Wątek przeniesiony 2021-09-10 12:45 z Off-Topic przez cerrato.

Ile odkładasz na emeryturę będąc na B2B? (wrzesień 2021)

0

83% net pay'a odkladam, wszystko w inwestycje na rynkach kapitalowych. Nie chce mis ie liczyc ale tak z grubego oka, ~20% r/r, tyle ze okres krotki, no ale maly kryzys juz przezylem z teoche wieksza ekspozycja, wiesz pierwsze koty za ploty.

3

Mam taką filozofię, że staram się żyć dobrze, ale bez zbędnego rozwalania kasy. Nie oszczędzam na wydatkach niezbędnych (np jakości jedzenia), ani rozwojowych (np. lekcje języka dla dzieciaków, studia podyplowe żony, kursy zawodowe dla siebie etc). To co zostaje inwestuję.

Na dzisiaj i inwestuje około 60% dochodu netto. Jak żona wróci do pracy to będzie trochę więcej.

Typowo na emeryturę to IKE/Ikze swoje i żony po korek. Resztę traktuję jako inwestycje długoterminową, ale niekoniecznie na emeryturę. Myślę o studiach za granicą dla dzieciaków, może jakieś mieszkanie na start. Ogólnie inwestuję bez konkretnego celu, żeby mieć otwarte opcje w przyszłości. Myślę, że to bardziej będą środki dla moich dzieci bo ja mam raczej małe potrzeby i to co na IKE odłożę w zupełności mi starczy jeśli nie będzie jakiegoś gigantycznego krachu.

W tej drugiej puli kupuję obligacje rodzinne 12 letnie dla beneficjentów 500+ oraz odkładam na zakup nieruchomości.

2

Ja na życie (w sensie kredyt, jedzenie, samochód) wydaję jakieś 30% dochodu, na inwestycje długoterminowe (IKZE (ETFy głównie na GPW), OSP i ETFy za granicą) jakieś 20%, reszta leży i czeka albo żeby zostać wkładem własnym na dom, albo czymś w tym stylu. Od czasu do czasu wrzucam coś na crowdlending/crowdfunding, ale czy to dotrwa do emerytury, to nie wiem.

0

Odniosę się do ankiety. Ciekawe, że aż 16 osób (to 50% obecnie) zaznaczyło 0.🤔

0

Nie odkładam na emeryture nic (no tyle ile wymusza państwo), kupiłem mieszkanie z dużym wkładem własnym i aktywnie nadpłacam kredyt by spłacić w 4 lata.

Dodatkowo inwestuję czas i pieniądze w prywatne projekty, staram się rozwijać, widzę potencjał na założenie sp. z.o.o i zatrudnianie osób w przyszłości.
Emeryturą będę się martwił pewnie dopiero gdzieś za te 5 lat (dalej mam 38 lat do emerytury dla mnie to coś nierealnego póki co)

2
.andy napisał(a):

Odniosę się do ankiety. Ciekawe, że aż 16 osób (to 50% obecnie) zaznaczyło 0.🤔

To poproszę ankietę dla osób na UoP.

1

Na razie nic, ale pracuję nad zwiększeniem dochodów tak żeby móc bez obniżania poziomu życia zgromadzić kapitał inwestycyjny który w dłuższej perspektywie, mam nadzieję, skumuluje się do poziomu umożliwiającego utrzymanie z dochodu pasywnego.

2

Na razie nic. Do końca roku zamierzam założyć IKZE. Jakoś w przyszłym roku, gdy dobiję do ~50k "w skarpecie", pochylę się nad tematem inwestycji.

1

Póki co, mam kilka nieruchomości, które wynajmuję z powodzeniem (wlasnosciowe, nie obarczone kredytem). Dalsze planowane operacje to kupno kilku działek budowlanych, ale jest z tym coraz gorzej (chociaz lepiej niz z mieszkaniami). Mam też jeden kredyt mieszkaniowy na wlasne lokum i rozmyslam caly czas kiedy go splacic (poprzez nadplaty) - a moze nie nadpłacac i dalej inwestowac np. w działki.

3

Jeżeli na emeryturę, to co roku maxuję IKE i IKZE, do ZUSu wpłacam tylko tyle, ile muszę. Wszystkie pozostałe nadwyżki finansowe idą w ETFy. Ciężko powiedzieć, czy to na emeryturę. Mam też kredyt hipoteczny, który mam nadzieję spłacić inflacją, wykorzystując szaleństwo naszej RPP, ale jak podniosą stopy, to go dam radę nadpłacić.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0