Jakie frameworki do javy wybrać, w jakim kierunku się uczyć

0

Witam, otóż jakiś czas temu skończyłem kurs "Java for complete beginners", stworzyłem pierwszy większy projekt (prostą grę w której trzeba unikać przeciwników, strzelać do nich i zbierać złoto, coś ala snake) i mam problem z wyborem czego się uczyć dalej. Najpierw myślałem o programowaniu na androida, ale z tego co przeczytałem programowanie na androida to głównie wygląd aplikacji itp. Myślałem także o programowaniu gier na androida, natomiast w tym z tego co się dowiedziałem to wygląda to mniej więcej tak że jest masa nadgodzin, co może w przyszłości być problemem i mniejsze zarobki mimo stosunkowo dużych umiejętności. Więc po tym wybór padł na web services. Z tego co się dowiedziałem jest tam dużo backendu i więcej matematyki, czyli tego co mi się podobało najbardziej. Problem z tym że np. widziałem oferty pracy dla juniorów w telekomunikacji, a z tego co wyczytałem na forum telekomunikacja to głównie naprawianie drobnych błędów itp. Czy warto się pakować w telekomunikację? Z tego co widziałem w niektórych ofertach jest rozwój 5G co może byłoby już bardziej kreatywnym zajęciem i ciekawym, szczególnie że zawsze mnie interesowały nowe technologie. Czy może uczyć się czegoś innego, tylko czego? Jakie frameworki do nauki wybrać? Chciałbym przede wszystkim znaleźć pracę w której będę mógł tworzyć coś nowego a nie naprawiać stary kod. Dodam że to co mi się najbardziej podobało przy tworzeniu tej gry to było pisanie samego silnika czy dodawanie nowych funkcjonalność, to co mnie trochę nużyło to samo projektowanie grafik czy dostosowywanie poziomów trudności.
Oczywiście domyślam się że jestem zielony w temacie i proszę mnie poprawić jeżeli coś źle napisałem.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

15

Chciałbym przede wszystkim znaleźć pracę w której będę mógł tworzyć coś nowego a nie naprawiać stary kod

To obawiam się ze programowanie nie jest dla ciebie. Sugeruje zostać malarzem.

edit: żeby znowu nie było ze źli ludzie na 4p nie chcą pomóc... Generalnie większość pracy to zawsze jest rozwijanie istniejacych aplikacji a nie pisanie nowych, bo koszty pisania aplikacji są duże więc firmy chcą z nich potem długo korzystać.
Reszta tego posta to jakieś WTFy i półprawdy. W rzeczywistości wszystko zależy od domeny i co to za aplikacje piszesz, a nie czy to będzie Android, Web czy jeszcze coś innego. Web to może być tłumaczenie XMLa na JSONa a nie jakieś zaawansowane obliczenia ;)

Jakie frameworki do nauki wybrać

Żadnych. Naucz sie porządnie programować, reszta to są detale. Dobieraj narzędzia do problemu, a nie odwrotnie. Potrzebujesz bazy danych? To cyk, bierzesz sobie jakieś biblioteki/frameworki do tego. Chcesz wystawić RESTowy endpoint? To wybierasz któryś z dostępnych frameworków webowych.

3
  1. Klika Pan tutaj:
    Do 5 miesiecy darmowego dostepu do swietnych kursow od JetBrains:
    https://hyperskill.org/join/930a0d191
  2. Wybiera Pan sciezke "Java Junior Developer (Web, Spring)"
  3. Robi zadania
  4. Daje odpowiedz.
1

@pawel gwozdz:

Widzisz, jakie nieszczęśliwe jest życie w programowaniu. Wszystko na "nie"

2
pawel gwozdz napisał(a):

jakiś czas temu skończyłem kurs "Java for complete beginners" ...
... i mam problem z wyborem czego się uczyć dalej.

przeglądasz np.: https://justjoin.it/all/java/junior?tab=with-salary
(sekcja: "Tech stack" przy każdej ofercie)
i już masz zajęcie na najbliższe kilka(naście) miesięcy

2

@pawel gwozdz:

Jakie frameworki do nauki wybrać

@Shalom ma trochę racji. Trzeba opanować sam język. Jednak nie zgadzam się że nie trzeba się ich uczyć. Niestety/stety ale webdev w PL dla juniora to w 99% będzie wymagany Spring i jeżeli czujesz się już na siłach, to śmiało się za niego bierz.

Jeżeli chodzi o programowanie, to powtórzę cytat, który gdzieś kiedyś przeczytałem:

Programowanie nie polega na pisaniu kodu ale na rozwiązywaniu problemów.

Może to dziwnie zabrzmi ale tak właśnie jest. Nie ważne czy tworzysz coś nowego, czy poprawiasz ify, to zawsze zderzasz się z pewnym problemem, który trzeba rozwiązać. Ty rozwiążesz go za pomocą napisaniu kodu.

Zanim na początku zaczniesz wybrzydzać to zapamiętaj te słowa:

Kto wybrzydza ten nie rucha.

Czyli złap się na początku jakiejkolwiek pracy w programowaniu, nabierz doświadczenia, zobacz jak to wygląda a potem sam zdecydujesz który kierunek Ci najbardziej leży.

4

Tak widzę to ja:

Skończyłem kurs, stworzyłem pierwszy większy projekt i mam problem czego się uczyć dalej. Myślałem o A, ale A jest mało ambitne. Myślałem o B, natomiast w tym dużo pracy, małe zarobki. Po tym wybór padł na C. Są tam rzeczy, które podobają mi się najbardziej. Problem z tym że widziałem oferty pracy w D a z tego co wyczytałem na forum związanym z D to jest to mało ambitne. Czy warto się pakować w D? Z tego co widziałem w niektórych ofertach jest rozwój E co może byłoby już bardziej ambitne, szczególnie że coś tam.

Czy może uczyć się czegoś innego, tylko czego? Chciałbym przede wszystkim znaleźć pracę ambitną. Dodam że to co mi się najbardziej podobało przy tworzeniu tej gry to były rzeczy, które uważam za za ambitne, to co mnie trochę nużyło to rzeczy, które uważam za nieambitne.

Ogólnie praca programisty dla kogoś zwykle jest mało ambitna, szczególnie na początku (bo te ambitne fuchy zwykle są dla programistów z dużym doświadczeniem). Programowanie z pasji (i robienie rzeczy ciekawych, ambitnych), a wykonywanie zawodu programisty (=robienie rzeczy, które ktoś ci każe zrobić za hajs) to nie to samo do końca. Jak chcesz to połączyć, to zawsze możesz spróbować rozkręcić swój startup czy napisać jakąś apkę, która da ci hajs (problem w tym, że wielu próbuje, a niewielu osobom się udaje osiągnąć sukces w ten sposób)

3

Dużo rzeczy wygląda ciekawie kiedy się ich nie zna i nie pracuje się za pieniądze. Ostatnio sporo jest to robienia ze stronami internetowymi, więc Spring itp. Niestety zależność jest taka, że jak coś jest łatwe do nauki i pisania, to jest mało opłacalne i jest duża konkurencja. To, co jest bardzo opłacalne, jest trudne i mało ofert pracy jest. Głównie dlatego, że specjaliści są wyłapywani z polecenia i ogłoszenia w ogóle nie są rzucane do internetu, bo firmy nie chcą ryzykować, że na bardzo ważne stanowisko zatrudnią kogoś, kto się nie zna.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1