka zdrowotna 900 = wychodzi ok 32,3k PLN na czysto.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1