Praca zdalna z innego kraju a UoP

1

Cześć,

Czy ktoś przerabiał temat pracy zdalnej dla polskiej firmy z innego kraju UE? Jestem programistą, firma w której pracuje nie widzi przeszkód, i tak pracuje zdalnie już od dłużego czasu.

Wyjeżdżam na jedną z Hiszpańskich wysp na min. 3 lata za 2 miesiące, zastanawiam się jak wyglądają kwestie podatkowe w momencie świadczenia pracy zdalnie z innego kraju? Czy pracując dla polskiej firmy na terenie innego kraju UE muszę rozliczać się z tamtejszym urzędem podatkowym?

1
and_geller napisał(a):

Czy pracując dla polskiej firmy na terenie innego kraju UE muszę rozliczać się z tamtejszym urzędem podatkowym?

Jak Hiszpański US zorientuje się że centrum twojego życia jest w Hiszpanii to tak. Nie wiem jak ma Hiszpania. Np USA mówią że jak jesteś co najmniej pół roku w USA to płacisz podatki w USA. Prościej by było gdyby co miesiąc był w innym kraju. Wtedy centrum twojego życia dalej było by w Polsce.
BTW zwykle ludzie chcą zrobić coś na odwrót czyli udowodnić że ich centrum życia jest poza Polską :D Czy hiszpańskie podatki są wyższe od polskich?

0

Czy pracując dla polskiej firmy na terenie innego kraju UE muszę rozliczać się z tamtejszym urzędem podatkowym?

W teorii? Tak. W praktyce, to zależy czy ktoś będzie o tym wiedzieć... Pytanie czy np. nie musisz się tam gdzieś "zameldować" i wtedy automatycznie będą wiedzieć.

0

Hiszpańskie opodatkowanie wydaje się być troche łaskawsze niż to w Polsce.
Zastanawiam się jakby to się mogło odbywać formalnie, żeby uniknąć np. podwójnego opodatkowania lub jakiś kar. Czy istnieje prawny obowiązek zgłoszenia w danym kraju, że wykonuje się prace zarobkową w innym kraju UE?

0

Nie, ale jeśli skarbówka stwierdzi że jesteś rezydentem podatkowym Polski, to na tobie spoczywa ciężar udowodnienia że tak nie jest.

1

No i pytanie, co rzeczami typu ubezpieczenie zdrowotne itp. 3 lata to już raczej ubezpieczenie podróżne nie obejmie albo będzie kosztowało krocie.

3

Oj tam, oj tam, najwyżej zapłacisz dwa razy.

1

@and_geller: Hiszpańskie opodatkowanie korzystniejsze? W zaleznosci od regionu, zakladajac ze zarabiasz 4000 eur placisz 26-28% podatku

Przy 5000 eur to już 30%

A jeszcze VAT, akcyza i inne.. :)

0

@and_geller:

Czy istnieje prawny obowiązek zgłoszenia w danym kraju, że wykonuje się prace zarobkową w innym kraju UE?

Teoretycznie powinieneś złożyć w US zawiadomienie o zmianie miejsca zamieszkania.

2

Ja nie rozumiem jaki jest sens UoP w przypadku pracy full remote... Chyba nie szanujecie własnych pieniędzy bo tak lubicie je oddawać pinokiowi i tej bandzie

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1