Podwyższone autorskie koszty uzyskania przychodu

0

Hej,
Rekrutuje się do nowej firmy i dostałem informację z proponownym wynagrodzeniem wraz z notką "przy zastosowaniu podwyższonych autorskich kosztach uzyskania przychodu na poziomie 90%"
Jak mam to rozumieć?

1

Ja bym na Twoim miejscu podszkolił się z używania wyszukiwarki google przed rozpoczęciem tej pracy, będzie Ci o niebo łatwiej :)

4
<offtop>90% to dużo, jadą po bandzie</offtop>

Jak masz pracę twórczą (te 90% czasu) to możesz korzystać z podwyższonego KUP. Ogólnie zakłada się że praca programisty jest twórcza, ale spotkania nie są twórcze. (Raz kolega dostał niższą wypłatę bo za dużo czasu zaraportował na spotkania i nie mógł w pełni wykorzystać podwyższonego KUP. Potem już nauczył się poprawnie raportować czas)

1

Warto jeszcze przytoczyć definicję utworu:

każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

Pytanie czy klepanie CRUDa jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze jeśli 5 różnych osób naklepałoby w zasadzie to samo?

Dodatkowo warto wspomnieć że ten czas jest pomniejszany także o wszelakie chorobowe i urlopy bo nie wykonuje się wtedy utworów.

2
Zing napisał(a):

Pytanie czy klepanie CRUDa jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze jeśli 5 różnych osób naklepałoby w zasadzie to samo?

Nawet upośledzony artykuł na onecie jest przejawem działalnosci twórczej. Poza tym każdy by tego cruda zaplepał trochę inaczej. Poza tym urzędnicy i tak nie zobaczą kodu żeby ocenić. Poza tym i tak jakby zobaczyli kod to by nie zrozumieli

1
Zing napisał(a):

Pytanie czy klepanie CRUDa jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze jeśli 5 różnych osób naklepałoby w zasadzie to samo?

Owszem, jest. Tu nie chodzi o to, czy ktoś inny to może zrobić, a o to, czy jedna osoba robi to samo w sposób powtarzalny, czy nie.

7

Wyobraź sobie, że zarabiasz brutto 10 000zł. To jest twój przychód.
Podatek obliczasz od dochodu, czyli od przychodu musisz odjać koszty. Analogicznie prowadząc sklep - podatek obliczasz od tego za ile sprzedałeś towary minus to za ile za nie wcześniej zapłaciłeś w hurtowni.
W przypadku UoP masz zahardcodowane, że masz jakieś 250zł kosztów, bo dojazd do pracy, czy coś.
Czyli 10 000zł - 250zł = 9 750zł * 18% podatku -> 1 755zł haraczu płacisz do państwa

Dodatkowo w ustawie jest, że artyści mogą sobie do kosztów wliczyć wartość "myślenia twórczego". W ustawie są szczegółowo wymienione czynności, które polegają takiemu "ficzerowi". Wśród nich, na nasze szczęście, jest tworzenie programów komputerowych. Także z prawnego punktu widzenia, klepiąc kod, jesteś Twórcą i tworzysz Utwory =)

Ciężko wycenić wartość "myślenia twórczego", więc po prostu stwierdzono, że jest to 50%.
Czyli twoje koszta uzyskania przychodu to 10 000zł 50% + 250zł = 5 250zł
Czyli 10 000zł - 5 250zł = 4 750zł
18% podatku -> 855 zł haraczu płacisz do państwa

Niestety, ustawodawca przemyślał, że nie poświęcasz 100% swojego czasu na twórcze myślenie. Więc ustawił twardy limit czasu, jaki możesz na to poświęcić w wysokości 80% (czyli nie możesz mieć 90%, tak jak napisałeś, bo 80% to max). Spotykałem się, że w zależności od stanowiska pracowdawca deklarował inny procent, np.: programista - 80%, tester - 50%, tech-lead - 30%.
Czyli twoje koszta uzyskania przychodu to 10 000zł 80% 50% + 250zł = 4 250zł
Czyli 10 000zł - 4 250zł = 5 750zł * 18% podatku -> 1 035 zł haraczu płacisz do państwa

Dzięki takiemu zabiegowi zyskujesz ok. 700zł netto.

Faktyczna zyskana kwota będzie się różnić po uwzględnieniu składek (na twoją niekorzyść) i po uwzględnieniu drugiego progu (na twoją korzyść).
Zgodnie z kalkulatorami (możesz sobie je znaleźć) przy 10 000 brutto dostaniesz na rękę o 774.75zł więcej.

3

W powyższych jak wspomniałeś należy w obliczeniach uwzględnić dodatkowo zaliczki na ubezpieczenia społeczne a także na końcu odjąć 7.75% zaliczki na ubezpieczenia zdrowotne.

@Tyvrel, niesamowite, że prawie dwa lata po wprowadzeniu stawki 17% podatku ludzie dalej o tym nie wiedzą i myślą, że jest w dalszym ciągu 18% :D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0