Czy KUP kosztuje coś pracodawcę?

0

Witam, jak w temacie 'Czy KUP kosztuje coś pracodawcę?'. Ostatnio poprosiłem o znaczącą podwyżkę i wymieniłem kilka argumentów czemu mi się należy. Jednym z tych argumentów był brak premii (na początku mówiono mi, że oczywiście są, a mija 15 miesięcy i dalej ich nie widzę ¯_(ツ)_/¯). Przełożony powiedział, że KUP to właśnie jest taka premia u nas i, że 'biorą to na siebie'. Ale jeśli dobrze kojarzę to KUP pracodawcy nic nie kosztuje i próbują mnie brać, chyba (?), pod siu siu.

*Generalnie mało się orientuję w tej całej KUPie, ale jeśli dobrze przeczytałem to ja jako 'autor' dostaje bonusa w postaci pomniejszonego podatku i dzięki czemu dostaję wyższe wynagrodzenie na 'łapę'.

3

Hm, a jak urząd skarbowy udowodni że nie pracowałeś twórczo to kto płaci zaległy podatek? (Ja nieznani odpowiedzi tylko pytam)
Ale niezależnie od odpowiedzi prościej będzie poszukać nowego pracodawcy

1

Ryzyko prawne, obsluga rozliczenia.

0

A co tutaj KUP ma do rzeczy? Umawiałam się z gościem na X do rączki, dostajesz X do rączki. No chyba że w trakcie pracy dostałeś to KUP czyli faktycznie więcej kasy.

Jeżeli na twoje konto wpływa taka sama ilość złociszy [co na początku zatrudnienia] to faktycznie jesteś robiony w ...

2
gangrion napisał(a):

Jednym z tych argumentów był brak premii (na początku mówiono mi, że oczywiście są, a mija 15 miesięcy i dalej ich nie widzę ¯_(ツ)_/¯).

Jak nie masz wpisanej premii w umowę to traktujesz to jakby jej nie było. W wielu firmach spotkałem się z czymś takim jak premia dopiero po drugim roku pracy (nie były to firmy polskie) .

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1