Jak się nie wypalić zawodowo jako programista będąc pasjonatą? Dotrwać w programowaniu do emerytury

16

Widzę, że mylenie pojęcia wypalenia zawodowego z przepracowaniem w pogoni szczurów za wypłatą 15k 20k 30k stało się już normą.

Dla mnie sprawa jest prosta, jak ktoś jest zbyt zachłanny to długo nie pociągnie. Na szczęście Pan Aniserowicz mimo młodego wieku coś osiągnął (przynajmniej tak mówi).
Większość jednak nie przyzna się ile godzin haruje w pogoni z wysoką wypłatą i czy faktycznie ich praca to 5 dni roboczych po 8 godz. na tydzień.
Jasna sprawa, że każdy chce zarabiać dużo, ale nie jest sztuką zarobić 30tys./mc w taki sposób żeby potem musieć odpoczywać kolejne 3 miesiące. Sztuką jest zarobić 10 tys. zł na miesiąc pracując po 16 godzin w tygodniu.
Jeśli dla kogoś ważna jest tylko kasa to się zajedzie, a przyczyną będzie własna głupota i pazerność. Niestety do własnej chciwości i głupoty nikt się nie przyzna więc zamiast mówić "zajechałem się jak idiota" mówi się "wypaliłem się zawodowo". Przedstawiając swoją niemoc do dalszej pracy w takim kontekście zawsze tyłek troszkę mniej piecze :-)

Na koniec... Jak widzę wpisy, że ktoś się wypalił po 2 albo 3 latach to znaczy, że to już musiał być cymbał totalny zaślepiony kasą tak, że utracił wszelką umiejętność przewidywania.

2

Uzależnienie od pracy jest jak uzależnienie od sexu, narkotyków, alkoholu, papierosów, Jakarty EE i innych. To się leczy.
@katakrowa może być też tak że ktoś ucieka od problemów aby więcej pracować. Albo nie może znaleźć kochanki a do domu nie chce wracać to zostaje w robocie

4

Nie wiem bo właśnie kupiłem usportowione auto, a myśle o drugim typowo sportowym :D

0

Aniser to jest taka figura deva który wie że już dłużej nie pociągnie więc trzeba uciekać z pędzącego pociągu "młodych programistów którym się jeszcze chce" i opowiadać bajki na blogu.

W przeciwieństwie do innych, jemu się udało ( choć ja nie mogę na niego patrzeć i słuchać jego akcentu ruskiego).

2

@Patryk Maleszko: Aniserowicz odniósł sukces i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jego firma przynosi zyski. Jest programistą od którego bardzo dużo osób się uczy. Jego książki czyta większość programistów w Polsce. Jakbyś zapytał kogoś kto choć trochę udziela się w community wie kim jest Aniserowicz. To on zaczął w Polsce modę na blogi. Pokaż kto osiągnął lepsze wyniki?

W Polsce poza Kubryńskim wszyscy to pierwsze pokolenie programistów i nie mamy się od kogo uczyć. Uważam, że zrobił bardzo dużo dla branży.

5

jego książki czyta większość programistów w Polsce.

xD:

Sprzedał 7 tysięcy egzemplarzy samodzielnie wydanej książki “Zawód: Programista” i ponad 3 tysiące ekskluzywnego kursu Gita – narzędzia popularnego wśród programistów.

Źródło:
https://devstyle.pl/o-mnie/

5

Myślę że mogę się wypowiedzieć jako że hobbistycznie programuję już od 26 lat a zawodowo dużą część tego. Moim zdaniem kluczem jest różnorodność, nie licz że w pracy trafi się ciekawy projekt, każdy może być na swój sposób ciekawy, zawsze znajdzie się jakieś wyzwanie jeśli chcemy zrobić coś w najlepszy możliwy sposób. Ciekawszymi rzeczami można się zajmować poza pracą i doczytywać o nich w czasie pracy. Potem z tego czym się zajmowaliśmy na boku można dorwać kolejny projekt.
No i najważniejsze żeby się nie wypalic - nigdy nie tykać javy

2

Kluczowe: nie spedzac kazdej wolnej chwili przed komputerem. Miec hobby offline. Sport i ruch (chocby to mialy byc tylko spacery).

Update: chociaz IMHO sporty ktore wymagaja pelego skupienia lepiej oczyszczaja umysl, szczegolnie dobrze dziala wszystko gdzie sa sparingi. W czasie walki absolutnie nie jest sie w stanie myslec o codziennosci, problemach, jak nam zle itp.

Dorzuce jeszcze dwie prezentacje:

4

@0xmarcin:

Zacznę od tego że sam jestem po 30, i muszę przyznać że ta niby arbitralna granica sporo zmienia. Po pierwsze masz już 50% życia za sobą, więc zaczynasz się zastanawiać i kwestionować. Być może są bardziej wartościowe rzeczy w życiu niż nauka nowego liba? Do tego pojawiają się dzieci, trzeba zacząć na poważnie dbać o zdrowie i myśleć o finansowaniu emerytury.
Inna sprawa że sporo rzeczy przestaje już robić wrażenie, nowy język programowania to dla mnie już tylko nowy język. To że ktoś pisze w X czy Y przestało na mnie robić jakiekolwiek wrażenie. Hype staje się nudny i męczący, sprawdzone technologie typu Java czy C# wracają do łask. Generalnie po 30 człowiek definiuje siebie nie jako programistę ale jako istotę ludzką, mającą nieszczęście urodzić się w zacofanym XXI wieku (w porównaniu do takiego roku 5000).

Jakbym siebie po 30-ce widział. Ale po 40-ce się wiele zmienia.

W skrócie:

  • ***** biznes value,
  • jezyki są ważne,
  • sam stajesz się częścią hype,
  • javie i C# mówimy ić stont,
  • ***** umiejętności mientkie,

O zdrowiu (w tym psychicznym) nie trzeba poważnie myśleć tylko staje się kluczowym punktem, a z tego wynikają punkty powyższe.

7

@jarekr000000: Z tego, co pamiętam, to dla Ciebie wszystkie języki są bleee. To się nazywa marazm ;)

Tak w ogóle, to po co dotrwać do emerytury? Tytuł wątku sugeruje, że jest ciężko i owe "dotrwanie" jest oczekiwaniem na emeryturę. A potem co? Skoro człowiek całe życie nie umiał zorganizować sobie czasu, to jakim cudem ma to się zmienić na emeryturze? Ktoś zacznie nerwowo szukać nowej pasji? Czyli co, znajdzie kolejne zajęcie, w które będzie zaangażowany bez reszty. Z jednej skrajności w drugą.
Czasem każdy potrzebuje odmiany: od pracy, relacji, ciszy itp. Ludzie się męczą kiedy za dużo pracują, siedzą na forum, przebywają z tymi samymi osobami - tak, od życiowej partnerki/ partnera też trzeba odpocząć, żeby się stęsknić i być w ogóle w stanie na nowo wzbudzić pożądanie. Po to mamy hobby, żeby odpocząć od pracy. Po to mamy przyjaciół, żeby odpocząć od partnera/ partnerki/ żony/ męża (niepotrzebne skreślić). Jeśli ktoś za jedyne zainteresowania uważa pracę, to jest sugestia, że uwiesił się na pracy, bo ma w sobie taką pustkę, że echo wydarzeń z dzieciństwa nie milknie. Jak zgorzkniałym trzeba być, żeby kłócić się o języki nie dla idei, w imię której protoplaści informatyki nie spali po nocach?
To pytania retoryczne.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0