Czy można poprosić szefa o inne zadanie?

0

Jak w temacie, zastanawia mnie czy jeśli dane zadanie/task/błąd nas przerasta i jest w tym samym czasie sporo innych do wykonania to czy można poprosić o zmianę przydzielonego dla nas zadania? Jeśli tak to jak ta prośbę ubrać w słowa i jak uargumentowac? Dodam, że jestem juniorem.

10

Nie można! Musisz wykonać zlecone zadanie nawet jeśli nie umiesz.
Nie ma słów, w które to można ubrać.

7

@Kubaz: a może zamiast prosić żeby ktoś za Ciebie to zrobił, to lepiej prosić o pomoc kogoś lepszego? Powiedzieć z czym masz problem, poprosić o sugestie, etc?

8

Jprd strasznie toksyczne i niemerytoryczne jest to środowisko 4programmers. To nie moje pierwsze pytanie, które spotyka się z podobnymi odpowiedziami.

9

Proponujesz bardziej doświadczonym kolegom zastosowanie takiej jednej techniki:

Pair programming

  • dla Ciebie plus, bo jak nie umiesz, to siądziesz z kimś i się nauczysz
  • dla kolegów plus, bo sobie wpiszą w CV że stosowali pair programming i zabłysną na rozmowach
  • dla biznesu plus, bo jak zaczniecie tak robić to poprawi się bus factor - no chyba, że liczy się wyłącznie klepanie jak najszybciej
4

Na tym forum to ludzie serio sa w roznych wymiarach XD mozesz znalezc merytoryczne dyskusje zwiazane z inzynieria oprogramowania, gdzie jest zawsze kilka punktow widzenia i jakies porady, a pozniej trafiasz na temat, gdzie typ sie pyta, czy pracodawca pozwoli robic innego taska xD jak go spytac, zeby nie byl smutny. albo czy firma sie nie obrazi, jak podpiszesz umowe z kims innym XD

wez dorosnij, dales rade podpisac umowe bez mamusi, to idz i pogadaj jak czlowiek :-D

1

@Kubaz - jak masz normalne środowisko to po prostu pogadaj, że potrzebujesz zmiany zadania, projektu, firmy. Może jeśli manager ma jakieś opcje to pomyśli o Tobie. Z drugiej strony idąc do pracy powinieneś byc profesjonalista, jeśli zadanie dotyczy obowiązków o jakich mowa umowie to ja bym nie dyskutował. Pracodawca da Ci ciekawsze zadania jeśli będziesz dobry w tym co robisz. Wówczas każdy po pewnym czasie dojdzie do wniosku, że mógłby na zajebistym pracowniku kosić większy hajs, pracowitość jest najlepszą reklamą.
Co innego, gdyby szef powiedziałby Ci, abyś umył kuchnie, pomógł w księgowaniu, roznoszeniu ulotek.. wtedy faktycznie trzeba byłoby to jakoś ubrać w dyplomatycznie słowa.

3

Tak bardziej na serio:

  • jeśli nie radzisz sobie z zadaniem to opisz konkretnie problem z którym się zmagasz, co do tej pory próbowałeś i co uzyskałeś, podejdź do kogoś kto ma się tam tobą zajmować w zespole - jeśli wisisz nad czymś przez 2h to szkoda czasu
  • jeśli jest na tobie za dużo rzeczy to szybko i jasno to komunikuj i poproś o określenie priorytetów tego nad czym masz pracować; idealnie powinieneś mieć na sobie jedną rzecz i jak najszybciej ją skończyć i dopiero wtedy brać kolejną, ale juniorom czasami przydziela się batche konkretnych rzeczy żeby inni im ich nie podpieprzyli z backlogu
  • jeśli masz wybór zadać głupie pytanie a nie mówić czegoś ważnego, zawsze zadawaj głupie pytanie. Na głupie pytanie najłatwiej odpowiedzieć.
12

@Kubaz do tego są w firmach stand-upy czy inne daily scrumy, żeby każdy mógł powiedzieć co robi i z czym ma problem. Nie musisz nic argumentować ani kombinować, weź idź do leada i powiedz że masz problem i tyle. Albo zróbcie jakąś burzę mózgów. Najlepiej żebyś jednak "coś" mógł pokazać, np. że próbowałeś tak ale trafiłeś na jakiś problem.
W normalnej firmie mógłbyś też po prostu zagadać do dowolnego ziomka z teamu albo z biurka obok i powiedzieć: chono mirek, popacz co tu odjebałem xD

Nie wiem czy to że jesteś juniorem cokolwiek zmienia. Pracuje od 10 lat jako koder, w robocie mam ludzi którzy programują dłużej niż ja żyje i nie jest niczym dziwnym że ktoś prosi żeby rzucić okiem na jakis problem.

14
Kubaz napisał(a):

Jprd strasznie toksyczne i niemerytoryczne jest to środowisko 4programmers. To nie moje pierwsze pytanie, które spotyka się z podobnymi odpowiedziami.

No co się dziwić, jak tu połowa pisze w Javie, i połowa z nich ma pretensje do tamtych pozostałych, którzy w Javie nie piszą.

Nie proś o zmianę taska, tylko o pomoc z taskiem. Tylko postaraj się o pomoc jakiegoś mida/regulara, bo senior albo nie będzie umiał zrobić, albo wytłumaczyć.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0